Kapat
Reklam Alanı

2019 Belediye Memur Maaşları Ne Kadar Oldu?

Bilgi 110 1

2019 Belediye memur maaşı son yapılan zamlara enflasyon farkının eklenmesi ile netlik kazanmış ve belediye memurları zamlı maaşlarını ek ödemeleri ile birlikte 2019 yılında kazanmaya başlamışlardır.

Belediye Memurluğu Hakkında

Belediye tüm il, ilçe ve bucaklarda devlete bağlı olarak görev yapmakta olan örgüttür. Tüzel kişiliğe sahip olan belediye örgütünde görev yapan memurların merkezi yönetime bağlı olan diğer kurumlarda görev yapan memurlardan daha fazla maaş almakta olan belediye memurları kariyer ve gelecek vaat etmesi nedeni ile oldukça fazla ilgi görmekte olan meslekler arasında yer almaktadır.

Ülkemizde pek çok vatandaş belediyede memur olmak için uğraş vermektedir. Belediyelerin kanunen personeline ek ödeme yapma yetkisi bulunur bu nedenle Belediye memurları maaşları yanı sıra ek ödemeler alırlar. Belediye memurlarının diğer kamu kurulularında görev yapan memurlardan farklı olarak aldıkları ek ödemeler arasında sosyal denge tazminatı(sözleşmesi), yemek yardımı ve fazla mesai ödenekleri bulunmaktadır.

2019 Belediye Memur Maaşları

Ocak 2019 tarihi itibari ile memur maaşlarına yapılan zamlar %10,69 olarak belirlenmiştir. Buna göre belediye memurlarının ek ödemeler dahil olmadan aldıkları memur zammı 2019 maaş tutarları;

 • Lise mezunu yeni göreve başlayan bekârların belediye memur maaşları ortalama 3350 TL olmaktadır.
 • Üniversite mezunu yeni göreve başlayan bekârların belediye memur maaşları 2019 yılında ortalama 3700 TL olmaktadır.

Belediye Memurları Eş Ve Çocuk Yardımı Tutarları

Tüm kamu çalışanlarının evli ve çocuklu olması durumunda yararlandığı yardım haklarından birisi olan eş ve çocuk yardımı memur maaşlarına ek olarak verilmektedir. Yapılan son zamlardan sonra 2019 yılında uygulanmaya başlayan çocuk ve eş yardım tutarları şu şekildedir;

 • Eşleri çalışmayan memurların aldıkları yardım tutarı 251,68 TL iken 278,68 TL’ye yükselmiştir.
 • 6 yaşından küçük çocukları bulunan memurların aldıkları yardım tutarı 58,98 iken 65,28 TL’ye yükselmiştir.
 • 6 yaşından büyük çocukları bulunan memurların aldıkları yardım tutarı 29,49 TL iken 32,64 TL’ye yükselmiştir.

Sosyal Denge Tazminatı Tutarları

Kendi bütçelerini oluşturan yerel yönetim olma özelliğine sahip olan belediyeler bütçeleri dâhilinde personellerine ek ödenekler yapabilirler. Bundan dolayıdır ki belediye personelinin almış olduğu maaşlar kamu kurumlarından farklılık göstermektedir. Belediye memurlarına verilen ek ödemeler arasında bulunan Sosyal denge tazminatı (sosyal denge sözleşmesi) ödenekleri belediye meclisi kararına göre memurlarına ödenmektedir. Belediyenin sosyal denge tazminatı ödeme zorunluluğu bulunmaz.

Zorunlu olmasa bile genel olarak bütün belediyelerin çalışanlarına sosyal denge tazminatı ödedikleri bilinmektedir. Tazminat tutarları belediyenin nüfusu ile paralel olarak artış göstermekte ve dengeler nüfus yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Nüfusu az yerleşimlerdeki belediyelerin tazminat oranları daha az olurken nüfusu fazla olan yerleşim yerlerindeki belediyelerin tazminatları daha fazla olmaktadır. Belediyede çalışanların memur maaşları sosyal denge tazminatı ile birlikte net rakam söylenememekle birlikte 3800 ile 4000 TL civarlarında olmaktadır.

Belediye Memurlarına Verilen Yemek Yardımı Tutarları

Sosyal denge tazminatlarındaki uygulanan ödemeler yemek yardım ödenekleri içinde geçerli olmaktadır. Yemek yardım ödeneklerinde de herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yemek yardımları mesai günlerinde yenilen yemekleri kapsamakta ve genel olarak bütün belediyeler personellerine yemek yardım ödemesi yapmaktadırlar. Uygulama multinet denilen kartlar ile yapılmaktadır. Multinet kartlar personele dağıtılarak bu kartlar ile yemeklerini yiyebilmeleri mümkün olmaktadır.

Türkiye genelinde birçok restaurant, alışveriş merkezi ve marketlerde geçerli olan multinet kartlarda sabit bir rakam uygulaması bulunmaz. Her belediye kendi tutularını ayrı belirlemekle ortalama bir rakam vermek gerekirse memur yemek yardımı tutarlarının 300 TL civarında ödendiği söylenebilir.

Belediye Memurları Maaş Hesaplamaları

2019 memur maaş zammı ile birlikte belediye memurlarına sağlanan ek ödeme hesaplamalarına göre;

 • Evli olan belediye memurlarının eşleri çalışmıyorsa ve 6 yaşından küçük 2 tane çocukları varsa eş ve çocuk yardımı olarak 409,17 TL almaktadırlar.
 • Sosyal denge ödemesi olarak yaklaşık 500 TL almaktadırlar.
 • Yemek yardım ödeneği olarak 300 TL almaktadırlar.
 • Alınan ek ödeme toplamı yaklaşık olarak 1210 TL’ye kadar yükselmektedir.
 • Bütün ek ödemeler ile birlikte belediye memuriyetine yeni başlamış olan memur maaşları 4550 TL ile 4850 TL arasında olmaktadır.
 • Fazla mesailerde zabıta memurları, şoförler ve itfaiye personeline maktu mesai ücreti ödemeleri yapılmaktadır.

Memur maaş hesaplama 2019 yılında ek ödemelerle birlikte ortalama olarak yapılabilir net bir rakam söylemek mümkün olmaz. Belediye memuru maaş hesaplamaları her belediyede farklı olarak uygulanabilir ve değişiklik gösterebilir.

Memur Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Memur olmak isteyen kişilerin uyum sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Memur olmak için gereken şartlar şunlardır:

 • Memur olabilmenin ilk şartı olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. (Sanat ve meslek okulu mezunu atamalarında bazı memuriyetlerde 15 yaşının doldurulmuş olması yeterli olmaktadır.
 • Lise mezunu olmak gerekir.
 • Memur haklarında herhangi bir kısıtlama olmaması gerekir.
 • Kasten işlenmiş suçlar sebebi ile hapis cezası (1 yıl ve daha fazla süre) bulunmaması gerekir.
 • Anayasa düzenine karşı işlenmiş suçlar ve yüz kızartıcı onur kırıcı suçları bulunmaması gerekir.
 • Görevini yürütmesine engel olacak akıl hastalıklarına (engelli atamaları hariç)

sahip olmamak gerekir.

 • Askerlik çağına gelmiş olan vatandaşların muvazzaf askerliğini yapmış olmaları, ertelemiş ya da yedek hizmete alınmış olmaları gerekir. Memuriyet şartları arasında vatandaşların askerlikle ilişiğinin bulunmaması gerekir.
 • Güvenlik soruşturmalarında vatandaşların olumsuz durumları bulunmaması gerekir.

Memur Olmak İçin Gereken Özel Şartlar Nelerdir?

Memur olmak için aranan şartlar yanında devlet memurluğu için atanılan bazı kadrolarda özel şartlar aranmaktadır. Özel şartlara örnek vermek gerekirse;

 • İtfaiye eri, zabıta memuru ve infaz koruma memuru olabilmek için 30 yaşının doldurulmuş olması gerekir. Erkek adayların sahip olması gereken boy uzunluğu en az 1,67 cm olmalıdır. Bayan adayların boy uzunluğu ise en az 1,62 cm olmalıdır.
 • Polis ya da komiser yardımcısı olmak için 30 yaşından gün alınmamış olması gerekir. Erkek adayların sahip olması gereken boy uzunluğu en az 1.67 cm olmalıdır. Bayan adayların boy uzunluğu ise en az 1.62 cm olmalıdır.  Ayrıca adaylara fiziksel yeterlilik testi uygulanır.
 • Subay ve astsubay olmak için devlet memuriyet özel şartları gibi şartlar aranmakta ve bu şartlara uyum sağlamak gerekmektedir.

Belediyelerin Görevleri Nelerdir?

Belediyenin görevleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Çöplerin toplanması, itfaiye hizmetleri ve zabıta hizmetleri,
 • Nizami yolların oluşumu, yolların temizlenmesi, cadde ve sokakların temizliği, Pazar yerleri kurulması, yeşillik ve tabelaların tanzim ve düzenlemeleri,
 • Eğitim görevleri arasında Okul öncesi eğitimleri, kurslar açılması ve kütüphaneler kurulması,
 • Su dağıtımından kanalizasyona kadar tüm altyapı düzenlemeleri,
 • İmar ile ilgili izin ve belgeler,
 • Sağlık hizmetleri halk sağlığını koruma için görevler,
 • Nikâh işlemleri, dini görevler, ucuz konut yapımları için verilen hizmetler,
 • Tarihi eserlerin korunması, kültür ve sanat etkinlikleri yaratmak adına merkezler, tiyatro ve sinema salonları açılması,

Şehir içinde ulaşımları belediyelerin görevleridir.

Güncel (İKM) Gardiyan Maaşları Ne Kadar Oldu?

Güncel Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Mübaşir Maaşları Ne Kadar?

“2019 Belediye Memur Maaşları Ne Kadar Oldu?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir