Kapat
Reklam Alanı

Kriminolog Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Kriminolog
Bilgi 370 1

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte kriminolog nedir, nasıl olunur ve ne kadar maaş alır sorularına yanıt verme amacında olacağız. Türkiye genelinde özellikle adli tıp ve kriminal işlemler ile alakalı olarak süreçler ciddi manada fark yaratıyor demek yanlış olmaz. Türkiye’nin bu anlamda uzmanlık derecesi her geçen gün biraz daha üst seviyelere tırmanıyor diyebiliriz sanırım.

Kriminal laboratuvarlarının sayısının her geçen gün artması ile birlikte devletin bu alanda uzman kişilere karşı olan ihtiyacı da ciddi manada artış gösterdi. Şimdilerde ise sizlere elimizden geldiğince bilgiler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Kriminolog Nedir?

Kriminolog, ortaya çıkmış olan bir suçun öncesini, sonrasını ve tüm suç unsurlarını araştırmak ile görevli olan suç bilimi uzmanı olarak nitelendirilir.

Krimonoloji bilimi uzmanlar olarak dikkat çekerler. Adli ve idari olmak sureti ile bütün projeler ile kendisini gösteren unsurlardan birisi olarak da adından söz ettirir. Kriminoloji uzmanlığına yönelik olarak ülkemiz genelinde de ciddi manada eğitimler ve özel kurslar düzenleniyor. Şimdi diğer alternatifler ile alakalı olarak da bilgiler sunacağız.

Kriminolog

Kriminolog Nasıl Olunur?

Kriminolog görevini tam olarak yerine getirmek istiyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına atanmanız gerekiyor. Ancak bundan daha önce 4 senelik örgün eğitim veren üniversitelerin biyoloji, tıp ve genetik bölümleri istense de nadiren de olsa sosyoloji ve psikoloji bölüm mezunu olmanız gerekir.

Bu bölümlerden mezun olduktan sonra POMEM sınavlarına ve PMYO sınavlarına giriş yapmanız gerekmektedir. Bundan daha önce KPSS sınavından da en az 70 puan almanız gerekiyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Akabinde polis okuluna giriyorsunuz ve polis oluyorsunuz. Polis mesleği için ilk atama akabinde Kriminal Şube Müdürlüğü’ne kriminolog olarak görev almak istediğinize dair bir dilekçe gönderiyorsunuz. Sizinle alakalı olarak yapılan tahkikat ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı özel kriminal laboratuvarlarında uzman olarak görev yapmaya başlayabilirsiniz. Dolayısı ile mesleki anlamda ciddi şekilde fark yaratan bir unsur demek yanlış olmaz.

Kriminolog Maaşı Ne Kadar?

Kriminologlar, EGM kadrolarında da olsalar uzmanlık alanlarını icra ettiklerinden dolayı rutin polis maaşlarından biraz daha yüksek maaş alma hakkına sahip olurlar. 7.500 TL ile 9.000 TL arasında değişen maaş skalaları ile birlikte ortaya çıkan seçenekler ile bu mesleği icra etme şansına da sahip olabilirsiniz. Dolayısı ile ülkemiz genelinde özellikle geleceğin mesleklerinden birisi olarak kabul edilen kriminolog uzmanlığı için en ideal seçenek karşınıza çıkacak demek yanlış olmaz.


“Kriminolog Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?” üzerine 1 yorum

  1. blank Nur dedi ki:

    Aslında ben daha önce cinayet polisi olmak istiyordum ama sonra kriminolog daha güzel geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir