Kapat
Reklam Alanı

Askeri Pilot Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşı

Askeri Pilot Nasıl Olunur?
Bilgi 10 0

Bu makalemizde sizlerle birlikte askeri pilot nasıl olunur, şartları ve maaşı gibi detaylar ile alakalı olarak en güncel biglileri sunacak ve fikir edinmenize yardım edeceğiz. Türkiye genelinde özellikle insanların küçük yaşlardan itibaren hayalini kurdukları mesleklerden birisi olan savaş pilotu mesleği, günümüzde çok farklı standartlar ile işe alım olduğundan dolayı önem arz eden bir diğer konu olarak dikkat çekiyor.

Askeri pilot ya da diğer adı ile savaş pilotu olmak ile alakalı olarak zaman içerisinde devlet uygulamaları ciddi anlamda değişti. Şimdilerde bu anlamda sizlere bilgiler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Askeri Pilot Nasıl Olunur?

Askeri pilotluk, aslına bakarsanız normal uçak pilotluğuna nazaran çok daha zor ve çok daha ciddi eğitimlerin alındığı ve icrası zor bir meslek. Eskiden Hava Harp Okulları nezdinde alınan eğitimler için günümüzde daha farklı alternatifler kendisini gösteriyor. Dünyanın en iyi askeri lisesi olarak kabul edilen Işıklar Askeri Lisesi’de kapandı. Şimdi daha detaylar üzerinde duracak olursak;

  • Öncelikli olarak lise eğitim hayatında başarılı olmanız gerekiyor. Diploma not ortalaması için en az 4,0 ortalama gerekiyor.
  • Akabinde üniversite sınavında Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Hava Harp Okulu bölümünü kazanmalısınız.
  • Hava Harp Okulu içerisinde de birçok farklı mesleki alan için eğitim alabildiğiniz gibi pilotaj eğitimi için de yüksek bir puan elde etmenzi gerekir.
  • MSÜ’ye girdikten sonra akademik olarak eğitim almaya başlarsınız.
  • Pilotaj eğitimleri öncesinde çok kapsamlı sağlık muyanesinden geçersiniz. Uygun olmanız durumunda kabul edilirsiniz.
  • Pilotaj eğitiminin ardından Milli Savunma Üniversitesi bünyesinden hava pilot teğmen olarak subay şeklinde mezun olursunuz.

Akabinde askeri hayatınız başlar. Askeri pilot olarak görev yapan subaylar, zaman içerisinde emeklilikte ya da istifa sonrasında da çeşitli havayolu şirketlerinde pilot olabilecek bilgi ve yeteneğe sahip olurlar.

Askeri Pilot Maaşı Ne Kadar?

Hava Kuvvetleri Komutanlığı kadrosunda pilot olarak görev yapan personeller de subay maaşı alırlar. Tabi ki yurtdışı görevleri, tatbikatlar ve bu gibi durumlar için ekstra olarak paralar kazanırlar. Ancak en düşük maaş olarak 6,000 TL sayılabilir. Zaman içerisinde askeri pilotların maaşı kıdem ve rütbelerine göre artış göstermektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir