Kapat
Reklam Alanı
SGK 73 0

Doğum Parası Nasıl Alırım?

Devlet tarafından yeni doğum yapan annelere tanınmış olan doğum parası, hem anneye hem de yeni doğan bebeğe verilen bir haktır. Ancak annelerin bu haktan yararlanabilmesi için istenilen bazı şartları yerine getirip gerekli kurumlara başvuru yapması gerekmektedir. Zira bu yardım sizin için olduğu kadar bebeğiniz için de yararlı olacaktır. Böyle bir hakka sahip iken en kusa sürede hakkınızı aramanız yararınıza olacaktır. İster çocuğunuzun günlük ihtiyaçları için kullanabilir, isterseniz de çocuğunuza gelecek teminatlı birikim hesabında biriktirebilirsiniz. Her iki durumda da takdir size kalmıştır. Bu yazımızda ‘’Doğu parası nasıl alırım? Şartları nelerdir? 2018 yılı doğum parası ne kadar olacak?’’ gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Kimler Doğum Parası Alabilir?

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki doğum parası yalnızca annelere yapılan bir yardımdır. Devlet bu hakkı doğum yapan annesin ailesine değil sadece kendisine uygun görmüştür. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu yardım, annelerin PTT hesaplarına direkt yansıtılır. Yatırılan parayı ise yalnızca anneler kendileri çekebilir.

Çalışmayan veya SGK tabanlı iş yerlerinde çalışan anneler, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya bağlı oldukları Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

 • Anne ve çocuğun sağ olması durumunda başvurular değerlendirmeye alınır. Ölü doğum yapan annelere ödenek verilmeyecektir.
 • Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan anneler başvuru yapma hakkına sahiptir. Yabancı uyruklu anneler bu haktan muaf tutulur.

SSK’lıyım Doğum Parası Nasıl Alırım?

Doğum parası nasıl alırım sorusu SSK’lı annelerin de merak konusu olmuştur. SSK tarafından, doğum yapan kadınlar yönelik ödenek hakkı tanımlanmaktadır. Bu ödenek yardım mahiyetinde değil yasalarca belirlenen bir annelik hakkıdır. Düzenlenen mevzuata göre; SSK’lı çalışan anneler, İş Kanununun 74. maddesine göre Analık İş Göremezlik Ödeneği hakkına tabi tutulmaktadır. Doğum yapan annenin bu süreçte yasal izinleri bulunmaktadır ve raporlu oldukları için, çalışma durumu olmamalıdır. Raporlu ve çalışmayan SSK bünyesindeki annelere çalışmadığı günler bazında ödenek yapılmaktadır. Doğum parası nasıl alırım konusunun yanı sıra 2018 şartları nelerdir hususu da anneleri soru sormaya yönlendirmiştir.

Eşim Çalışıyor Ben Çalışmıyorum Doğum Parası Nasıl Alırım?

2018 yılı için doğum parası nasıl alırım sorularının içerisinde eşi SSK işçisi olan ve kendi çalışmayan anneler, SSK üzerinden ödenek alamazlar. SSK tarafından yapılan ödenek yalnızca kadın işçilere mahsustur. Ancak Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafına yapılan başvurularda çalışmayan anneler yardım hizmeti olarak ödenek alabilir. Aktif bir SSK’lı olmayan anne SSK tarafından doğum ödeneği alamaz. Bu durumda SSK’lı çalışan anneler için de doğum parası nasıl alırım ve şartları nelerdir soruları ortaya çıkmakta.

2018 Yılı SSK Çalışanıyım Doğum Parası Nasıl Alırım?

2018 yılı içerisinde SSK çalışanı bir anne adayı, doğum parası almak için, doktorundan iş göremeyeceğine dair rapor almalıdır.

Şartları nelerdir sorusu için:

 1. Geçici olarak çalışamayacağına dair hekim raporu
 2. Aktif SSK çalışanı bir anne adayı olması.
 3. Çalıştığı prim gün sayısının doğum yapılacağı tarih öncesinden en az 90 güne tekabül etmesi
 4. Doğum iznine ayrıldığı gün itibarıyla raporlu olması sebebi ile işyerinde çalışmaması.
 5. Doğum parası alınan günler dâhilinde çalıştığı işyerine hizmet vermiyor olması
 6. Doğum olayının gerçekleşmesi, düşük veya ölü doğum yapılmamış olması

Bu şartlar yerine getirildiğinde SSK çalışanı bir anne adayı doğum parası alabilmektedir.

SGK’dan Doğum Parası Nasıl Alırım?

SGK’dan doğum parası nasıl alırım şartları nelerdir soruları için:

Doğum yapılan hastanede doğumla ilgilenen doktor, hastanın iş göremeyeceğine dair belgeleri e-rapor halinde sisteme işlemiş olması gerekir. Anneye düşen görev ise hekimin sistem üzerinden işlediği raporu çalıştığı işyerinden onaylatması gerektiğidir. İşyerinde onaylanan raporlar SGK rapor modülü üzerinden görüntülenip onaylanacaktır. E-rapor sistemi kullanmayan hastaneler için hastaneden alınan raporun belge halinde işyerine teslim edilip onaylanması gerekmektedir. Bu belgelere dayanarak işyeri SGK İl veya İlçe Müdürlüğüne yazacağı yazışmalar takibinde ödenek alabilirsiniz.

2018 Yılında Doğum Parası Ne Kadar?

2018 yılı içerisinde doğum parası nasıl alırım şartları nelerdir sorularının yanı sıra ne kadar olacağı da merak konusu. Henüz bakanlık tarafından açıklanmayan tutarlar netleşmemiş olup, ödenen tutarlar ikinci bir açıklamaya kadar şu şekilde olmuştur:

 1. çocuk için 300 TL,
 2. çocuk içi 400 TL,
 3. çocuk için ise 600 TL olarak ödeme yapılmıştır.

Yani ilk defa çocuk sahibi olan bir anne 2018 yılı içerisinde 300 TL, ikinci çocuğu 2018 de meydana gelen bir anne 400 TL, 2018 de üçüncü çocuğu doğan anne ise 600 TL ödeme alacaktır.

Doğum Parası Nasıl Alırım Şartları Nelerdir Nasıl Bilgi Alırım?

Doğum parası nasıl alırım ve şartları nelerdir gibi soruları aynı zamanda 144 ve 183 numaralı çağrı hatlarını aramanız sonucunda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Doğum Parası Almak İçin Başvuru Formu

Doğum parası dilekçesinde:

Başvuru yapan kişinin kimlik bilgileri ve adı soyadı kısmı doldurulur. Eğer başvuruyu annenin kocası yapacaksa eşinin bilgileri yazılmalıdır.

Doğum yapan kişi başvuru yapacaksa bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

Yeni doğan çocuk ya da çocuklara kimlik kartı çıkarılıp, başvuruda onların da kimlik bilgilerinin doldurulması zorunludur.

Eğer anne birden fazla çocuğa sahipse önceki çocukların da T.C kimlik numaraları yazılmalıdır. Yazılmadığı takdirde diğer çocuklar için ödeme alamazsınız.

Dilekçe, dolduran kişinin imzası ile teslim edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir