Kapat
Reklam Alanı

2019 Güncel (İKM) Gardiyan Maaşları Ne Kadar Oldu?

Bilgi 520 2

2019 ikm gardiyan maaşları ocak ayında memurlara yapılan %10,69 oranında zamlar doğrultusunda gerçekleşmiştir. Memur maaşlarındaki artış olarak belirlenen %4 oranında zamlara enflasyon farkı rakamları eklenerek yapılan %10,69 oranında artışlar gardiyan maaşlarına yansımış olan tutarlardır.

Gardiyan maaşları 2019 yılında zamlı olarak verilmeye başlamakla birlikte gardiyanlara verilen ek ödenekler maaş tutarlarına ilave edilmektedir. Gardiyanların yararlandığı ek ödenekler arasında başta eş ve çocuk yardımları bulunmaktadır.

İnfaz Koruma Memurlarının Görevleri Nelerdir?

İnfaz koruma memurları ceza evlerinde bulunan hükümlü ve tutukluların kanunlara uygun şekilde yaşamalarını sağlamak amacı ile çalışmalar yürütürler. İnfaz koruma memurları tutuklu ve hükümlü vatandaşları topluma yeniden kazandırmak için hizmet vermektedirler. Erkek cezaevlerinde erkek gardiyanlar görev yaparken kadın cezaevlerinde görev yapan gardiyanlar bayanlardır. Bundan dolayı kadın cezaevlerinde görevde bulunmaları için aday olan birçok kadın gardiyan alımları gerçekleşmektedir.

Kadın gardiyan adayları ile erkek gardiyan adayları seçimleri arasında farklılık bulunmaz. Tek farklılık boy ve kilo oranlarında olmaktadır. Erkek gardiyan ile kadın gardiyanların göreve başlamak için geçireceği bütün aşamalar ve şartlar aynı özellikte olmaktadır. Diğer devlet kurumlarında olduğu gibi gardiyan atamalarında 4B sözleşmeli olmak ve 4C kadrolu olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Yapılan atamalar KPSS puanlarına göre merkezi yerleştirme ile yapılmakta ya da açıktan atama şeklinde yapılmaktadır.

2019 Sözleşmeli Gardiyan Maaşları

Adalet Bakanlığı tarafından çok sayıda kadrolu infaz koruma memurları alımları yanı sıra sözleşmeli infaz koruma memur alımları oldukça fazla yapılmaktadır. Bu durumda kadrolu infaz koruma memurları ile sözleşmeli infaz koruma memurları maaşları arasında ayrı bilgilendirme gereği ortaya çıkmaktadır.

Kadrolu ve sözleşmeli infaz koruma memur maaşları arasında fazla farklılıklar olmamakla birlikte sözleşmeli İKM maaşları 2019 yılı ödemelerinde ortalama 40 ile 50 TL civarında fazlalık mevcuttur. Yeni göreve başlamış olan sözleşmeli infaz koruma memurunun maaşı 3330 TL olmaktadır. Bu fazlalığın kaynaklandığı durum ise sözleşmeli personel maaşlarından emeklilik miktarından daha fazla kesinti yapılmasıdır.

2019 Yılında Gardiyanların Aldıkları Maaş Tutarları

İnfaz Koruma Memur alımları ceza evlerinin kapasitelerindeki artışlar sebebi ile ihtiyaçların karşılanabilmesi için giderek fazlalaşmaktadır. Buna paralel olarak Adalet Bakanlığı tarafından alınan infaz koruma memurlarına olan ihtiyaç giderek artmakta ve gardiyan alımları çoğalmaktadır. Halk arasında gardiyan olarak adlandırılan infaz koruma memurlarının maaşları belirlenen rakamlara göre; Bekâr olan ve göreve yeni başlayan infaz koruma memuru maaşı 3375 TL olmaktadır. Bu maaş tutarına hak edilen ek ödenekler dâhil edilmemiştir.

2019 Gardiyan Maaş Hesaplamaları

İnfaz Koruma Memuru ya kısaca İKM maaşları 2019 yılında verilen ek ödenekleri Ocak ayından itibaren şu şekilde uygulanmaktadır;

 • İnfaz koruma memurunun çalışmayan eşi için aldığı eş yardım tutarları 251,68 TL olarak verilirken yapılan zamlardan sonra 2787,58 TL’ye yükselmiştir.
 • İnfaz koruma memurunun sahip olduğu 6 yaşından küçük çocuğu için verilen çocuk yardım tutarları 58,98 TL olarak verilirken yapılan zamlardan sonra 65,28 TL’ye yükselmiştir.
 • İnfaz koruma memurunun sahip olduğu 6 yaşından büyük çocuğu için verilen çocuk yardım tutarları 29,49 TL olarak verilirken yapılan zamlardan sonra 32,64 TL’ye yükselmiştir.

Eşi çalışmayan 6 yaşından küçük iki çocuk sahibi infaz koruma memurunun ek ödenekleri toplam 409,14 TL olmaktadır. Bu hesaplamalara göre evli infaz koruma memuru maaşı tutarı 3.785 TL olmaktadır. İnfaz koruma memurları görev yaptıkları her yıl için 1 kademe ve görev yaptıkları her 3 yıl için 1 derece atlarlar.

İnfaz koruma memurlarının kademe ve derecelerindeki artış doğrultusunda maaşları da artmaktadır. Yeni göreve başlamış olan bir infaz koruma memuru ile 20 yılını görevine vermiş bir infaz koruma memuru arasında maaş miktar farklılıkları bulunur. 25 yılını infaz memuru olarak tamamlayan bir kişinin aldığı maaş tutarı ise ek ödeneklerle birlikte 4.500 TL civarda olmaktadır.

2019 Gardiyan Maaş Zamları Hakkında

Bütün devlet memuriyetlerinde uygulandığı gibi gardiyan maaş zamları yılda iki kez yapılmaktadır. Birinci zam Ocak 2019 itibarı ile maaşlara yansımış bulunmaktadır. Yapılacak olan 2. zamlar ise Temmuz 2019 yılında belirlenecektir. Temmuz 2019 zamları hakkında henüz bir açıklama bulunmamakla birlikte enflasyon rakamlarına göre belirlenecek olan oranların ne kadar olacağını tahmin etmek yanıltıcı olacaktır. 2019 ikinci dönem zamlarını netleştirmek için TÜİK tarafından yapılacak zam açıklamaların beklemek gerekir.

İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Gereken Şartlar

15 Temmuz darbe girişimi ardından cezaevlerindeki doluluk oranı hissedilir derecede artmış ve tutuklanarak cezaevlerine gönderilen kişiler cezaevlerindeki doluluk oranını arttırmıştır. Türkiye de bulunan 384 cezaevinde hükümlü ve tutuklu bulunan kişilerin sayısı cezaevi kapasitesini aşmış durumda olmakta meydana gelen bu tablo sonucunda ise çok sayıda infaz koruma memuruna ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır.

Adalet bakanlığı infaz koruma memur alımlarını arttırırken gerekli olan şartlara uyum sağlayan lise mezunu kişiler başvuruda bulunabilmektedir. İnfaz koruma memuru olabilmek yapılacak sınav başvurularında kişilerin sahip olması gereken şartlar ise şunlardır;

 • Devlet memuru olmak için kanın çerçevesinde gereken niteliklere sahip olunması gerekir.
 • En az lise ve dengi oklu mezuniyetinin olması gerekir.
 • KPSS sınavına girmek için 30 yaşını doldurmamış ve olmak ve sınavdan 70 üzeri puan alınması gerekir.
 • İnfaz koruma memuru alımları için yapılacak sınavlara katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • İlgili yönetmelik tarafından belirlenen boy ve kilo ölçülerine sahip olmak gerekir.
 • Başvuruda bulunan kişiler için yapılan güvenlik soruşturmalarında her hangi bir olumsuz durumun olmaması gerekir.

İnfaz koruma memuru olmak için yapılan başvurularda sadece bir ceza evi için başvuruda bulunma hakkı vardır. Birden fazla kurum için yapılan infaz koruma memurluğu başvuruları geçerli sayılmamaktadır. Yapılan başvurular sonrasında boy ve kilo ölçümlerinin alınması için adaylara tarih verilmektedir.

Alım yapılacak personel sayısı komisyonlara göre hesaplanarak komisyon alımlarının 5 katı sayısı kadar aday sınava girme hakkını elde eder. Örneğin; bir cezaevine alınacak olan infaz memuru sayısı 50 kişi olacak ise bu 250 kişi sözlü sınava tabi tutulacaktır. Sınav sonucunda başarı elde eden adayların eğitime tabi tutulacakları süre ise 5 ay olmaktadır.

Eğitim süreleri boyunca adaylara uygulamalı, sözlü ve yazılı olarak çeşitli sınavlara katılmaktadırlar. Eğitimlerinin sonunda başarı elde eden adaylar görev yapacakları cezaevlerinde çalışmaya başlamaktadırlar. 5 aylık eğitim süreleri boyunca bütün adaylar 300 TL öğrenci maaş ödeneği almaktadırlar.

İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Gereken Belgeler

Şartlara uyum sağlayan kişiler infaz memuru alımları için yapacakları başvuruları Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına yapmaları gerekir. Adalet Komisyon Başkanlığına gitme imkânı bulunmayan kişiler ikamet ettikleri yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığına başvurularını yapabilmektedirler. Başvuru sırasında gerekli olan belgeler şunlardır;

 • İnfaz koruma memuriyeti başvuru formu
 • 4 adet güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu
 • Lise ve dengi okul mezuniyet diploması gerekmektedir. (İnfaz koruma mezunu olabilmek için en az lise mezunu olunması gerekir.)
 • KPSS sınav başarı oranını gösteren sonuç belgesi (%70 ve üzerinde başarı elde etmek gerekir)
 • 2 adet fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır)

Güncel Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Mübaşir Maaşları Ne Kadar?

Güncel Zabıta Maaşları Ne Kadar Oldu?

“2019 Güncel (İKM) Gardiyan Maaşları Ne Kadar Oldu?” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir