Kapat
Reklam Alanı

2019 Belediye Memur Maaşları Ne Kadar ?

Bilgi 1.640 0

2019 Yılında belediye memur maaşlarında düzenlemeler söz konusu. Yeni yıla girmemizle birlikte memurlar için yapılacak olan zam daha önceden duyurulduğu gibi yüzde 4 olmuştur. Memur maaşlarına enflasyon oranlarına bakılarak enflasyon farkı zammı da yapılır. TÜİK tarafından enflasyon farkının açıklanmasıyla birlikte memur maaşlarına yapılacak olan zam kesin olarak kararlaştırılmış oldu. Açıklanan verilere göre ocak ayında memur maaşlarına 10,69 oranında zam yapılmıştır. En son yapılan zam ile birlikte lise mezunu, bekar olup ve görevine yeni başlayanlar için maaş 3350 TL iken üniversite mezunu bekar ve göreve yeni başlayanlar için 3700 TL olmuştur. Bu yapılması planlanan ödemeler,  ek ödemelerin dahil olmadığı salt ödemelerdir. Belediyeler de çalışan memurlar diğer kamu kurumlarında bulunan memurlardan farklı olarak yemek yardımı, fazla mesai gibi durumlardan da maaşlarına ek ödeme alırlar. Belediyeler ve diğer kamu kurumlarında çalışan memurlar ekstra evli ve çocuklu olmaları durumunda eş ve çocuk yardımı da alırlar. 2019 belediye memur maaşları bütün bu ek ödemelerle birlikte şekillenmektedir.

Belediye Memurluğu Nedir?

Günümüzde bir çok kişi memur olmak istemektedir. Kesin bir maaş garantisi ve hayatı boyunca iş imkanını günümüz koşullarında düşününce bu durumu anlamak zor değildir. Memurluk, devlet çatısı altında bulunan bütün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma imkanı sağlamaktadır. Belediye memur görevi alabilmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Belediyeler bazen merkezi atama bazen de kurumsal atama yapmaktadır. Belediyelerin yapacağı bu atamaların takip edilmesi ve işe girmek isteyenlerin kaçırmaması gerekmektedir. Merkezi atamalar ÖSYM puanıyla belirli tarihlerde atama olduğu için kaçırılmaması kesinlikle gerekir.

Kurumsal olarak yapılan atamalarda kurumun ihtiyacına göre atama yapıldığı için belirli tarihler yoktur internet sitesi üzerinden duyurular takip edilmelidir. Bahsettiğimiz atama türlerinin temel şartı KPSS puanının olmasıdır. Bunların dışında belediyeler kendine özel şartlar getirmişse bunların bulunması gerekmektedir. Başvuruda bulunduğunuz kadro, yaşınız, cinsiyetiniz, mezuniyet durumunuz alım yapılırken etkili olan faktörlerdir. Kurumsal olarak yapılacak olan atamalarda istenilen puan 55-70 dir.

Ankara’ya belediye memurluğu için ilan verilmiş olduğunu varsayalım sizden aranacak şartlar

 • KPSS P9 türünden 60 veya üstü bir puan almış olmak.
 • Türk vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından kısıtlanmamış bulunmakla.
 • Lise türlerinden birinden mezun olmak,
 • Çalışacağı işi yapmasına engel olacak bedensel hastalık ya da akıl hastalığı gibi sorunların bulunması,
 • Askerlik işlerinin düzenlenmiş olması,

Belediye memur alımı yaparken aranılan şartlardandır. Bu şartları taşıdığınız takdirde belediyede bir sorun yaşama durumunuzolmayacaktır.

2019 Belediye Memur Maaşları Ne Kadar oldu?

2019 yılında belediye memur maaşları tıpkı diğer memur statülerinde olduğu gibi bir artış göstermiş durumdadır. 2019 memur maaşlarına zamlarla birlikte bakıldığı zaman her eslek grubunun maaşlarında değişimler meydana geldi. İşte yapılan zamlardan bazıları,

 • Bakanlık müsteşarının maaşı 15. 889 TL
 • Hakim ve savcıların maaşı 16.800 TL
 • Gelir uzmanı 6.362 TL
 • Profesör 11.589 TL
 • Uzman takip in maaşı 7.733t TL
 • Doçentin maaşı 8.640 TL
 • Öğretmenin maaşı 4.923
 • Polisin maaşı 862 TL dir.
 • Hemşirenin maaşı 4.564 TL

Memurların yeni yıldaki maaş düzenlemeleri bu şekilde olmuştur.

Eş ve Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Belediye memurları pek çok farklı yardımdan yararlanabilmektedir. Belediye memuru ek maaş ödemleri arasında eş ve çocuk yardımı da bulunmaktadır. Eş için yapılacak aile yardımı 1500 dür. Bu yardım 4500 e kadar cumhurbaşkanı tarafından yükseltilebileceği gibi, önceden bakanlar kurulu tarafından alınmış olan bir karar ile 1500 TL uygulanmaktadır. Eş için yapılacak yardım en fazla 530,73 TL olabilecek durumdadır. Verilen net miktar 251,68 TL dir. Çocuk 73 aydan küçük ise en yüksek miktar 88,76 TL olabileceği gibi net olarak verilen miktar 29,49 TL dir.Çocuk eğer 72 aydan büyükse en düşük 58,98TL verilebileceği gibi net olarak 58,98 TL verilmektedir.

Sosyal Denge Tazminatı Var mı?

Sosyal denge tazminatından belediyeler ve onlara bağlı kuruluşlar, kadro ve ona bağlı pozisyonlarda istihdam eden 4688 sayılı kanun hükmüne uyarınca kamu görevlisi tanına girenlere sözleşme hükmünden yaralanılarak verilmesi gerekmektedir. Böylece belediye memurları sosyal denge tazminatı da alabilmektedir. Sosyal denge tazminatında %15 lik bir gelir vergisi ve 0,00759 oranında olan damga vergisi kesintisi yapılacaktır. Tüm kesintilerin yapılmasından sonra verilecek olan tutar 1.045 TL dir. Bu tazminat verilirken aşılmaması gereken tutar baz alınarak ödenebilecek tutar tavan tutarı aşmamak kaydı ile yapılan işin hacmi, görev yerinin özelliği, görevin var olan güçlüğü, çalışma süresi, kadro ve görev unvanı derecesi gibi kriterler baz alınarak bu tutarda değişme sağlanmaktadır. Verilen bu özellikler ve durumlar hesaplanarak sosyal denge tazminatı hesaplanır verilir.

Yemek Yardımı Ne Kadar?

Memurlar için bu sene 1,37 ila 5,45 arasında, sözleşmeli olarak bulunanlar için 1,65 ila 6,54 arasında öğle yemeği bedeli alınacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği Uygulama Tebliği, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş durumdadır. Yemek yardımı için Ankara, İzmir ve İstanbul’ da üçte ikilik kısım, diğer illerde ise yarınsı aşmamak koşulu ile yardım yapılacaktır. Kurum ve kuruluşlar, mevcut olan personellerinin kadro ve pozisyon unvanına göre, hizmetlerinin özellik durumu, yemek ve servislerinin daha iyi yerlerde daha iyi bir şekilde sunulması için belirlenen miktarlar dikkate arak daha iyi bir yükselteme durumu yapılacaktır.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar ?

Zabıta Maaşları Ne Kadar ?

Kaymakamlık Para Yardımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir