Kapat
Reklam Alanı

2019 SGK Rapor Parası Sorgulama

Raporlar 431 0

2019 rapor parası sorgulama işlemi için sıklıkla e- Devlet Kapısı tercih edilmekte olup bunun yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumundan da sorgulama yapılabilmektedir. Ziraat Bankası ve PTT üzerinden de sorgulama işleminin gerçekleştirildiği bilinmektedir. 3 günden az raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası vermemekte olup 3 günden fazla raporlar için ödeme yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna verilecek olan 3 günden fazla raporların işveren tarafından yapılması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Parası Nedir?

SGK rapor parası, geçici iş göremezlik raporu alındığı takdirde ödemesi yapılan bir rapor türüdür. İşçiyi mağdur etmemek adına verilen bu rapor ödeneğinde bazı şartlar bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumundan onaylı olan hastaneler aracılığı ile alınan raporlara para ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca 3 günden az raporlar için geçici iş göremezlik parası verilmemektedir. İşçinin, geçici iş göremezlik raporunda belirtilen süre boyunca işe gidemediği gün sayısı için SGK tarafından para ödenmektedir. Yapılan bu ödemeye ise geçici iş göremezlik rapor parası denilmektedir.

SGK Geçici İş Göremezlik Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parasını almak için öncelikle raporun işverene ulaştırılması gerekmektedir. Rapor işverenin eline geçtikten sonra, işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirisinin yapılması gerekmektedir. İnternet ortamında hızlı bir şekilde rapor bilgilerinin girilerek Sosyal Güvenlik Kurumuna geçici iş göremezlik rapor bildirgesini yapması zorunludur. İşveren, işçiden aldığı raporu 5 iş günü içinde sisteme girerek SGK bildirgesini yapmak zorundadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaşan rapor 7 iş günü içinde değerlendirilerek onaylandıktan sonra işçiye ödeme yapılacaktır.

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK rapor parası PTT ya da Ziraat Bankasına yatmaktadır. İşçinin hali hazırda Ziraat Bankasında aktif bir hesabı bulunuyor ise ödenek Ziraat Bankasına yatırılacaktır. Ancak işçinin Ziraat Bankası’nda hesabı bulunmuyor ise ödenek PTT’ye aktarılacaktır. İşçi bu durumda rapor parasını PTT üzerinden almalıdır. Geçici iş göremezlik rapor parası Ziraat Bankası hesabına ya da PTT şubesine yattığı zaman işçiye SMS ile bilgi verilmektedir.

SGK Geçici İş Göremezlik Rapor Parası Sorgulama

SGK geçici iş göremezlik rapor parası sorgulama işlemi 4 platform aracılığı ile yapılmaktadır. E- Devlet, PTT, Ziraat Bankası ve Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile sorgulama yapılabilmektedir. Ziraat Bankası ve PTT üzerinden sorgulama yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumunun, bu kurumlar ile iletişime geçmiş olması gerekmektedir. Ancak hesap – bakiye sorgusu aracılığı ile de sorgulama yapılabilmektedir. Ziraat Bankası hesabı bulunan bir işçi; internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM üzerinden sorgulama yapabilmektedir. Ayrıca müşteri hizmetleri aracılığı ile de sorgulama yapabilmektedir.

SGK Rapor Parası Sorgulama E- Devlet

SGK Rapor parası sorgulama 2019 yılında e- Devlet Kapısı aracılığı ile yapılabilen bir işlemdir. Bu işlemi yapmak için öncelikle e- Devlet Kapısı şifresi alınması gerekmektedir. E- Devlet şifresi PTT’den 2 Türk Lirası ödenerek alınmaktadır. Şifre alındıktan sonra sisteme girilerek arama motoru aracılığı ile rapor parası sorgulaması yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun e- Devlet Kapısında yer alan menüsü aracılığı ile de geçici iş göremezlik raporu başlığına ulaşılabilmektedir. E- Devlet ve Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesi birlikte çalışmakta olup gerekli durumda e- devlet tarafından SGK sitesine yönlendirme yapılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesinden sorgu yapılmak istendiği zaman da site e- Devlet Kapısına yönlendirme yapmaktadır.

Telefon İle Rapor Parası Sorgulama

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Nedir ve Rapor Parası Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir