Kapat
Reklam Alanı

2019 Emekliye Faizsiz Kredi Kampanyaları Nelerdir?

Emeklilik 88 1

Emeklilere yönelik düzenlenen faizsiz kredi kampanyaları 2019 yılı itibarıyla ülkemizdeki tüm bankalar tarafından durdurulmuş uygulamalardır. Bir dönem faiz olmadan emeklilere kredi veren kamu kuruluşu ve özel bankalar olsa da içinde bulunduğumuz 2019 yılında böyle bir hizmet söz konusu olmamaktadır. Ancak emekli vatandaşların ihtiyaç duydukları finansman desteği hala birçok banka tarafından sağlanmaktadır. Gerek kamu kuruluşu yani devlete bağlı olan bankalar olsun gerek özel sektör bankaları olsun emekli kredileri, vatandaşlar tarafından yoğun talep ile karşılanmaktadır.

Bu yazımızda faizsiz bir şekilde olmasa da emeklilere en uygun faiz oranları ve en rahat ödeme planları sunan resmi ve özel bankalar ile ilgili merak edilen bütün soruların cevaplarını ve detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Emekli Kredisi

Emekli kredisi, ülkemizdeki milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendiren bir finansman desteğidir. Malum hayatın her alanında giderek artan pahalılık ve nakit ihtiyacının artması sebebiyle zor durumda kalan emekli vatandaşlar, kendilerine bankalar tarafından tanınan finansman destekleri ile bir nebze olsun ekonomik rahatlığa kavuşabiliyorlar. Bu noktada zaman zaman emekliye faizsiz kredi kampanyaları yapılmış olsa da içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla tüm bankaları kapsayan yeni düzenleme gereği, bankalardan emekli vatandaşlara faizsiz kredi verilmemektedir.

Emekli kredisinin emekli vatandaşlar tarafından yoğun talep görüyor olmasının belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bunlar arasında; emekli kredilerinde aranan şartların uygunluğu, söz konusu kredilere başvuru yapmanın kolaylığı ve kredilerin diğer kredi türlerine göre düşük faiz oranlı olması en önemli sebepler olarak öne çıkmaktadır. Yazımızın devamında hangi bankalardan en uygun faizle emekli kredisi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Emekliye faizsiz kredi veren bankalar konusu özellikle milyonlarca emekli vatandaşımız tarafından merak edilmektedir. Bir dönem bankaların emekli vatandaşlara yönelik başlattığı faiz olmadan emekli kredisi desteği günümüzde ne yazık ki rafa kaldırılmıştır. Bu konuda emekliler tarafından yeni yasanın meclisten geçirilip kabul edilmesi dört gözle beklenilmektedir ancak henüz yakın bir gelecekte böyle bir planlamanın yapılacağından bahsetmek mümkün gözükmemektedir.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Banka Var Mı? 2019

Emeklilere faizsiz kredi ne zaman verilecek 2019 yılında da cevabı merakla beklenen sorular arasında yer almaya devam ediyor. Çıkarılan düzenleme ile ilgili yönetmelik gereği ülkemizde bankacılık alanında hizmet gösteren resmi ve özel kuruluşların hiçbiri emekliye faizsiz kredi verme yetkisine sahip değildir. Dolayısıyla ikinci bir düzenlemeye kadar bankalar emekliye düşük faizli kredi vermeye devam edecektir.

Düşük faizli emekli kredisi hizmeti sunan bankalar arsında da en çok talebi devlete bağlı kurumlar olan PTT, Vakıfbank, TC Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi bankalar görmektedir. Bu yazımızın devamında söz konusu bankalardan uygun faizli emekli kredisini nasıl alabileceğinizi bulabilirsiniz.

PTT Uygun Faizli Emekli Kredisi 2019

PTT’nin emekli vatandaşlara sunduğu uygun faizli kredi imkanlarından yararlanmak için kurum tarafından açıklanan belirli şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. PTT tarafından vatandaşa verilen emekli kredisi birçok banka aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu krediden yararlanmak isteyen emeklileri yakından ilgilendiren öne sürülen şartlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Her kredi desteği sunan bankada olduğu gibi, emekli kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşların kredi notlarının yeterli seviyede olması şartı söz konusudur. Kredi notu findeks puanlamasına göre riskli grupta yer alan emekli vatandaşlar bu hizmetten yararlanamamaktadır. Dolayısıyla kredi notunuza göre yapılan sınıflandırmanızın en azından iyi grupta yer alması gerekiyor.
 • Emekli kredisine başvuruda bulunacak vatandaşların en fazla 84 yaşında olmaları şartı vardır. Bankaların söz konusu kredinin geri ödemesini garanti altına almak istemeleri neticesinde bu madde şart olmuştur.
 • Emekli kredisi talep eden vatandaşın almış olduğu aylık maaşın en az yarısı, söz konusu emekli kredisinin aylık ödemesine yetecek kadar olmalıdır. Dolayısıyla emekli aylığı istenilen seviyede olmayan vatandaşların bu krediden yararlanma olanakları yoktur.

Emekliye kredi PTT tarafından düzenlenmiş bir finansman desteği olsa da anlaşmalı bankalar tarafından koordineli olarak vatandaşlara sunulmaktadır. Dolayısıyla emekli vatandaşlar başvurdukları PTT emekli kredisi hizmetini diğer bankalardan da temin edebilirler.

PTT Emekli Kredisi Anlaşmalı Bankaları

Emekliye en düşük faizden kredi imkânları sunan PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar şunlardır:

 • Aktif Bank
 • ING Bank
 • TEB
 • Burgan Bank
 • Denizbank

Yukarıda yer alan bankalar aracılığıyla PTT emekli kredisinden yararlanabilirsiniz. PTT kredi başvurusu yap işlemleri için dikkat etmeniz gerekenler ve söz konusu bankalardan sunulan emekli kredisi ile ilgili detaylı bilgiler şunlardır:

 • Aktif Bank aracılığı ile PTT emekli kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşların 83 yaşının aşmamış olmaları gerekiyor. Bununla birlikte bu bankadan alınabilen emekli kredisinin en üst limiti 60 bin TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu kredinin uygun fiyatlı faiz oranı ise %3,49 olarak dikkat çekmektedir.
 • ING Bank’ta yer alan emekli kredisi çeşitlerine göre faiz oranları da değişiklik gösteriyor. Buna bağlı olarak ING Bank’tan alınacak en düşük emekli kredisinin faiz oranı %2,69’dur. Kredinin tutarına bağlı olarak faiz oranı da kademeli bir artış göstermektedir. Ayrıca bu bankadan vatandaşlara sunulan emekli kredisinin maksimum sınırı ise 40 bin TL olarak belirlenmiştir.
 • TEB’ten emekli kredisi almak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken en önemli konu yaş konusudur. Çünkü diğer bankaların aksine TEB’ten emekli kredisi talebinde bulunmak isteyen vatandaşların 70 yaşından küçük olma şartı aranıyor. Bu bankadan alınabilen en fazla kredi ise 40 bin TL olarak belirlenmiştir.

Söz konusu bankalardan PTT emekli kredisi almak için şahsen başvuruda bulunmanız gerekiyor. Öte yandan başvuru sırasında sizden birtakım belgeler de istenecektir. Söz konusu belgeler emekli maaşınızı PTT aracılığıyla alıp almamanıza göre değişiklik gösteriyor.

PTT Emekli Kredisi Başvurusunda Gerekli Belgeler

Yukarıda belirttiğimiz PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalara emekli kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak yine yazımızda bahsettiğimiz gibi bankaların başvuru şartları birbirinden farklılık gösterebiliyor. Bu noktada kendinize uygun olan bankayı seçmenizi tavsiye ediyoruz. Yukarıdaki bankalardan birine başvuru sırasında sizden talep edilen belgeler şunlardır:

 • Emekli vatandaşa ait TC nüfus cüzdanı aslı
 • PTT üzerinden emekli maaşını alan vatandaşların, aylık maaş dekontları veya güncel olarak bu durumu ispatlayacak herhangi bir geçerli belge
 • Emekli maaşlarını PTT üzerinden alsın ya da almasın bütün vatandaşların aylık gelir durumunu gösteren belge

Ziraat Bankası Emekli Kredisi 2019

Emekliye düşük faizli kredi veren ve PTT ile anlaşmalı olmayan diğer bankalar arasından en çok talebi TC Ziraat Bankası görmektedir. Bu banka üzerinden belirli şartları karşılayan emekli vatandaşlara “Emeklinin Artısı Kredi Paketi” adı altında;

 • Tüketici kredisi
 • Konut kredisi

İmkânları sunulmaktadır. Ziraat Bankası emekliye kredi fırsatları ile vatandaşlara 100 bin TL’ye kadar konut kredisi çekme imkânı sağlanıyor. Bununla birlikte 20 bin TL değerindeki tüketici kredisinin faiz oranı ise güncel olarak %1,53 üzerinden işlem görüyor. Bu sebeplerle emekliler arasında en çok tercih edilen bankalardan bir diğeri de TC Ziraat Bankası olmaktadır.

Emeklilik Şartları ve Hesaplama

Emekli Banka Promosyonu Ne Kadar

Emekli Maaşı Hesaplama

“2019 Emekliye Faizsiz Kredi Kampanyaları Nelerdir?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir