Kapat
Reklam Alanı

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Geçici İş Göremezlik Ödeneği

Raporlar 394 3

Doğru adı Geçici İş Göremezlik Ödeneği olan ancak halk arasında Rapor Parası olarak bilinen SGK ödeneğinin ne zaman yatırılacağı ile ilgili olarak sıkça sorular sorulmakta ve halk arasında kafa karışıklığına neden olmaktadır. Sigortalı olarak çalışmaktayken mücbir sağlık sebepleri ile iş göremez hale gelen kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen bir yardım parası olan rapor parası için gerekli olan iş göremezlik raporu nasıl alınır ve hangi şartların sağlanması gereklidir gibi soruların yanıtları oldukça önemlidir. Bu yazımızda iş göremezlik raporunun hangi durumları kapsadığı, bu rapor ile geçici iş göremezlik ödeneği almak isteyen kişilerin hangi şartları taşımaları gerektiği ve kimlerin rapor parası alabileceği konularını inceleyeceğiz.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

İstirahat parası, rapor parası, analık parası gibi farklı isimlerle de anılan Geçici İş Göremezlik Ödeneği, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından SSK ve Bağkur türlerinde sigortalı olarak çalışan kişilere tanınmış bir haktır. Bu hak neticesinde sigortalı çalışanlar görev yaptıkları dönemde rahatsızlanmaları, iş kazası geçirmeleri, doğum yapmaları vb. sebeplerle iş göremez duruma gelmeleri sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından mağdur olmamaları için Geçici İş Göremezlik Ödeneği adı altında bir yardım parası ile desteklenmektedirler. Sağlık durumu nedeniyle çalışamadığı için ücret alamayan bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yardım görürler. Ancak bu durumu ortaya çıkaran rahatsızlığın türü ve sigortalının sağlaması gereken şartlar gibi bir takım değişkenlerin, bununla birlikte rapor parası ne zaman yatar 2019 ve hangi hesaba yatırılacağı gibi detayları sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Rapor parası, herhangi bir işletmedeki çalışıyor iken meydana gelen hastalık ve sakatlanmalar sonrasında rapor alınması neticesinde ödenen bir ödenektir. Hizmet akdiyle çalışan SSK’lıların veya kendi hesabına bağımsız çalışan Bağkur’luların;

 • İş kazası geçirmeleri,
 • Meslek hastalığına yakalanmış olmaları,
 • Doğum yapmış olmaları,
 • Hastalanmış olmaları nedeniyle iş göremez hale gelmeleri durumunda,

Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen doktorlardan veya sağlık heyetleri tarafından istirahat raporu alınmış olması gerekmektedir. Bu rapora istinaden sigortalıya her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir. Rapor parası kaç günde yatar sorusunun cevabı ise, Sosyal Güvenlik Kurumu, Geçici İş Göremezlik Ödeneğini, iş kazası ve meslek hastalıkları ile doğum durumunda birinci günden, hastalık hallerinde ise üçüncü günden itibaren başlatmaktadır. Bununla birlikte bazı durumlarda yeterli prim günü ödenmesi şartı aranmaktadır. Bu durumlar, iş kazası ve meslek hastalıklarında geçici iş göremezlik ödeneği alınması için herhangi bir süre prim bildirimi ve ödenmesi şartı aranmaz. Sigortalı iş kazası ve meslek hastalığına maruz kaldığında 1 gün bile sigortalı olmuş olsa bu haktan faydalanabilmektedir. Bunun dışında hastalık ve analık için rapor parası almak isteyen sigortalıların son bir yılda 90 gün prim bildirimi ve ödenmesi şartı aranmakta, bununla birlikte bu haktan faydalanmak isteyen hasta veya doğum yapan kişinin ödenmemiş prim borcu ve Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunmaması gerekmektedir. Doğum sebebiyle Geçici İş Göremezlik Ödeneği almak isteyen kadın sigortalının;

 • Doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta boyunca her gün için rapor parası ödenir.
 • Çoklu gebelik mevcut ise, doğumdan önceki 8 haftalık süre 10 hafta olarak uygulanır.
 • Erken doğum yapmışsa ve doğumdan önceki 8 haftalık istirahat süresinin tamamını kullanamamışsa; kullanamadığı bu süreler doğum sonrasına eklenir ve bunların rapor parası da ayrıca ödenir.
 • Doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmak ister ve doktor da bunu onaylarsa, kadının doğum öncesi kullanamadığı bu istirahat süreleri de doğum sonrasına aktarılır ve yine bu sürelere ait rapor parası da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir.

Raporun sahibi kişi rapor parası için işlemlerin başlatılması açısından almış olduğu Raporu direk çalışmış olduğu kuruma iletmelidir. Rapor iş yerine ne kadar çabuk ulaşırsa sisteme rapor bilgisi o denli çabuk girilir. İş yerine ulaşan raporu işveren en kısa sürede, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmekle sorumludur.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Sosyal Güvenlik Kurumu daha önceden hak sahiplerinin rapor paralarını her ayın 8 ve 14. günü arasında yapmaktaydı. Ancak kurum bu uygulamada değişikliğe giderek, Geçici İş Göremezlik Ödeneği paralarının, ayın her gününde ödenebilmesini kararlaştırmıştır. 3 gün ve üzerinde alınan tüm sağlık raporlarında Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalılara işe gidemedikleri gün adedince ödeme yapmaktadır. Rapor parası sorgulama PTT üzerinden yapılabilir. Rapor parası ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tamamlandıktan ve PTT’ye gönderildikten sonra rapor parası ödemesi en geç 10 gün içinde PTT’den alınabilmektedir. Rapor parası, PTT’ye gönderildikten sonra en geç 2 ay içerisinde PTT’den çekilmesi gerekiyor. 2 ay içinde alınmayan ödemeler PTT tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilmektedir.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadardır?

Rapor parası her çalışan için farklılık gösteren bir ödemedir ve her sigortalı için özel olarak hesaplanarak yatırılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi iş kazası, meslek hastalıkları ve doğumda raporlu geçen ilk günden itibaren, hastalık neticesinde geçen raporun ise üçüncü gününden itibaren hesaplanmaya başlanır. Rapor parası hesaplama 2019 yılında şu şekilde formülüze edilebilir;

 • Sigortalının iş göremez hale geldiği yani rapor aldığı tarihten önceki son 3 aylık prime esas kazançları toplanır,
 • Bu dönemdeki prim ödeme gün sayısına bölünür,
 • Çıkan rakam günlük kazancı verir,
 • Eğer yatarak tedavi olmuşsa bu rakamın yarısı
 • Ayakta tedavi görmüşse üçte ikisini rapor parası olarak alır.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Takip Edilmelidir?

İş kazası, mesleki hastalık, doğum ve diğer hastalıklar nedeniyle sağlık raporu alarak Geçici İş Göremezlik Ödeneği almak durumunda kalan sigortalılar için izlenmesi gereken yolu adım adım anlatmak en doğrusu olacaktır.

 1. Çalışan sigortalı, sağlık durumundaki özrü bildirir raporu alır,
 2. İş göremezlik raporunu çalıştığı kuruma bildirir,
 3. Kurum raporu; raporun bitiş tarihinin içinde bulunduğu aya ait hizmet prim belgesinin verileceği son güne kadar E-Rapor sistemine online olarak girer, girmez ise para cezasıyla karşı karşıya kalır,
 4. Online olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen rapor yetkili memurların denetimine alınır ve şüpheli bir durum yok ise onaylanır,
 5. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun onayından sonra PTT’ye ödeme talimatı çıkarılır,
 6. Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında sigortalının telefon numarası var ise cep telefonuna durumu bildirir mesaj gelir,
 7. Sigortalının cep telefonu Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında bulunmuyor ise ya da mesaj iletilmemiş ise sigortalının kendi sorgulamasını kendisi yapması gerekmektedir.
 8. Bunun için e devlet üzerinden sorgulama yapılabilir,
 9. Rapor parası sorgulama Ziraat Bankası üzerinden yapılamaz çünkü ödemeler artık PTT üzerinden yapılmaya başlanmıştır,
 10. E devlet üzerinden sorgulama yapmak için E devlet şifresi sahibi olmak gereklidir,
 11. E devlet üzerinden şifre ile giriş yaptıktan sonra 4A, 4B Geçici İş Göremezlik Ödeneği sorgulama yapılarak ödeneğin ne durumda olduğu takip edilebilir.
 12. PTT hesabına yatan para 2 ay içerisinde çekilmezse PTT tarafından kuruma iade edilecektir.

“SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Geçici İş Göremezlik Ödeneği” üzerine 3 yorum

 1. İbrahim dedi ki:

  07/02/2019 raporum bitti hala pora yatmadı nerde se 1ay oluyor ne yapmam lazım

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar,

   E-Devlet hesabınıza girip sorgulama yaptınız mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir