Kapat
Reklam Alanı

SGK İntibak Yasası Sorgulama

SGK 259 0

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan intibak yasasını sorgulama işlemlerini online olarak yapabilirsiniz. Online sorgulama işlemlerini yapmak için e-devlet sistemine giriş yapmak ve sistem içerisinde yönlendirmeleri takip ederek, 2019 senesinde intibak yasası ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak mümkündür. Emekli intibak listesine ulaşmak mümkün olmaktadır. Özellikle emekli olan vatandaşların her tüm gelişmelerden haberdar olması için devlet dairelerine gitmesine gerek yoktur. Maaşları ve zamları intibak sistemi üzerinden sorgulamak mümkün olmaktadır. Ancak e-devlet sistemine giriş yapabilmek için e-devlet şifresi olması gerekmektedir. E-devlet sisteminin şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alınabilmektedir.

İntibak Yasası 2019 Son Dakika Haberleri

İntibak yasasındaki son gelişmeler sayesinde emekli maaşlarının güncellenmesini ve kat sayısı oranlarının arttırılmasını sağlamaktadır. Aylık emekli maaşı bağlanma oranları arasında eşitlik sağlanasını hedefleyen intibak yasaları; 2000 yıl öncesinde emekli olan vatandaşlar için zam oranlarını karara bağlamaktadır. Bunun yanı sıra aynı beklenti 2000 sonrası emekli vatandaşları için de devam eder. İntibak yasasına göre vatandaşların eşit maaş almaları hedeflenmektedir. Maaş farklılıklarının giderilmesinin yanı sıra emekliler için düzenlenen konuların başında:

 • SGK ve Bağ-Kur arasındaki prim farklılıklarının düzeltilmesi,
 • Bağ-Kur’lu olan kişilerin 9 bin prim ödeme gününe karşı, SGK’lı olan kişilerin 3 bin 600 günde bile emekli olma şansları,
 • Bütün emekliler için toplu sözleşme ile emekli olabilme sistemlerinin sağlanması.

Bu faktörler sayesinde emeklilere hem eşit zam imkanı sağlanmakta hem de emeklilik fırsatlarında eşitlik elde edilmektedir.

2019 İntibak Yasası Meclisten Geçti mi?

2019 senesinde intibak yasası henüz meclisten geçmedi. Ancak yakın zamanda meclisten geçeceği ön görülmektedir. İntibak bekleyen emekli vatandaşlar; aynı prim kazancı ve prim gün sayıları ile beraber 2000 senesinden önce emekli olan kişilerin daha fazla emekli maaşı alması sebebiyle intibak maaşı yasası gündeme gelmiştir. Emeklilere, prim ödemelerine ve hizmet sürelerine göre farklı zamların yapılması da bu yasa ile beraber gündeme girmiştir. Yeni düzenlemeye göre; her emekliye farklı zam oranları yansıtılmaktadır. Buna göre 2000 senesinden önce emekli olan ortalama 2 milyon SSK’lı emekli vatandaş 50 TL ve 355 TL arasında zam almıştır.

İntibak Yasası 2019 Mecliste Ne Zaman Görüşülecek?

İntibak yasasında son gelişmeler emekli vatandaşları özellikle heyecanlandırmaktadır. Emekli maaşına dair eşitsizlikleri ortadan kaldıran intibak yasası kapsamında maaşlarda yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Yakın zamanda intibak yasasının görüşüleceği konuşulmaktadır. İntibak yasası 2019 senesinin sonuna doğru çıkacağı öngörülmektedir. Özellikle bu yasa kapsamında 2000 senesinden sonra emekli olan vatandaşların yararlanabileceği bilinmektedir. İntibak ile ilgili olarak 7 maddelik bir teklif sunulmaktadır. Buna göre 5 milyon vatandaşın intibak yasasından faydalanacağı bilinmektedir. 2019 senesinin temmuz ayında bu yasanın meclisten geçeceği öngörülmektedir.

İntibak Yasası Sorgulama SSK Emekli Maaşları Tıkla Öğren

İntibak yasası sorgulama işlemleri için online olarak işlemler gerçekleştirilebilir. İntibak sorgulama işlemleri online şekilde kolayca yapılabilir. Online olarak sorgulama işlemlerini yapmak içişn e-devlet sistemi üzerinden giriş yapmak gerekmektedir. E-devlet sistemi içerisinden yönlendirmelerin takip edilmesi ile 2019 senesinde intibak yasaları ile ilgili tüm sorulara yanıt almak mümkündür. E-devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi ise herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile iki TL karşılığında satın alınabilir. SGK üzerinden intibak işlemlerinin sorgulanması için:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
 • Açılan sayfa üzerinden kimlik doğrulama işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.
 • Daha sonra sorgulama sistemlerini otomatik olarak yapmak gerekmektedir.
 • Sonuç sayfası üzerinden emekli vatandaşlar, emekli maaşları ile ilgili tüm gelişmeleri takip edebilir.

İntibak Zammı Son Dakika

İntibak zammı 2019 2000 senesinden sonra emekli olacak vatandaşlar için düzenlenmektedir. Özellikle SGK; SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı kapsamında gelir eşitsizliklerini düzenlemeyi sağlayan intibak zammı, 2019 senesinde meclisten geçecektir. Yeni intibak yasası için bekleyen emekli vatandaşlar, özellikle 355 TL’ye kadar zam alabilecektir. Türkiye Emekliler Derneği olan TÜED ise meclise intibak içerikli 3 ayrı yasa teklifini sundu. Teklif, meclis kapsamında değerlendirilme sürecinde. Yakın zamanda meclisten geçeceği öngörülmektedir. Emekli vatandaşların yararlanabileceği bu yasa sayesinde, 2000 yılı ve daha sonra emekli olan kişilerin maaşları yeniden hesaplanmaktadır. Emeklilere prim ödemelerine ve hizmet sürelerine göre farklı zamlar yapılmaktadır. Yeni düzenlemede, her emekliye farklı zam oranları, hizmet günlerine göre hesaplanmaktadır.

İntibak Yasası Mecliste Ne Zaman Görüşülecek

İntibak yasasının durumu ve süreci halen mecliste görüşülmektedir. Türkiye Emekliler Derneği, meclise intibak yasası kapsamında 3 ayrı düzenleme sunmuştur. Meclis, bu teklifleri değerlendirme sürecindedir. Sürecin 2019 senesi bitmeden sonlandırılacağı düşünülmektedir. Ancak emeklilere yapılacak olan zam durumlarının hizmet ve prim süresine göre farklı olacağı düşünülmektedir. Yaklaşık olarak 12.3 milyon emekli olan vatandaşın maaşlarının temmuz aylarında değişeceği öngörülmektedir. SSK ve Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşların zam oranları için enflasyon değerleri de göz önünde tutulacaktır. Özellikle enflasyon oranlarına göre memurların kesin olarak yüzde 5 zam alacağı kesinleşmiştir. Memurlar için yapılan toplu sözleşmelerde ise enflasyonun yüzde 4’ü aşması durumunda emeklilere en az 118,98 TL zam yapılacağı düşünülmektedir.

İntibak Yasası 2019 Son Durum

İntibak yasası için son düzenleme Temmuz ayında sonuçlanacağı öngörülmektedir. Meclise sunulmuş olan intibak yasası düzenlemelerin temmuz ayında, emekli vatandaşların maaşına yansıtılacağı konuşulmaktadır. Genel olarak intibak yasası ile ilgili olarak 2019 senesinin sonuna dek, kesin bir düzenleme alınacağı öngörülmektedir. Emekli maaşı kapsamında eşitsizlikleri ortadan kaldıran ve emeklilerin mağdur olmasını engelleyen bu yeni düzenlemeye göre karma sisteme göre hesaplanmış olan emekli aylıklarının farklı olması sebebiyle, maaşların farklı yatma durumları ortadan kaldırılmaktadır. Bu durumun iyileşmesin sağlayan intibak yasası, özellikle vatandaşların eşit maaş almalarını sağlamaktadır. Buna göre:

 • SGK ve Bağ-Kur arasındaki prim farklılıkları giderilmektedir.
 • Bağ-Kur’lu olan kişilerin 9 bin prim ödeme gününe rağmen, SGK’lı olan kişilerin 3 bin 600 günde emekli olması sağlanmaktadır.
 • Emeklilere eşit zam imkanı doğması sağlanmaktadır.

TC ile İntibak Sorgulama

E-devlet üzerinden intibak sorgulama sistemleri kolayca yapılabilmektedir. Meclisten geçtikten sonra her vatandaş e-devlet kapısı üzerinden intibak bilgilerin sorgulayabilir. E-devlet sistemine TC kimlik numarası ile giriş yapılabilir. TC kimlik numarasının yanı sıra e-devlet şifresinin de bulunması gerekmektedir. E-devlet şifresi, en yakın PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında alınabilir. Emekli intibak listesini görmek için e-devlet sistemi üzerinden bilgiler görülebilir. Bunun dışında TC ile intibak sorgulama işlemlerini yapmak için ALO 170 hattını aramak da mümkündür. ALO 170 hattını arayarak, bütün sorularınızın yanıtını öğrenebilirsiniz. Buna göre:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • MYK,
 • İŞKUR,
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ilgili tüm bilgiler alınabilir.

Bu kurumlar ile ilgili olarak tüm sorulara yanıt alabilmek için Alo 170 hattı aranabilir. TC kimlik numarası ile bilgi almak isteyen vatandaşlar ise emeklilik maaşlarının yanı sıra intibak durumu hakkında da bilgi alabilmektedir.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

PTT Süt Parası Sorgulama, SGK Emzirme Ödeneği İşlemleri

SGK Süt Parası Nasıl, Nereden Alınır? (Başvuru Aşamaları)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir