Kapat
Reklam Alanı

SSK Prim Sorgulama 2018

SSK 93 0

İnsanların emekli olabilmesi için bir takım şartlar istenmektedir. Bu şartlar arasında yaş, sigorta primi gibi unsurlar bulunmaktadır. Kişilerin emekli olabilmesi için gerekli olan şartların tamamını eksiksiz olarak tamamlamalı ve ardından emeklilik başvurusu yapmalıdır. Söz konusu şartlar arasında yer alan sigorta primi son derece önemlidir. Bundan dolayı insanlar tarafından bu husus ile ilgili bir takım sorular sorulmaktadır. Sigorta primini nasıl öğrenebilirim, SSK prim sorgulama 2018 işlemi nasıl yapılır gibi birçok soru insanlar tarafından sorulmaktadır. Bu yazımızda SSK primlerinin nasıl sorgulanacağı ile ilgili bilgileri paylaşacağız. Böylelikle SSK primlerinin nasıl sorgulanacağı öğrenilmiş olacaktır. Söz konusu durum da kişilerin emeklilik planlamaları hakkında bilgi edinmesini sağlayacaktır.

SSK Prim Sorgulama 2018

SSK prim sorgulama 2018 işleminin nasıl yapılacağını anlatmadan önce bilinmesi gereken bir takım hususlardan bahsedeceğiz. Bilindiği gibi geçmişte farklı kurumlar vardı ve kişiler bunlara bağlı idi. Fakat 2006 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu kurulunca SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı burada toplanmıştır. Bilindiği gibi BAĞKUR’a prim ödemesini kendi hesabına çalışan kişiler (esnaf, çiftçi, avukat vb.) yaparken Emekli Sandığı’na prim ödemesini ise memurlar yapmaktadır. İşçiler ise SSK’ya prim ödemesi yapmaktadır. Fakat yaşanan değişiklikten sonra bu ödemeler farklı şekilde isimlendirilmiştir. SSK 4A, BAĞKUR 4B ve Emekli Sandığı ise 4C olarak isimlendirilmiştir. Dolayısıyla da sorgulama yaparken buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Burada yapılan yeni isimlendirmelere göre sorgulama işlemi yapılmaktadır.

SSK Prim Sorgulama 2018 ve SSK Hakkında Genel Bilgiler

SSK prim sorgulama 2018 konusunda bilinmesi gereken bir başka husus ise bu sigorta priminin nasıl yatırılacağı hususudur. Öncelikle SSK’ya bağlı olan kişiler işçi statüsündedir. Bu statüye sahip olan kişilerin sigorta primleri işverenleri tarafından ödenmektedir. Bundan dolayı da kişilerin sadece bu primlerin yatıp yatmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Sigorta primlerinin düzenli olarak yatmaması ya da farklı bir hata olması durumunda kişiler sorgulama işleminden bunları rahatlıkla görülebilmektedir. Bu noktadan sonra ise kişilerin önce işyerlerine daha sonrada SGK’nın ilgili birimine başvuru yaparak düzelttirebilirler. Bu husus son derece önemlidir. Özellikle ilerleyen yıllardaki emeklilik şartlarında sıkıntı yaşanmaması için sorgulamanın düzenli olarak yapılması son derece önemlidir.

SSK prim sorgulama 2018 konusu zaman içinde değişmiş ve insanların daha kolay yapabileceği bir şekle gelmiştir. İnternet teknolojisi bu kadar gelişmeden önce insanlar SSK primlerini kuruma giderek öğreniyorlardı. Bunun farklı bir yöntemi olmadığından dolayı da kişiler için bu zor bir işlemdi. Özellikle ikamet ettikleri yerleşim yerinde kurum bulunmayan kişiler farklı merkezlere gitmek zorunda kalıyordu. İnternet teknolojisinin gelişmeye başlamasının ardından bazı devlet kurumları kendi internet siteleri üzerinden bir takım hizmetleri vermeye başladılar. Bu hizmetler arasında SSK primi de bulunmaktaydı. İnsanlar bir takım kişisel bilgilerini buraya yazmak suretiyle sigorta primlerini rahatlıkla öğrenmeye başladılar ki bu çok büyük bir kolaylık anlamına gelmekteydi.

SSK Prim Sorgulama 2018 İşlemi Nasıl Yapılır?

Kurumlar tarafından verilen hizmetlerin sayısının artması bir takım güvenlik zaaflarının ortaya çıkabileceği endişesi ve daha düzenli bir hizmet verme amacıyla e-devlet sitesi kuruldu ve devlet kurumları tarafından verilen hizmetleri tamamı buraya taşındı. SSK prim sorgulama 2018 işlemi de böylece sadece e-devlet üzerinden yapılmaya başlandı. Bu işlemi yapabilmek için mutlaka e-devlet sitesine giriş yapılabilmesi gerekmektedir. Bunun için ise farklı yöntemler bulunmaktadır. Söz konusu yöntemlerin ilki e-devlet şifresi almaktır. E-devlet şifresi alabilmek için herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanı ve 2 TL ile gitmek yeterlidir. Kısa sürede bu şifre alınabilmektedir. Bunun dışında ise e-imza ve mobil imza ile de e-devlet sitesine girilebilmektedir. Bunların dışında internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı ile de giriş yapılabilmektedir. Tüm bu yöntemlerden bir tanesini kullanan kişiler aşağıda belirtilen adımları izleyerek sorgulama işlemini yapabilmektedir. Bu adımlar şunlardır:

  • Öncelikle e-devlet sitesine girilmelidir.
  • Daha sonra ise yukarıda bahsedilen giriş yöntemlerinden bir tanesi kullanılarak sisteme giriş yapılması gerekmektedir.
  • Bu aşamadan sonra ise önce hizmetler bölümüne daha sonra da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme geçiş yapılması gerekmektedir.
  • Burada yer alan işlemlerden 4A Hizmet Dökümüne girilerek SSK prim sorgulama 2018 işlemi yapılabilmektedir.
  • Ayrıca aynı bölümden yapılan sorgulama işleminin çıktısı da alınabilmektedir.

SSK Prim Sorgulama 2018 İşlemi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yukarıda belirtilen adımlar sırası ile uygulandığında sorgulama işlemi yapılabilmektedir. SSK prim sorgulama 2018 yaparken bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi SSK’nın 4A olarak adlandırılıyor olmasıdır. Bu sorgulama esnasında kişilerin diğer sorgulamaları da yapılabilmektedir. 4B yani BAĞKUR sorgulaması ile 4C yani Emekli Sandığı sorgulaması da buradan görülebilmektedir. Böylece kişiler farklı şekilde yatan sigorta primleri ile de ilgili bilgi sahibi olabilmektedir. Bu da toplam sigorta priminin öğrenilmesi açısından son derece önemlidir.

SSK prim sorgulama 2018 işleminin nasıl yapılacağı genel olarak bu şekildedir. Söz konusu işlemin düzenli olarak yapılması son derece önemlidir. Özellikle bazı işverenler sigorta primlerini düzenli olarak yatırmadığı gibi olması gerekenden de az yatırabilmektedir. Bu da emeklilikte daha düşük maaş alınmasına neden olmaktadır. Söz konusu durumu engellemek için düzenli kontrollerin yapılması ve yanlışlık durumunda gereken yerlere başvuru yapılmalıdır. Bu da ileride hak kaybı yaşanmamasına neden olacaktır.

SSK Prim Sorgulama 4A İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SSK Prim Sorgulama 4B İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SSK Prim Sorgulama 4C İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir