Kapat
Reklam Alanı

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir 2018

SGK 112 0

İnsanların emekli olabilmesi için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Söz konusu şartlardan en önemlisi yaş ve sigorta prim sayısıdır. Emekli olmak isteyen kişilerin mutlaka belli bir yaşı beklemesi gerekirken aynı zamanda da istenilen gün kadar sigorta primini yatırması istenmektedir. Söz konusu primler kişilerin yapmış oldukları işlere bağlı olarak yatırılmaktadır. İşçi ve memur olarak çalışan kişilerin maaşları işverenler tarafından yatırılırken esnaf, çiftçi ve avukat olarak çalışan kişiler ise sigorta primlerini kendileri yatırmaktadır. Bu yazımızda sigorta primi konusundaki önemli bir hususu anlatacağız. Doğum borçlanması nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz. Söz konusu soru bayanlar açısından son derece önemlidir. Bundan dolayı birçok bayan bu konuyla ilgili sorular sormaktadır. Yazımızda sorularınızın tamamına cevap bulacaksınız.

Borçlanma Nedir ve Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması şartları nelerdir 2018 konusuna başlamadan önce bazı bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Özellikle borçlanma nedir bu hususun tam olarak belirtilmesi son derece önemlidir. Sigorta primleri insanların çalıştıkları zamanlar için yatırılmaktadır. Çalışılmayan süreler için sigorta primi ödemesi yapılmamaktadır. Fakat burada farklı durumlar için devlet tarafından borçlanma imkanı verilmiştir. Borçlanma en basit ifade ile para ise geçmişteki günler için sigorta primi ödemesi yapılmasıdır. Fakat bu ödeme bazı özel durumlar için yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi erkeklerin askerlik dönemidir. Askere giden kişiler çalışamadığı için bu dönem için borçlanma imkanı verilmektedir. Bayanlar ise doğum yaptıkları zamanlarda çalışamadıkları için bu dönemler için bayanlara borçlanma hakkı verilmektedir. Bu da doğum borçlanması olarak adlandırılmaktadır.

Doğum borçlanması şartları nelerdir 2018 sorusuna gelecek olursak bu şartlar ilgili yasalarla belirlenmiş durumdadır. Dolayısıyla esnetilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kadınlara ilgili yasalar gerek doğum öncesinde gerekse de doğum sonrasında bazı haklar vermiştir. Bu haklardan bir tanesi de doğum borçlanmasıdır. Doğum borçlanması 3 çocuk ile sınırlıdır. Yani bayanlar çocuk sayıları kadar borçlanma yapabilirken 3’ten fazla çocuğu olanlar ise en fazla 3 defaya mahsus bunu yapabilmektedir. Ayrıca doğum borçlanması doğumdan sonraki 2 yıl için yapabilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere 3 ve 3’ten fazla çocuğu olan bayanlar en fazla 6 yıla kadar doğum borçlanması yapabilmektedir. Bu da ciddi bir sigorta primi anlamına gelmektedir ki emeklilik açısından son derece önemlidir.

Doğum borçlanması nasıl yapılır sorusundan önce vurgulanması gereken bir husus daha bulunmaktadır. Kadınlara doğumdan önce ve sonra 16 hafta izin verilmektedir. Bunun 8 haftası doğumdan önce diğer 8 haftası ise doğumdan sonra kullanılabilmektedir. Bu izinleri memurların kullanması durumunda maaşları ve sigorta primleri yatmaktadır. Fakat SSK yani 4A kapsamında olan bayanlar kullanırsa sigorta primleri ve maaşları yatmamaktadır. Bundan dolayı da doğum borçlanması yapılırken 4A kapsamındaki bayanlara bu süreleri de borçlanma imkanı verilmiştir. Borçlanma yapacak olan kişilerin bu durumu da dikkate alması ekstra gün kazanmalarına neden olacaktır.

Borçlanmayı Kimler Yapabilir?

Doğum borçlanması şartları nelerdir 2018 sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Fakat bunlar arasından en önemlisi kişilerin bu hakka sahip olup olmadığıdır. Bu hak sadece sigorta başlangıcından sonraki doğumlar için verilmektedir. Bundan dolayı hesap yapacak olan kişilerin buna dikkat etmesi gerekmektedir. Bir çocuk için 720 gün borçlanma yapılabilmektedir. Yazımızın üst bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi bu hak 3 çocukla sınırlıdır. Buradaki bilinmesi gereken bir başka husus ise doğumdan sonraki sigortalı günler dikkate alınmamaktadır. Yani doğumdan sonraki sigortalı günler iki yıllık süreden çıkarılır ve kalan sürelerin borçlanması yapılır. Bir başka husus ise doğan çocukların arasında iki yıl olmaması durumudur. Böyle durumlarda ise iki çocuk arasındaki süre ve buna iki yıllık sürenin eklenmesiyle elde edilen süre kadar borçlanma yapılabilmektedir. (İki çocuk arasındaki süre + 2 yıl)

Ödenmesi Gereken Tutarlar

Doğum borçlanması nasıl yapılır sorusunun cevapları için yukarıda bahsedilen hususlar son derece önemlidir. Bu hususlar dikkate alındıktan sonra ise ödenmesi gereken ücretin de bilinmesi gerekmektedir. Nihayetinde her çocuk için 2 yıl olmak üzere 6 yıla kadar borçlanma yapılabilmektedir ve bu da son derece çok fazla bir tutar anlamına gelmektedir. Ödenmesi gereken tutar brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Günlük brüt asgari ücretin %32’si en düşük tutar olarak belirlenmiştir. Bu tutarın 7,5 katına kadar olan miktar ise üst seviye olarak belirlenmiştir ve bundan daha fazla tutar ödenememektedir.

Doğum borçlanması şartları nelerdir 2018 arasında yukarıda bahsedilen tutarların yatırılması da bulunmaktadır. 2018 yılı için asgari ücretin belirlenmesinin ardından borçlanma yapılacak en düşük ve en yüksek ücret belirlenmiştir. Buna göre borçlanma yapılacak en düşük tutar günlük olarak 21,64 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek tutar ise 162,30 TL’dir. Bu tutarlar asgari ücret ile doğrudan ilişkili olduğu için asgari ücretin değişmesi durumunda bu tutarlar da değişecektir. Burada bahsedilen tutarlara göre bir çocuk için yapılacak 2 yıllık borçlanma 15.580 TL tutmaktadır.

Doğum borçlanması nasıl yapılır sorusunun cevabı ise bir dilekçedir. Borçlanma dilekçesi (formu) ve kimlik fotokopisi ile SGK’ya başvuru yapılması yeterli olacaktır. Böylece borçlanma yapılabilecektir. Gerekli olan bilgilendirmeler ve yönlendirmeler ilgili personel tarafından yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir