Kapat
Reklam Alanı

Doğum Borçlanması Hesaplama 2018

SGK 706 0

 

 • Kanunda belirtildiği şekilde ücretsiz doğum ya da analık izni alınması
 • O zamana kadar 4/A, 4/B ya da 4/C’ye bağlı yani SSK, Bağ-kur ya da Emekli Sandığı’na bağlı çalışmak
 • Doğum tarihinden sonra en fazla iki yıl geçmeyecek şekilde bir işyerinde çalışamamış durumda olmak
 • Çocuğun yaşaması
 • Doğum borçlanması için yazılı talepte bulunmak
 • maddede yer alan kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında olmak gerekir.

Bu şartlara uygun şekilde başvuru yapılmış ve lehine sonuç arz eden bir durumda olduğuna karar verilmiş ise günlük kazancın %32’si bir ay içerisinde yazılı talepte bulunan kişi tarafından ödenir.

Doğum Borçlanmanın Yararı Nelerdir?

1 Ekim 2008’den beri uygulanmaya devam eden bu borçlanma ile doğum yapan annelere farklı bir ayrıcalık tanınmış oldu. Bebeğin dünyaya gelmesi ve sonraki süreçte çalışamayan haliyle de sosyal güvencenin devre dışı kaldığı durumlarda üç çocuğa kadar borçlanma yapılabiliniyor. Çocuk başı 2 yıl olarak düşünülen bu yapılanmada toplamda 6 yıla kadar borçlanma yapabilen ve önceden sosyal sigorta güvencesi olan kadınlar da hem çocuklarına daha fazla vakit ayırabiliyorlar hem de çalışmadıkları günler için bu haktan yararlanabiliyorlar. Böylelikle de borçlandıkları prim gün sayısını toplam prim gün sayılarına ekleyerek emeklilik için olağan gün sayısını daha erken yakalama şansına kavuşabiliyorlar.

Doğum Borçlanması Hesaplama 2018 Nasıl Yapılır?

O güne kadar sigortalı şekilde çalışmış olanların günlük alt ve üst sınıra uymaları şartı ile, kendilerince belirlenecek günlük kazancın %32’si üzerinden hesaplanır.

Ya hepsini borçlanmak istemiyorsanız, o zaman ne olacak?

Doğum borçlanması hesaplama 2018 için emeklilik adına her zaman uzun zamanları borçlanmak gerekmeyebilir. Bu ya da buna benzer bir sebebiniz varsa, doğum izninizin ihtiyacınız olduğu kadarını borçlanabilirsiniz. Örneğin, emekli aylığı alabilmek için sadece 90 gün gerekiyorsa, 3 ayını borçlanmanız yeterli olacak demektir.

Daha Önce Doğum Borçlanması Yapmıştım. Tekrar Yapabilir miyim?

Yukarıda da belirtildiği gibi üç ayrı doğumunuza dair borçlanma yapabilirsiniz. Daha önceki zamanlarda izninizin bir kısmını borçlanmışsanız kalan süre için tekrar borçlanma yapabilirsiniz. Ancak öncesinde başvuru yapmanız gerekir.

Nasıl Borçlanma Yapabilirim?

Ücretsiz doğum izni ve ya analık izni süresini belirten belgenin bir fotokopisini başvuru formu ile birlikte bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik il müdürlüğüne vermeniz gerekmektedir.

Çıkan Primleri Ne Zaman Ödemeliyim?

Öncelikle size SGK tarafından hesaplanan prim borcunun gönderilmesini bekleyin. Geldikten sonra da 1 ay içerisinde istediğiniz gün ve saatte ödeme yapabilirsiniz. Herhangi bir sebepten dolayı 1 ay içerisinde ödeyememişseniz tekrar başvuru yapmanız gerekecektir. Burada herhangi bir cezaya maruz kalmazsınız. Ancak primini ödemediğiniz borçlanma zamanlarının, hizmet olarak sayılmayacağını söyleyebiliriz. Yani başvuru sürecinde boşu boşuna yorulmuş olursunuz.

Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim?

Doğum borçlanması hesaplama 2018 için tüm işlem basamaklarını tek tek yerine getirdiniz ve sonradan fark ettiniz ki doğum borçlanmasının emekliliğiniz üzerinde bir etkisi yok. Bu durumda paranızı geri almak isteyebilirsiniz. Ama Sosyal Güvenlik Kurumu’nun böyle bir uygulaması yok. Yani ödediğiniz hiçbir miktarı geri alamazsınız. Bu yüzden durumunuzu iyice gözden geçirip, gerekirse de derinlemesine bir araştırma yapıp ondan sonra kararınızı vermelisiniz.

Doğum Borçlanması Hesaplama 2018 Sonrası İlk Rakamlar

 • 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 arası doğum borçlanması yapacaksanız en düşük günlük ödeme miktarı 21,64 TL olarak belirlendi.
 • Aynı şekilde bu tarihler arasında çocuk borçlanması talebinde bulunmak gibi bir niyetiniz varsa da en yüksek miktar olarak 162,32 TL ödeme yapmanız gerekecektir.

Sonuç olarak…

 • çocuk için doğum borçlanması hesaplama 2018 kriteri olarak toplamda 15.580,80 TL’lik ilk ödeme ortaya çıkar.
 • çocuk için ise 31.161,60 TL ödeme yapmanız gerekecektir.
 • çocuk için de 46.759,68 TL ödeme miktarı oluşacaktır.

Not: Bir doğum için en fazla 720 günlük ödeme yapılabilinmektedir.

Doğum borçlanmasını taksitlendirmek istiyorum. Yapabilir miyim?

Yukarıda da gördüğünüz üzere ödenecek miktarlar hiç de az değil. Bu yüzden taksitlendirme yapmak isteyebilirsiniz. Siz borçlanma isteğinizi resmi şekilde bildirdikten sonra SGK tarafından size borç tahakkuk cetveli gönderilecektir. Buradaki rakamı olduğu gibi 1 ay içerisinde ödemek zorundasınız. Yani taksitlendirme ne yazık ki şu an için yapılamamaktadır.

Çocuğum işe giriş tarihimden önce doğdu. Ne yapabilirim?

Doğum borçlanması yapabilmek için, sigortanızın başladığı tarihten sonra çocuğunuzu dünyaya getirmeniz gerekir. Çalışmadığınız süre zarfında doğum yapmanız bu kapsama girmez.

Doğum borçlanmasını nereye ödeyebilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerinden de bilgisini alabileceğiniz gibi, anlaşmalı oldukları tüm bankalar ile PTT şubelerine ödeme yapabilirsiniz. Online bankacılık sistemlerini kullanıyorsanız bu şekilde şubeye gitmeden de ödeme şansınız vardır.

Doğum borçlanması yaparak erken emekli olmak istiyorum. Böyle bir şey mümkün müdür?

Doğum borçlanması prim ödeme gün sayınıza etki eden bir durumdur. Sigortalı işe giriş tarihinizin geriye doğru gitmesini sağlamaz. Yani emeklilik yaşınız üzerinde oynama yapılmasına izin vermez. Bu yüzden erken emekli olma şansınız yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir