Kapat
Reklam Alanı

2018 Evde Bakım Parası Ne Kadar

SGK 87 0

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca verilmekte olan evde bakım parası sosyal yardım hizmeti hasta, engelli ve yaşlı bireyleri kapsamaktadır. Bu sosyal hizmet evde bakım ihtiyaçlarını karşılayamayan bireylerin ailelerini ekonomik olarak rahatlatmayı amaçlıyor. Engelli, hasta ya da yaşlı yakını olan bireyleri ise en çok merak ettiği soru evde maaş alma şartları neler? sorusudur. Bu sorunun cevabını bütün ayrıntılarıyla yazımızda bulabilirsiniz. Bu yapılan yardım dolayısıyla bu kişilere bakan yakınlar ekonomik olarak rahatlamakla beraber yardıma muhtaç kişiye daha iyi bir ortam hazırlayabilmektedir.

Evde maaş 2018 yardımı ödemeleri il bazlı olarak düzenlenmektedir. Bu ödemeler ile birlikte birçok ailenin bakıma muhtaç olan kişileri için kolaylıklar oluşmaktadır. Bu sosyal yardımlara her yıl belirli aylarda ekonomik şartlara göre zamlar yapılmaktadır. Evde bakım maaşı alabilmek için devlet tarafından belirlenen bazı kriterleri sağlıyor olmak gereklidir. Bu şartlar sağlandığı takdirde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmekte olan bu sosyal yardımdan faydalanabilirsiniz. Evde bakım parası olarak bilinen bu sosyal yardım hizmetini devlet hangi koşullarda kime vermektedir? Bu konu ile ilgili ayrıntıları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Engelli, yaşlı ya da hasta bireyler için devlet tarafından bireylere verilmekte olan bu hizmetten faydalanabilmek için belirli başlı bazı kriterler sağlanmalıdır. Bu kriterleri inceleyecek olursak engelli sağlık raporu, bakıma muhtaç kriteri ve gelir belgeleri gibi belgelerin sağlanması gerekmektedir. Evde maaş alma şartları 2018 böyle ifade edilebilir. Bu şartlar sağlandığı takdirde sizde yardıma muhtaç olan yakınınız için bu maaşı alabilir ve yardıma muhtaç bireye daha rahat ve sağlıklı bir ortam sunabilirsiniz.

2018 Evde Bakım Parası Ne Kadar

Her yıl bazı aylarda devlet tarafından vatandaşlara sunulmakta olan evde bakım parası hizmetine belirli oranlarda zamlar yapılmaktadır. Bu zamların oranı yıldan yıla değişmektedir. Bu zammın en önemli belirleyici öğesi mevcut ekonomik şartlar olmaktadır. İnsanların bir diğer merak ettiği soru ise 2018 evde bakım parası ne kadar? sorusudur.

Bu sosyal yardım hizmetinden şimdiye dek yaklaşık 800 bin kişinin faydalandığı belirtilmektedir. 2018 yılının ocak ayında gelen son zam ile birlikte evde bakım parası 1068 lira olmuştur. Evde maaş 2018 Temmuz ayı tutarının ise 1105 TL olarak belirlenmesi bekleniyor. Bir sonraki zam ile birlikte ise yani Temmuz 2019 civarlarında 1207 TL olması beklenmektedir.

2018 Evde Bakım Parası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Evde bakıma muhtaç birisi bulunan bireylerin devlet tarafından verilmekte olan evde bakım parası sosyal yardımı için sordukları soruların başında evde maaş alma şartları neler? Sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabını yazımızda vereceğiz. Kişilerin evde bakım parası alabilmesi için ilgili raporunda %50 ya da daha fazla engelli olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra aranan bir diğer özellik ise raporda bulunan “Ağır Engelli” bölümünün de “Evet” olarak doldurulması gerekiyor. Bu gibi engel tespitlerini ve raporlama işlemlerini hastane heyeti yapmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç kişiler düşünülerek, yardıma muhtaç kişilerin yakınlarına verilmekte olan evde bakım parası ödemeleri engelli, yaşlı ya da hasta bireye değil bu bireylere bakmakta olan kişilere verilmektedir. Bu maaşı alabilmek için gerekli olan başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yapılabilmekle beraber eğer varsa İlçe Müdürlüğüne de yapılabilmektedir.

Evde Maaş Alabilmek İçin Nereye Başvurmalı

Evde maaş alma şartları 2018 alınabilmesi için bu şartların hepsinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Yaşlı bireyler için verilmekte olan evde bakım maaşının yanı sıra 65 yaş üstü kişiler için verilmekte olan “65 yaş maaşı” olarak bilinen maaşı da alabilmektesiniz. bu maaşın alınabilmesi için gerekli belgeler ile doğru kurumlara başvuru yapılması gerekmektedir. Evde bakım maaşı alabilmek için kaymakamlık ve valiliklere bağlı olarak çalışmakta olan defterdarlık kurumlarından veya mal müdürlüklerinden gerekli evraklar alınmalıdır.

Bu gerekli belge alındıktan sonra ilçe veya il idare kurullarının birinden muhtaçlık kara belgeleri alınmalıdır. Bu alınmış olan belgeler “SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü”ne teslim edilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu teslim etmiş olduğunuz belgeleri inceleyip bu maaşı alıp alamayacağınız değerlendirmektedir. Son olarak mahkemeden vasilik kararınızın bulunması gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir

Devlet tarafından yardıma muhtaç bireylere özel olarak planlanmış bu sosyal hizmetten faydalanmak için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Milli Gazete’de yayınlanan yönergeye göre bu maaşı alabilmek için engelli sağlık kurulu raporunda engel oranının %50 ya da daha üstünde olması gerekmektedir. Bu raporu hastane heyeti vermektedir. Bu raporda bunun yanı sıra kişinin ağır engelli olup olmadığı ile ilgili olan kısmında evet olarak ibare bulunması gerekmektedir.

Bu yardımı alacak kişinin bir başkasının yardımı olmadan yaşamını devam ettiremeyecek olması yani beslenme, tuvalet, giyinmek veya soyunmak, merdivenleri kullanmak gibi ihtiyaçlarını tek başına yapamıyor olması gerekmektedir. Peki, bu şartları sağladıktan sonra, yardıma muhtaç bireyin 2018 evde bakım parası ne kadar? bu sorunun cevabı 2018 yılı Ocak ayı itibariyle 1068 TL’dir.

Gerekli olan şartlara devam edecek olursak adının ne olduğu önemli olmaksızın bütün gelirler toplandıktan sonra, bakmaya yükümlü olunan kişi sayısına bölünüp kişi başına düşen gelir hesaplanmalı ve bu hesap sonucunda yardıma muhtaç bireye ne kadarlık bir pay düştüğü hesaplanmalıdır. Bu bireye asgari maaşın 2/3’ünden daha az bir miktar düşüyorsa şartı sağlıyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir