Kapat
Reklam Alanı

2018 Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları Nelerdir? Hasta Bezi Nereden Alınır?

SGK 7.982 8

Doğuştan gelen ya da hayatın devamlılığı süresince oluşabilen birçok hastalık bulunmaktadır. Ayrıca yaş sebebi ile ortaya çıkan rahatsızlıklar kesinlikle yorucu ve zahmetlidir. Etkileri ise özellikle manevi açıdan çok yıpratıcı olabilmektedir. Genellikle “yatalak” olarak da tabir edilen bu hastalıklarda kişilerin hasta bezi kullanımı kesin olarak gereklidir. Aksi halde yeni hastalıklar baş gösterebilir ya da bu kişilere bakan diğer insanlar için sürekli meşguliyet durumu öngörülebilmektedir.

Sürekli kullanılan bu hasta bezleri ise yanında çok ciddi meblağları getirmektedir ve insanlar zaman zaman bu tür ihtiyaçları karşılarken zorlanabilirler. İşte devlet de tam olarak bu aşamada devreye girmektedir. Böylelikle ailelerin en azından bu yönde yaptıkları harcamalar azaltılabilmektedir. Ancak tabi ki bu hizmetten herkes yararlanamıyor ve devlet ailelerden belli başlı isteklerde bulunuyor. O halde bakalım 2018 hasta bezi SGK karşılama şartları nelerdir? Hasta bezi nereden alınır?

Zaman içinde hasta bezleri ile ilgili değişimler

Çok değil, bundan az bir zaman önce hasta bezleri konusunda izlenen yöntem şimdiye göre biraz daha farklıydı. İnsanlar bu bezler için maddi desteği ancak sonraki dönemlerde alabiliyorlardı. Yani öncelikle SGK ile anlaşmalı eczane ve merkezlere gidiliyor, bezler kişiler tarafından para ödenerek alınabiliniyordu. Sonrasında ise SGK’ya gidilerek bez paraları alınabiliyordu. Ama hasta bezi SGK karşılama şartları nelerdir? Hasta bezi nereden alınır? konusunda yapılan değişiklikler ile insanların bezlere ulaşımı rahatlatıldı.

Artık elinizdeki uzman doktor raporu ile eczanelere ya da anlaşmalı finans kurumlarına gidebiliyorsunuz. Böylelikle daha en başından hiçbir ücret ödemeden bu bezleri edinebiliyorsunuz. İşin iyi tarafı da onca koşturmaya da hiç girişmiyor olmanız….

2018 hasta bezi SGK karşılama şartları nelerdir? Hasta bezi nereden alınır? üzerine ilk inceleme

Burada bahsetmemiz gereken ilk detay tabi ki yardımın nasıl alındığı yönündedir.  Yapılan son düzenlemeler ile de 2018 yılı içerisinde alınan hiçbir bez için para olarak bir ödenek sağlanmayacağına karar verildi. Yani elinizdeki raporunuz ile birlikte bez alabilirsiniz. Ancak herhangi bir kurumdan bu konu hakkında para almanız mümkün değildir. Kaldı ki bez yardımını sadece gerekli özellikleri bulunan kişiler alabilmektedir. Eksiklik durumunda bu yardımdan yararlanılamaz.

Meselenin muhatabı olan bireyler nasıl normal bir ilaç için eczaneye gidiyorlarsa yine aynı yolu kullanarak eczaneye gidebilirler. Hiçbir ücret ödenmeden bezlerini alıp oradan çıkabilirler. Hasta bezi nereden alınır? sorusunun cevabı da görüldüğü üzere eczanelerdir.

Konunun bir diğer bilinmesi gereken yanı ise bez sayısıdır. Dilediğiniz zaman gidip, dilediğiniz miktarda bez alımınıza devlet belli bir sınır koymaktadır. Bu da kişi başı iki ay için 240 adet olarak kesinleştirilmiştir. Günlük olarak hesaplandığında ise sayı 4 ile sınırlıdır. Bu miktar yetkili merciler tarafından yeterli görülmektedir.

2018 hasta bezi SGK karşılama şartları nelerdir?

Uzman doktor tarafından verilen bir rapora sahip olunması gerekir. İçeriğinde hastanın mesane ve ya rektum kontrolünün olmadığı açıkça belrtilmelidir. Önemli olan primer tanının işlenmiş olmasıdır. Böylelikle duruma göre hasta bezi ya da çocuk bezi için rapor çıkarılır. Yukarıda da belirtildiği üzere rapor 2 aylık olarak tahsis edilir ve yaş olarak kişinin en az 2 yaşında olması gerekir.

Bu yolla alınan tüm hasta ve çocuk alt bezleri ücretleri kurum tarafından belirtilen fiyatlar üzerinden karşılanmaktadır. Burada TİTUBB (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası) bildirim şartı aranmamaktadır.

Bezlerin yanı sıra kullanılan hidrofilik kayganlaştırıcılar da kurum tarafından karşılanmaktadır.

Son olarak kolostomoli ve ürostomoli hastalarında da yine bezlerin ödemeleri kurum tarafından garanti altına alınmıştır.

Yukarıda anlattığımız durumlara uyan kişiler için uzman doktorlar tarafından verilen raporlarla bez alımı yapılabilinmektedir. Ancak resmi sayılmayacak ya da konu ile ilgisi bu statüde değerlendirilemeyecek olan belgelerin tabi ki bir geçerliliği bulunmamaktadır. Ayrıca bez alımı sırasında da ekstra ücret ödenmesine neden olurlar.

Kişi hastaneye gidemeyecek durumda ise

Bazı hastalık durumlarında kişinin bırakın hastaneye gitmeyi yerinden kalkamayacak olduğu da başka bir gerçektir. Ancak devlet böyle kişileri de mağdur etmemektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ev hizmetleri ile, bu bireyler kendi evlerinde muayene olabilmektedirler. Rapor da bu şekilde yine çıkarılabilmektedir.

Bu işlem için 444 38 33 numaralı telefondan T.C. Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleri İletişim Merkezi müşteri temsilcileri ile görüşebilir ve temsilciler aracılığı ile talebinizi gerekli yerlere iletebilirsiniz. Böylece doktorlar evinize gelirler ve gerekli incelemeleri yapabilirler.

Hangi belgeler gereklidir?

Elinizde sadece rapor ile eczaneye giderseniz bezleri almanız biraz zor olacaktır. Bu sebeple her gidişinizde aşağıdakileri mutlaka yanınızda bulundurun:

 • İlgili sağlık kuruluşu içerisinde yetkilendirilmiş olan doktorun verdiği ve konulan teşhisin açıkça belirtildiği hasta bezi raporu
 • Kaç adet hasta bezi alınacağına dair açık beyanda bulunan bir reçete (Sayı kesinlikle net olarak belirtilsin.)
 • Hastaya ait nüfus cüzdanı fotokopisi

Peki ne kadar ödeme yapılıyor?

Raporla sabit olan bezler için devlet eczane ve kurumlara iki aylık olarak 255,00 TL ödeme yapmaktadır. Bu miktar 240 bez için hesaplanan miktardır. Fazlasının gerekli olduğu durumda ise kişiler kendi ceplerinden ödeme yapmak durumundadırlar.

“2018 Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları Nelerdir? Hasta Bezi Nereden Alınır?” üzerine 8 yorum

 1. hasan ali türk ben porostattan amaliyat oldum adını kanserdediler amma benim idrarım akıntı yapıyor doktorum bez raporu çıkarttı amma tamamını alamıyom dokyorum 2 aylık bez yazı yor 24o bez yazıyor amma bunun tammamını alırsam fark çıkıyor diyorlar hepisini alamıyom bakanım ben birde şunu danışacam bende kanser buldular amma kontura gidim gelemiyom maddi durumum kısık ben rapor ala bilirmiyim kart çıkartmak istiyorum bundan yaralana bilirmiyim saygı larımla arz ederim HASAN ALİ TÜRK İSMİM

  1. Ali ÜNSAL dedi ki:

   Tedavi gördüğün veya bulunduğun ilde ki Devlet hastanesinin Sağlık kuruluna bir dilekçe ile müracaat etmeniz gerekli ve %40 veya üzeri engelli raporu olduğunda kart çıkartabilirsiniz.

 2. Eyüp gürlevük dedi ki:

  Benim engelli bir kızım var kızım spinabifida hastası ayriyeten raporu da var idrar ve mesane rahatsız yani benim kızım idrar ve büyük abdest hissi yok o yüzden doktor raporu var bez almamız la ilgili ama şimdi malesef medikal ciler bize alt bezi veriyor artık devlet bunun ödemesini yapmıyor diyorlar benim kızım 19 yaşında haliyle alt bezi ihtiyacımız var nasıl ve Nerden temin edicez raporumuzda var lütfen bilgisi olan cevap verebirmi. Bide ben 15 temmuz demokrasi gazisi.yim

 3. Simge dedi ki:

  Merhabalar hasta bezleri son 3 Ayda 4 kere zamlandı ama devletin verdiği para aynı hala. Bezin tanesi 95 tl oldu bu nasıl olabiliyor??? Madem bez fiyatı artıyor devlet niye ödemesini arttırmıyor? İki aylık bezler toplam 95*8= 760 ediyor 760-255=505 tl cebimden para ödüyorum.yazıktır günahtır ya…

 4. Synur dedi ki:

  Ablamın eşndei düşme sonucu bel kırıklığı yaşıyor. Sağlık sorunları ile ben ilgileniyorum. İlgili Sağlık Bakanliğı evde sağlık hizmetleri biriminden hasta bezi raporumuzu aldık. Bu gün gittiğim bir mredikaĺ 240 hasta bezi yazılmış Ancak siz 6 paket alırsanız para ödemezsiniz dedi. Yani bize sadece 48 adet küüĺot verebileceğini söyledi. Sonradında alacağımız her paket için 30 tl ödeme yapmamız gereķiyormuş. Bu ifade, bana doğru olmadığını, medikallerin bu yolla haksız kazanç elde ettikĺeri izlenimi verdi. Birçok medical dolaşıp ona göre karar vereceğim. Bakanlığın medikallerin oyunlarına karşı denetim yapmaları , hastaların mağduriyetini engelleyecektir.

  1. İsmi dedi ki:

   255 liraya o kadar geliyo demekki

  2. Gercekler dedi ki:

   Sayin synur devlet 255 ödüyor 255 tl ye 240 adet hasta kilodu almanız mümkün değil o fiyatlara bez yok yani medikalciler sizi kandırmıyor bilmeden burda cahilce yorum yapmayın en ucuz külotlu me 30 adeti 80 tl 240 adet almanız için 8 paket almalısınız 8 paket*80 tl 640 tl tutar devletin ödemesi 255 tl umarım 640 tl den 255 tl cikartabiliyorsunuzdur

 5. ayfer fırtına dedi ki:

  biz 60 adet kilotlu bez aldık 176 tl ödedik ,aslında raporda 240 adetti ama paramız olmadığı için 60 tanesini aldık 176 tl normalde böylemidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir