Kapat
Reklam Alanı

2019 Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları Nelerdir, Nereden Alınır?

SGK 9.083 9

2019 yılında hasta bezi SGK karşılama şartları; kişinin durumunun belirtildiği bir uzman doktor raporuna sahip olması ve bu durumun hasta bezi alabilmek için belirtilen şartlara uygun bir hastalık olması gereklidir. 2 aylık bir rapor olduğu için; kişilerin bu raporu 2 ay sonrasında yeniletmesi gereklidir. Ayrıca 2 yaşından küçük olan çocukların hasta bezi karşılaması SGK tarafından üstlenilmemektedir. Sürekli bez kullanımı gerektiren bir hastalığı olan kişilerin maddi açıdan uğradığı zararı azaltabilmek adına faydalı bir uygulamadır. Ancak karşılanacak olan hasta bezleri için belirlenen bir üst sınır da bulunmaktadır. Kişilerin hasta bezi uygulamasından yararlanma süreçleri ile ilgili bilgileri internet ortamından takip edebilmeleri için uygun platformlar bulunmaktadır.

Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları Nelerdir?

Hasta bezi SGK karşılama şartları şu şekildedir:

 • Mesane veya rektum kontrolünün olmaması nedeninin öne sürülmesi ve uzman raporunda belirtilmesi durumunda hasta bezi SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu durumdaki çocuklarda 2 yaşını tamamlamış olmaları şartı aranmaktadır. Ayrıca kişilerin günlük karşılanan hasta bezi ihtiyaçlarını maksimum 4 olarak belirlemişlerdir ve bir uzman raporu ile birlikte kişiler 2 aylık hasta bezlerini karşılatabilmektedirler.
 • TİTUBB kaydı ya da bildirimi şartı aranmadan hasta bezi karşılanmaktadır. Çocuk alt bezlerinin bedeli de hasta alt bezlerinin bedeli ile eş tutulmaktadır.
 • Hasta bezi alacak olan kişilerin idrar inkontinansı ve gaita inkontinansı şikayetlerinin olması durumunda; hasta bezinin yanı sıra kişinin hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda ihtiyacı da karşılanmaktadır.
 • Tek şikayeti idrar inkontinansı olan kişilerin hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda ihtiyaçları karşılanmamaktadır.
 • Kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olması ve bunun sağlık raporunda yer alması durumunda; kişinin hasta bezi karşılanmaktadır.

Hasta Bezi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hasta bezi başvurusu için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Hasta bezi için başvuru yapabilmek için; kişinin hasta bezinin ihtiyaç olduğu bir hastalığının olduğunu yazan bir rapora ihtiyacı vardır. Bu raporun uzman doktorlardan alınmış bir hasta bezi raporu olması gereklidir.
 • Hasta bezi alabilmek için yazılmış bir reçete gereklidir.
 • Hasta bezi başvurusu yapacak olan kişinin kimlik belgesinin fotokopisi gereklidir.

Hasta Hastaneye Gidemeyecek Durumda İse Ne Olur?

Hasta hastaneye gidemeyecek durumda ise; evden hizmet alabilme imkanı da bulunmaktadır. Bunun için kişinin gerekli süreci telefon aracılığı ile başlatması gereklidir. Öncelikle kişinin 444 38 33’ü araması gereklidir. Durumunu anlatarak, hasta bezi başvurusu yapmak istediğini söylemelidir. Kişinin bu talebi üzerine; evine doktor gönderilmektedir. Bu doktor kişiyi kendi evinde muayene etmektedir. Bu muayene işlemini raporlandırmaktadır. Ayrıca kişiden bu işlemler için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bu hizmetten yalnızca hastaneye gidip muayene olabilecek durumda olmayan kişiler faydalanabilmektedir.

Devletin Ödediği Hasta Bezi Parası Ne Kadardır?

Devletin ödediği hasta bezi parası; 2019 yılı için 255 TL’dir. 255 TL’lik hasta bezi parası, 2 aylık olarak verilmektedir. Bu para; 240 adet bez için hesaplanmış bir paradır. Kişinin günde 4’ten fazla bez kullanabilme imkanı yoktur. Dolayısı ile doktorun yazdığı reçetede, kullanılacak olan bez sayısını da belirtmesi gereklidir. Doktorun reçetede belirttiği bez miktarından daha fazlasının ödemesi devlet tarafından karşılanmamaktadır. 2018 yılında hasta bezi parası 2 ay için 182 TL iken; 2017 yılında hasta bezi parası 2 ay için 169.90 TL olarak belirlenmiştir. Yıllar arasındaki zam oranlarına bakıldığında; 2019 yılında hasta bezi parası diğer yıllara oran ile daha fazla artmıştır.

Alınabilecek Hasta Bezinin Adedi Nedir?

Alınabilecek hasta bezinin adedi; devlet tarafından aylık maksimum 120 adet ve iki aylık maksimum 240 adet olarak belirlenmiştir. Bu üst sınırlar kişilerin hastalıklarına göre değişiklik göstermemektedir. Dolayısı ile herkesin alabileceği ücretsiz hasta bezi adedinin üst sınırı eşittir. Kişilerin 1 gün için maksimum 4 adet hasta bezi alabilme imkanları vardır. 2019 yılı içerisinde kişinin 255 TL’lik hasta bezi parası karşılanmaktadır ve bu iki aylık 240 adet beze denk düşmektedir. Kişinin iki aylık bez ihtiyacının 500 TL olması durumunda, 245 TL’lik bez parasını kişinin kendi cebinden karşılaması beklenmektedir.

Hasta Bezi Parasının Ödemesi Kime Yapılmaktadır?

Hasta bezi parasının ödemesinin yapıldığı kurumlar; hasta bezinin alındığı kurumlardır. Hasta bezi masrafının karşılanması için başvuruda bulunan kişi; hasta bezi için yapılan yardımı para olarak eline almamaktadır. Bunun kötüye kullanılmaması amacı ile yapılan düzenlemeler ile birlikte, özellikle 2018 yılından sonra kişilere hasta bezi parası verilmemeye başlanmıştır. Kişilerin hasta bezlerini ücretsiz alabilmeleri için ise izlemeleri gereken yöntem şu şekildedir:

 • Kişiler doktordan aldıkları rapor ile birlikte hasta bezi alabilecekleri bir eczaneye gitmelilerdir.
 • Kişiler eczanedeki görevliye raporlarını göstermelilerdir.
 • Eczanedeki görevli kişilere gerekli miktarda bezi vermektedir ve kişiden bunun için herhangi bir ücret talep etmemektedir.
 • Sonrasında ilgili eczane devletten hasta bezinin parasını tahsil etmektedir.

Hasta Bezi Ödemesinin Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Hasta bezi ödemesinin sorgulamasının yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Kişinin öncelikle e-devlet şifresinin sahibi olması gereklidir. Eğer bir e-devlet şifresi yok ise; kendisine en yakın PTT’ye nüfus cüzdanı ile beraber giderek e-devlet şifresi talep edebilmektedir. Sonrasında kişi sisteme girdiğinde bu şifreyi değiştirmesi için gerekli yönlendirmeler kendisine yapılmaktadır.
 • Kişi e-devlet şifresi sahibi olduktan sonra; https://www.turkiye.gov.tr adresine, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile beraber giriş yapmalıdır.
 • Kişi ana sayfada e-hizmetler menüsünü görmektedir. E-hizmetler menüsüne girmelidir ve e-devlet üzerinden yapabileceği işlemler ile birlikte ilgili kurumlar listelenmektedir.
 • Kişinin listelenen kurumlar içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçmesi gereklidir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alt menüsü bulunmaktadır ve kişinin bu alt menüden Tedavi Bilgileri Sorgulama seçeneğini seçmesi gereklidir.
 • Kişi açılan sayfada, hasta bezi ödemesi ile ilgili ihtiyacı olabilecek olan bütün bilgileri görüntüleyebilmektedir.

Bilgileri Tanımlı Olmayan Kişilerin SGK Hasta Bezi Geri Ödemesi Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Bilgileri tanımlı olmayan kişilerin SGK hasta bezi geri ödemesi sorgulamasının yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Bu kişiler e-devlet üzerinden erişim sağlayamadıklar için; hasta bezi sorgulaması yapamadıkları gibi geri ödeme sorgulaması da yapamamaktadırlar. Dolayısı ile bu kişilerin bilgilerini tanımlı hale getirebilmeleri için PTT’ye giderek şifre almaları gereklidir.
 • Kişinin şifre için PTT’den başvuru yapabilmesi için; üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan bir kimlik belgesine ihtiyacı vardır. Bunun için nüfus cüzdanına alternatif olarak evlilik cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gibi belgeler de kullanılabilmektedir.
 • Kişi eğer ilgili şifreyi alabilmek amacı ile bir PTT şubesi bulamamış ise; yurt dışı elçilik ve konsoloslukları ile de bu işlemi yapabilmektedir.

İlgili şifreyi aldıktan sonra kişinin e-devlet üzerinden giriş yaparak hasta bezi geri ödemesi sorgulaması yapabilmesi mümkündür. Kişi bilgilerini tanımlı hale getirdiği için; şifresini unutması halinde şifremi unuttum butonu aracılığı ile de tekrar yeni bir şifre belirleyebilmektedir.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar

SGK Süt Parası Nasıl, Nereden Alınır? (Başvuru Aşamaları)

“2019 Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları Nelerdir, Nereden Alınır?” üzerine 9 yorum

 1. hasan ali türk ben porostattan amaliyat oldum adını kanserdediler amma benim idrarım akıntı yapıyor doktorum bez raporu çıkarttı amma tamamını alamıyom dokyorum 2 aylık bez yazı yor 24o bez yazıyor amma bunun tammamını alırsam fark çıkıyor diyorlar hepisini alamıyom bakanım ben birde şunu danışacam bende kanser buldular amma kontura gidim gelemiyom maddi durumum kısık ben rapor ala bilirmiyim kart çıkartmak istiyorum bundan yaralana bilirmiyim saygı larımla arz ederim HASAN ALİ TÜRK İSMİM

  1. Ali ÜNSAL dedi ki:

   Tedavi gördüğün veya bulunduğun ilde ki Devlet hastanesinin Sağlık kuruluna bir dilekçe ile müracaat etmeniz gerekli ve %40 veya üzeri engelli raporu olduğunda kart çıkartabilirsiniz.

 2. Eyüp gürlevük dedi ki:

  Benim engelli bir kızım var kızım spinabifida hastası ayriyeten raporu da var idrar ve mesane rahatsız yani benim kızım idrar ve büyük abdest hissi yok o yüzden doktor raporu var bez almamız la ilgili ama şimdi malesef medikal ciler bize alt bezi veriyor artık devlet bunun ödemesini yapmıyor diyorlar benim kızım 19 yaşında haliyle alt bezi ihtiyacımız var nasıl ve Nerden temin edicez raporumuzda var lütfen bilgisi olan cevap verebirmi. Bide ben 15 temmuz demokrasi gazisi.yim

 3. Simge dedi ki:

  Merhabalar hasta bezleri son 3 Ayda 4 kere zamlandı ama devletin verdiği para aynı hala. Bezin tanesi 95 tl oldu bu nasıl olabiliyor??? Madem bez fiyatı artıyor devlet niye ödemesini arttırmıyor? İki aylık bezler toplam 95*8= 760 ediyor 760-255=505 tl cebimden para ödüyorum.yazıktır günahtır ya…

 4. Synur dedi ki:

  Ablamın eşndei düşme sonucu bel kırıklığı yaşıyor. Sağlık sorunları ile ben ilgileniyorum. İlgili Sağlık Bakanliğı evde sağlık hizmetleri biriminden hasta bezi raporumuzu aldık. Bu gün gittiğim bir mredikaĺ 240 hasta bezi yazılmış Ancak siz 6 paket alırsanız para ödemezsiniz dedi. Yani bize sadece 48 adet küüĺot verebileceğini söyledi. Sonradında alacağımız her paket için 30 tl ödeme yapmamız gereķiyormuş. Bu ifade, bana doğru olmadığını, medikallerin bu yolla haksız kazanç elde ettikĺeri izlenimi verdi. Birçok medical dolaşıp ona göre karar vereceğim. Bakanlığın medikallerin oyunlarına karşı denetim yapmaları , hastaların mağduriyetini engelleyecektir.

  1. İsmi dedi ki:

   255 liraya o kadar geliyo demekki

  2. Gercekler dedi ki:

   Sayin synur devlet 255 ödüyor 255 tl ye 240 adet hasta kilodu almanız mümkün değil o fiyatlara bez yok yani medikalciler sizi kandırmıyor bilmeden burda cahilce yorum yapmayın en ucuz külotlu me 30 adeti 80 tl 240 adet almanız için 8 paket almalısınız 8 paket*80 tl 640 tl tutar devletin ödemesi 255 tl umarım 640 tl den 255 tl cikartabiliyorsunuzdur

 5. ayfer fırtına dedi ki:

  biz 60 adet kilotlu bez aldık 176 tl ödedik ,aslında raporda 240 adetti ama paramız olmadığı için 60 tanesini aldık 176 tl normalde böylemidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir