Kapat
Reklam Alanı

2018 Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu? Maaş Alma Şartları Neler?

SGK 419 0

Sizinle birlikte evinizde yaşayan ve en az %50 olarak “Ağır engellidir.” raporu alabilen kişiler için devlet evde bakım parası ödemektedir. Ancak kişinin öncelikle bakıma muhtaç düzeyde olması gerekir. Yani kişisel bakımına dair hiçbir ihtiyacını tek başına yerine getiremiyor olmalıdır. Ayrıca kişi başı gelir sınırı aşılmamalıdır. 2018 evde bakım parası ne kadar oldu? Maaş alma şartları neler? konusu için önce yukarıdaki ibarelerin bilinmesi gerekir. Bu şartları yerine getiremeyen kişilere maaş ödemesi yapılmaz.

Kişi başı gelir sınırı nedir?

Kişi başı gelir sınırı için anlatılmak istenen madde şu şekilde açıklanabilir:

Yetkili kurumlar her yıl belirlenen asgari ücrete göre kişi başı gelir sınırlamalarını oluşturmaktadırlar. 2018 için kararlaştırılan asgari ücretin 1.603,00 TL olduğunu biliyoruz. Bu miktardan AGİ’yi (asgari geçim indirimi) çıkarmamız gerekir. Yine 2018’de AGİ 152,21 TL olarak hesap edilmiştir. Ancak formülize işlemleri sırasında 2/3 gibi kıstaslar da uygulanmaktadır. Böylelikle 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 evde bakım parası ne kadar oldu? diye soruyorsak cevabı 967,27 TL olarak kesinleştirilmiştir. Yani evde yaşayan her bireye ait gelir 967,27 TL’nin altında olmak zorundadır.

Ayrıca 2018 evde bakım parası ne kadar oldu? sorusunu sorabiliyorsak şu maddenin de bilinmesinde fayda var. 2017’ye kadar bakım maaşlarına yılda iki kez, ilk yarı ve ikinci yarı olarak zam yapılıyordu. Ancak bu yıl ve daha sonrasında yıllarda bir kez zam yapılacaktır. Yani bu miktar 2018 sonuna kadar geçerliliğini koruyacaktır.

2018 evde bakım maaş alma şartları nelerdir?

 • Müracaat dilekçesi
 • C. kimlik numarası beyanı (hem engellinin hem de bakıcının kimlik fotokopileri)
 • Talep formu
 • Engelliye dair 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engelinin sağlık kurulu raporu
 • Engellinin öğrenim durumunu gösterir belge
 • Hane halkı kimlik bildirim formu
 • Eğer vasilik durumu söz konusu ise, bunu gösterir mahkeme kararı
 • Gelir durumunu beyan eder özellikte belge
 • Anne ve babaya dair boşanma durumu varsa boşanma kararı ve belgeleri

Dışarıda bakım şartları

Bu yıl da yine önceki yıllar gibi maaş alma şartları nelerdir konusunda dışarıda bakım için vasilik şartları belirlenmiştir:

 • Yatılı ve ya sürekli de diyebileceğimiz bakım için resmi ve ya özel bir bakım merkezine yerleştirilecek olan engellilerde öncelikle 18 yaş sınırına bakılır. Eğer hala reşit olmamış ise bakıma muhtaçlığını bildirecek mahkeme kararları gerekmektedir. Bu kapsama koruma altına alınması maddesi eklenmiş olmalıdır. Bununla birlikte aynı yoldan gidilerek kişiye vasi ataması yapılabilinmektedir.
 • Kişi eğer 18 yaşını doldurmuş ancak akıl sağlığı açısından gündelik yaşamda sorunlar yaşıyor ve en basit işlevleri bile tek başına göremiyorsa ve korunma ile bakıma ihtiyaç duyuyorsa yine mahkemelerden bu başlık altında karar çıkarılabilinir. Kişi bakım evine yerleştirilebilir ya da vasi atanabilir.
 • Olayın bir başka boyutu da yine akıl sağlığındaki bozulmalar neticesinde kişinin kendisinin ve başkalarının güvenliğini tehlikeye attığı durumdur. Kısıtlama gerektirir. Bu da ancak mahkeme kararı ile yapılabilir. Ayrıca da yine bakım ve vasi atamaları söz konusu olur.

Nereye başvurmak gerekir?

Maaş alma şartları nelerdir?  sorusuna yukarıda verdiğimiz cevaplardan sonra sıra bu evrakları nereye vereceğinize geliyor.  Biraz daha önceki zamanlarda bakım maaşı alabilmek için sosyal yardımlaşma ya da çocuk esirgeme kurumlarına ait il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmak gerekiyordu. Ancak değişen yasa neticesinde artık bu kurumlar yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’ne gidilmesine karar verilmiştir.

Evde bakım parası ne zaman kesilir?

Evde bakım maaşları, yoksulluk durumu neticesinde ödeniyor. Eve giren ikincil ve üçüncül gelirler söz konusu olduğunda ödeme yapılamıyor. Bu da demek oluyor ki, hane içerindeki kişi başı gelir 967,27 TL’nin üzerine çıktığında maaşın kestirilmesi gerekiyor. Aksi halde fazladan alınan her liranın tespiti durumunda faizli olarak geri alım süreci başlatılıyor. 2018 evde bakım parası ne kadar oldu? kadar önemli kestirilmesi yönünde bir diğer soru da işte burada karşımıza çıkıyor. Hemen bir örnek ile durumu açıklayalım…

Aynı evin içerisinde 5 kişinin yaşadığını düşünelim. Bir anne, bir baba ve üç çocuktan oluşsun bu aile. Hanede kişi başı gelir 800,00 TL olsun. Ailenin çocukları o ana kadar çalışmıyorlar. Aralarından bir tanesi günü geldiğinde evlendi ve aralarından ayrıldı. Bu durumda,

800,00 TL x 5 = 4.000,00 TL iken ve bu kişi başı gelir sınırı altında kalınmasına neden oluyorken evlilik durumu ile para bir anda

4.000,00 TL : 4 =1.000,00 TL durumuna geldi ve bu da kişi başı gelir sınırının aşılmasına neden oldu.

İşte bu durumda maaşın geciktirilmeden kesilmesi gerekir.

Bakım merkezlerindeki ödeme durumları nasıl değişti?

2018 evde bakım parası ne kadar oldu? sorusu ile ilgili tüm detayları elimizden geldiğince vermeye çalıştık. Biraz da dışarıda bakıma dair bilgi vermeyi uygun gördük. Bazı durumlarda kişilerin evde barındırılması imkansız duruma gelebiliyor. Bu durumlar genellikle güvenliğin tehlikeye atılmasının engellenmesi açısından yapılmaktadır. Devlet, konu ile ilgili yasal bir düzenlemeyi yürürlüğe koymayı uygun görmüştür. Böylelikle de bakım merkezlerine kişi başı aylık olarak 2.171, TL ödenmesine karar verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir