Kapat
Reklam Alanı

Yönetmen Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Yönetmen Nasıl Olunur?
Bilgi 21 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte yönetmen nasıl olunur, ne kadar maaş alır sorusuna yanıt vererek fikir edinme yoluna gitmek istiyoruz. Türkiye genelinde özellikle son dönemde televizyonculuk ve sinema sektörüne karşı ilgi durumu ciddi manada arttı. Bu sektör içerisdinde ki en önemli mesleki alanlardan birisi de şüphesiz ki yönetmenlik olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Yönetmenlik ile alakalı olarak insanların ciddi manada araştırma yaptıklarını biliyoruz ve şimdi elimizden geldiğince sizleri bu alanda bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizlere sorabilir ve fikir edinme yoluna gidebilirsiniz.

Yönetmen Nedir, Kimdir?

Yönetmen, dizi film ya da belgesel projelerinin kurgusunu planlayan ve çekimlerini bir düzen kapsamında yöneterek vizyona hazır hale getiren uzman kişilrdir.

Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde bu alanda kendisini geliştirmek isteyen birçok kişi var. Ancak bu sektörde nitelik ve deneyim her şeyden önce geldiğinden dolayı her ne olursa olsun bilgi edinmek gerekiyor. Bu aşama ile alakalı olarak da sizlere bilgiler sunacağız. En sonunda da maaşları ile alakalı olarak da merakları giderme yoluna gideceğiz.

Yönetmen Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Yönetmenlik, aslında bu sektör içerisinde teorik ve uygulamalı olarak deneyim sahibi olmak anlamına geliyor. Yani bu işte en yüksek mertebe yönetmenliktir ve dolayısı ile herkesin mesleği ile alakalı olarak bilgi edinmek zorunda olacaksınız. Yönetmenlik ile alakalı olarak genel itibari ile standartlar aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikle üniversitelerde “Basın-Yayın”, “Radyo ve Televizyon” ya da “Medya ve İletişim” gibi bölümlerden mezun olmak öncelikli tercihtir.
  • Bunu yapmadı iseniz bile özel kurumlar tarafından verilen yönetmenlik kurslarını başarılı şekilde bitirmelisiniz.
  • Sinema ve televizyon sektörüne dair kamera arkasında ki tüm aşamaları, çekim yöntemlerini ve seslendirme tekniklerini bilmelisiniz.
  • Günümüz modern yazılımları ile kurgu yapma ve montajlama tekniklerini iyi bilmek gerekir.
  • Görüntü yönetmenliği sistemleri ile alakalı olarak en güncel seçeneklerini bilmek gerekir.
  • Oyuncu, ekip ve ekipman yönetimi konusunda kendinizi ciddi anlamda geliştirmelisiniz.
  • Staj yapmak ya da kısa film projeleri ile kendinizi geliştirmelisiniz.

Bu alanda iyi olduğunuzu kanıtlamanız durumunda yine kendi projeleriniz ile birlikte sektör içerisinde adınızdan söz ettirme ve iyi bir yönetmen olma yolunda adımlar atabilirsiniz.

Yönetmen Maaşları Ne Kadar?

Yönetmen maaşları, tamamen yapımcılar tarafından karşılanır ve hal böyle olunca ortaya ciddi manada ilgi çekici bir mesleki alan çıkar. Tabi ki projesine göre değişmek ile birlikte bir film yönetmeni ortalama 10,000 TL ile 15,000 TL aralığında ücret alır.

Dizi projeleri süreklilik arz eden bir mesleki alan olarak dikkatleri çeker ve haftalık kazancınız 10,000 TL üzerinde olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir