Kapat
Reklam Alanı

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi
Bilgi 13 0

Bugün ki makalemizde popüler mesleklerden olan Çarşı ve Mahalle Bekçisi nasıl olunur, maaşı ne kadar sorusuna yanıt vererek fikir edinmek istiyoruz. Türkiye gündemini son 3 senedir her açıdan meşgul eden bu meslek sınıfı, bundan yıllar yıllar öncesinde ki görev tanımından çok daha farklı bir şekilde uygulanarak karşımıza çıkıyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Bekçilik, özellikle 1950’li yıllara kadar dayanan ve daha öncesine kadar geçmişi olan bir mesleki sınıf. Nitekim günümüzde de uygulanmaya başlanması üzerinde çok ciddi anlamda eleştiriliyor ve bir o kadar da övülüyor. Şimdi sizleri bu anlamda bilgilendirmek istiyoruz.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Nedir?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi, İçişleri Bakanlığı tarafından istihdam edilen ve Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına bağlı kolluk kuvvetlerine yardımcı bir kuruluştur.

Zaman içerisinde bekçiler, silahlı bir kuruluş haline geldiler ve bununla birlikte görev yetkileri daha geniş hale getirildi. Çarşı ve Mahalle Bekçileri’nin yetkileri artık polisler ile aynı hale geldi. Sadece bekçiler, gece saatlerinde mahalle aralarında yani sokaklarda asayişin gerekliliklerini sağlamak için görev yapmaktalar.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Nasıl Olunur?

Bunun için Polis Akademisi resmi internet sitesini sürekli olarak takip etmek durumundasınız. Çarşı ve Mahalle Bekçisi alım ilanları bu internet sitesinden yapılır ve başvurular da tamamen buradan yapılır. Artık süreçlerin tamamı internet ortamından yönetiliyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Peki bekçi olma süreci nasıl? Hemen sizleri bilgilendirecek olursak;

  • www.pa.edu.tr resmi internet sitesinden alım ilanı yayınlanır ve başvurular tamamen online olarak yapılır.
  • Başvurunuzda herhangi bir olumsuzluk yok ise öncelikle yazılı sınav için çağrılırsınız.
  • Yazılı sınava girip başarılı bir şekilde geçtikten sonra ön sağlık muayenesi ve spor mülakatı için davet edilirsiniz. Spor mülakatında polis parkurundan sorumlusunuz. Her il ve ilçede bu parkur eğitimlerini veren ve antrenman yaptıran kurumlar söz konusudur.
  • Spor mülakatının ardından ise sözlü mülakata geçilir. Sözlü mülakat en zorlu süreçtir.
  • Sözlü mülakatın ardından başarılı olmanız durumunda genel sağlık muayenesi süreci başlar. Tam teşeküllü bir devlet hastanesinde 17 doktorun kontrolünden geçersiniz.
  • Herhangi bir olumsuzluk olmaması durumunda ise aday memur olarak mesleğe atanırsınız.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar?

Gündemi en çok meşgul eden konulardan birisi de bekçi maaşları olarak dikkatleri çekiyor. Göreve yeni başlamış olan lise mezunu bir bekçi ortalama 4350 TL maaş ile başlamaktadır. İl ve ilçe durumuna göre terör tazminatı bu ham maaşa ek olarak verilir. Örneğin Hatay terör bölgesidir ve bu maaşa ek olarak 1050 TL terör tazminatı yatmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir