Kapat
Reklam Alanı

Deprem Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Deprem Uzmanı Nasıl Olunur?
Bilgi 24 0

Bugün ki makalemizde gündemi de ciddi anlamda meşgul eden deprem uzmanı nasıl olunur, ne kadar maaş alır sorularına yanıt vermek istiyoruz. Türkiye genelinde özellikle son günlerde meydana gelen İzmir depremi, herkesin hayatını derinden etkiledi ve olumsuz bir tablo ortaya çıktı. Ülkemiz, zaten deprem kuşağı üzerinde olduğundan dolayı bu anlamda ki meslek uzmanlarına ciddi manada ihtiyaç duyuyor.

Deprem uzmanlığı aslında bir mesleki alan olarak görünmüyor. Deprem ile alakalı meslek Jeoloji Mühendisliği olarak biliniyor. Ahmet Mete Işıkara, özellikle birkaç sene önce bu anlamda en çok ön plana çıkan isimlerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Şimdi sizlere bu anlamda bilgi sunacağız.

Deprem Uzmanı Nedir, Kimdir?

Deprem uzmanı, Jeoloji Mühendisliği bölümünü bitirmiş ve deprem tahminleri ve kuşakları üzerinde araştırma konusunda uzmanlaşmış kişilerdir.

Jeoloji, özellikle yer şekillerini ve yer kabuğu altında ki tüm hareketliliği inceleyen bilim dalı olarak bilinir. Türkiye, coğrafi konumu itibari ile en hareketli fay hatlarının yer aldığı kuşak üzerinde bulunuyor. Dolayısı ile araştırma ve geliştirme noktasında ciddi manada önemli bir meslek. Deprem uzmanlığı ise bunun bir alt kategorisi olarak değerlendirilebilir. Hal böyle olunca değerlendirmeler buna göre yapılır.

Deprem Uzmanı Nasıl Olunur?

Deprem uzmanı olmak için üniversitelerin 4 senelik örgün eğitim veren Jeoloji Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu eğitim kapsamında öğrencilik hayatınızın birçok önemli kısmında deprem analizi ve çeşitli alternatifler ile alakalı olarak da bilgi sahibi olma şansına erişiyorsunuz. Deprem uzmanlığı ile alakalı ilerleme için zaman içerisinde kendinizi daha da geliştirme şansına da sahip olabileceksiniz.

Deprem uzmanı olmak için zaman içerisinde okul eğitiminin dışında ekstra kurslar ile kendinizi geliştirmeniz gerekir. Prof. Dr. Naci Görür, günümüzde en çok dinlenen ve bu alanda en önemli deprem uzmanları arasında yer almaktadır. Bu neden dolayısı ile ciddi manada fark yaratan isimlerden birisi. Sizlerde bu alanda ihtisas yaparak ünlü bir deprem uzmanı olabilirsiniz.

Deprem Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Deprem uzmanı maaşı olarak değil de daha çok jeoloji mühendisi maaşları ile alakalı olarak bilgi edinmek gerektiğine inanıyoruz. Günümüzde devlet kadrolarında ortalama 7000 TL maaş ile işe başlamaktadırlar. Özel araştırma şirketleri kapsamında ise işe başlama ücretleri 5000 TL dolaylarında seyretmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir