Kapat
Reklam Alanı

SGK İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır 2020?

SGK İş Göremezlik Ödeneği
Bilgi 69 0

Bu makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte SGK iş göremezlik ödeneği nasıl alınır 2020 güncel bilgileri üzerinde duracağız. Türkiye genelinde özellikle standartlar konusunda ciddi anlamda farklı seçenekler kendisini gösteriyor. SGK, zaman içerisinde özellikle insanların hayatını kolaylaştıracak seçenekler üzerine ciddi anlamda projeler geliştiriyor. İş göremezlik belgesi, özellikle günümüzde vatandaş için hayati önem arz eden unsurlardan birisi. Çeşitli sağlık sorunları nedeni ile artık çalışamayacak olan vatandaşlar için SGK, geçim idame ettirebilmeleri açısından yeni projeler geliştirme yoluna gitti. Nitekim bu projelerden birisi de iş göremezlik ödeneği olarak dikkat çekiyor. Bizde elimizden geldiğince sizlere bu anlamda bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

SGK İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

SGK iş göremezlik ödeneği, çalışanın çeşitli sağlık nedenleri sebebi ile aldığı doktor raporunun maddi karşılığını SGK’dan aldığı bir yeni ödeme modelidir.

Bildiğimiz gibi bundan yıllar yıllar öncesinde sağlık sorunları nedeni ile doktor raporu alırdık. Ancak iş yerlerimiz, bu rapor sürecini maaşlarımızdan keserek bizi ciddi anlamda zora sokardı. Netice itibari ile sağlık sorunları bizlerin elinde olan sorunlar değil. Dolayısı ile insanların çok büyük bir kısmı bu noktada mağdur oluyorlardı. Ancak günümüz hükümeti, özellikle zaman içerisinde vatandaşlar için yaptığı yeni projeler ile birlikte bu sorunların önüne geçmeyi amaç edindi. İş göremezlik ödeneği sayesinde de rapor sürecimizin maddi karşılığı devlet tarafından hesabımıza yatırılıyor.

İş Göremezlik Raporu

2020 SGK İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır?

Sağlık raporu aslında sizler için bir nevi iş göremezlik raporu olarak dikkatleri çeker. Günlük yaşantının bizlere neyi getireceğini bilemeyiz. Özellikle çalışma esnasında başımıza gelen iş kazaları çok ciddi anlamda önemli süreçler. Ancak kış ayları ülkemizin birçok bölgesinde çok ciddi anlamda sert koşullarda geçer. Hal böyle olunca da hastalık kimi zaman kaçınılmaz olan unsurlardan birisi haline gelir. Sonrasında hastaneye gittiğinizde doktor, size istirahat etmeniz için izin raporu yazar. SGK, bu raporu doğrudan iş göremezlik belgesi olarak yorumlar.

Sağlık raporunuz, genel itibari ile sisteme otomatik olarak düşebilir. Ancak günümüzde e-devlet sistemi üzerinden de iş göremezlik belgesi gönderme işlemi yapabilirsiniz. Ya da SGK merkezlerine giderek de sağlık raporunuzun bir örneğini teslim etme şansına sahip olursunuz. Devlet memurlarının raporları genellikle kurumlara teslim etmek zorunda olduğunuz için doğrudan sisteme düşer. Dolayısı ile herhangi bir sorun olmaksızın rapor günü paranız hesaplanır.

SGK İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

SGK, bunu hesaplar iken 3 aylık brüt geliriniz üzerinden hesaplama yaparak sizlere yatacak olan rapor parasının gün ödeneği hesabını yapar. İş göremezlik ödeneği hesaplama işleminde 3 aylık brüt geliriniz ve son 3 aylık prim gününüz ayrı ayrı toplanır. Daha sonra 3 aylık brüt gelir, son 3 aylık prim gününe bölünür.

Bu elde edilen sonuç ile birlikte kaç gün rapor aldı iseniz çıkan sonucun çarpımı alınır ve tarafınıza yapılacak olan günlük ödeme belirlenir. Kaç gün rapor aldı iseniz günlük yatırılması gereken tutar bu şekilde hesabınıza yatırılır. İş göremezlik ödeneği, devlet kurumlarında maaşınızdan kesilir. Özel kurumlarda da aynı şekilde SGK’dan ödeme alacağınızdan dolayı maaşınızdan kesinti yapılması olası durumlardan birisidir.

SGK İş Göremezlik Ödeneği Nereye Yatırılır?

SGK iş göremezlik ödeneği, SGK’ya tebliğ ettiğiniz ayın 15’inde hesabınıza geçer ya da nadiren durumlarda bir sonraki ayın 15’ine sarkabilir. SGK iş göremezlik ödeneği, devletin birçok yardım parasında olduğu gibi PTT hesabınıza TC kimlik numaranız üzerinden yatırılır. Belirli zaman aralıkları ile PTT şubelerini TC kimlik belgeniz ile birlikte ziyaret ederek ödeneği sorgulama şansına sahipsiniz. Aldığınız iş göremezlik ödeneğinin makbuzunu saklamanız da ayrıca son derece önem arz eden unsurlar arasında yer alır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir