Kapat
Reklam Alanı

e-Devlet Dava ve İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dava ve İcra Dosyası
Bilgi 42 0

Bu makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte e-Devlet dava ve icra dosyası sorgulama nasıl yapılır sorusuna yanıt verme yoluna gideceğiz. Tahmin ettiğiniz üzere sitemizin genel içeriğinde en pratik bilgileri elimizden geldiğince sizlere sunuyoruz. e-Devlet sisteminin insanlara sunduğu imkanlar sayesinde artık birçok farklı işlemi internet ortamından sorunsuz bir şekilde yapabiliyoruz. Türkiye, artık teknolojik imkanlar ile alakalı olarak da ortaya çok ciddi ilerleme kaydetti. Nitekim e-Devlet sisteminin gelişmiş özelliklerini çok daha yakından tanıma yoluna gidiyoruz.

Dava Dosyası Nedir?

Dava dosyası, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde herhangi bir mahkemeniz var ise mahkemeniz ile alakalı detayları içeren dosyanızdır.

e-Devlet sisteminde dava dosyası sorgulama ekranından dava ile alakalı olarak tüm detayları görebilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Dava dosyası içerisinde aynı zamanda şüpheli ve müşteki gibi tüm bilgileri görürsünüz. Elinize tebligat gelmese de duruşma tarihlerini de net bir şekilde görürsünüz. Dava dosya numarası bilgileri de yine kontrol edilebilmektedir.

İcra Dosyası Nedir?

İcra dosyası, çeşitli borçlarınız nedeni ile hakkınızda icra odaklı mahkeme başlatıldığına dair dosya bilgilerini içeren belgelerdir.

e-Devlet sisteminde icra dosyası sorgulama özelliği de zaman içerisinde getirilmiştir. Bu sorgulama işlemi ile birlikte icra dosyası kısmında tarafları inceleyebilme şansına sahip olursunuz. Bununla birlikte icra dosyası numarası ve duruşma bilgilerine dair tüm seçenekleri görürsünüz. Buna göre icra dairelerine giderek de süreci kontrol altına alma gibi bir şansınız olur. Bu neden dolayısı ile icra dosyası sorgulama özelliği de en çok dikkat çeken seçeneklerin başında geliyor diyebiliriz sanırım.

e-Devlet Üzerinden Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet sistemi, kişisel şifreniz ile devlet kurumları ile alakalı olarak birçok farklı işlem yapabileceğiniz önemli bir platform haline geldi. Vatandaşlık işlerini kolaylaştıran bu sistemin kalite olarak da adından söz ettirmesi muazzam olur. Bu anlamda öncelikle sizlere e-devlet sistemi ve mobil uygulaması üzerinden dava dosyası sorgulama ile alakalı olarak işlemlere dair bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Hemen başlayalım aşamaları madde madde anlatmaya.

  • Öncelikle e-Devlet sitesi ya da mobil uygulamasını açın ve kimlik ile şifre bilgileriniz ile uygulamaya giriş yapın.
  • Sonrasında uygulama ya da site içerisinde ki arama kısmına “Dava Dosyası” yazın ve alt kısımda çıkan “Dava Dosyası Sorgulama” sekmesine tıklayın.
  • Sistem kısa bir süre işlem yaptıktan sonra hakkınızda açılmış olan şüpheli ya da müşteki olduğunuz tüm davalar listelenir.

Davalarınız ile alakalı olarak herhangi bir işlem yapmanız durumu söz konusu değildir. UYAP resmi internet sitesine girerek davalarınız ile alakalı olarak işlemleri yapma şansınız olur ancak başka herhangi bir işlem yapabilmeniz durumu söz konusu değildir.

e-Devlet Üzerinden İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İcra dosyası ile alakalı işlemler de devletin bu anlamda ciddi şekilde önemsediği unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Tabi ki e-Devlet sisteminden artık icra dosyası işlemlerini de sorunsuz bir şekilde yapabilme şansına sahipsiniz. Bu anlamda hemen maddeler halinde bilgi edinecek olursak;

  • Öncelikle e-Devlet sitesi ya da mobil uygulamasını açın ve kimlik ile şifre bilgileriniz ile uygulamaya giriş yapın.
  • Sonrasında uygulama ya da site içerisinde ki arama kısmına “İcra Dosyası” yazın ve alt kısımda çıkan “İcra Dosyası Sorgulama” sekmesine tıklayın.
  • Sistem kısa bir süre işlem yaptıktan sonra hakkınızda açılmış olan icraya yönelik davalı olduğunuz tüm davalar listelenir.

Davanın kararlarına dair bilgileri buradan öğrenemezsiniz. Ancak taraflar ve icra dosya numarasına dair bilgileri buradan edinirsiniz. Hızlı bir şekilde müdahale için icra dosyası numarası ile icra dairelerine giderek işlemlere müdahale edebilirsiniz. Bunun dışında diğer tüm işlemleri UYAP sistemi üzerinden yapmak zorundasınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir