Kapat
Reklam Alanı

Mülteciler için Sınır Kapısının Açılması Ne Anlama Geliyor?

Mülteciler için Sınır Kapısının Açılması
Bilgi 34 0

Bu makalemizde geçtiğimiz günlerde adımı atılan mülteciler için sınır kapısının açılması ne anlama geliyor sorusuna yanıt vereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti devleti, özellikle son dönemde sınır komşusunda meydana gelen sorunlara ciddi anlamda hassas. Amerika ve Rusya’nın Suriye üzerinde ki etkilerini arttırma çabalarına karşı sınır güvenliği sağlayabilmek adına ciddi anlamda somut adımlar atıldı. 27.02.2020 günü ise Suriye’de bulunan askerlerimize hain bir saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırı, büyük ihtimal ile Rus uçakları tarafından yapıldı ve tam 35 üstü Mehmetçik şehit oldu. Bir o kadar da ciddi yaralılar var. Dolayısı ile çok ciddi anlamda askeri ve diplomatik bir kriz meydana gelmeye başladı.

Türkiye’nin Suriye politikası, özellikle Rusya için çok ciddi anlamda tehlike arz ediyordu ve aslında böyle bir şeyin olacağı da bekleniyordu. Hal böyle olunca NATO dahi 4. maddeden acil toplanma kararı almıştı. Türkiye ise buna çok ciddi bir yaptırım ile karşılık verme yoluna gitti. Türkiye’de bulunan 5 Milyon Suriye’li mülteci için tüm sınır kapıları denetleme olmaksızın açıldı.

Türkiye - Suriye Politikası

5 Milyon Mülteci için Sınır Kapıları Açıldı

Avrupa, özellikle kendi milletleri dışında olan insanların ülkelerinde barınması konusunda son derece katı. İslamofobi, dünya genelinde kendisini net bir şekilde göstermiş olan insanlık suçlarından birisi. Özellikle Türkiye’nin Suriye’de ESED ve ÖSO arasındaki savaşta Suriye’li müslümanlara kapı açması ciddi anlamda yankı uyandırmıştı.

Bu yankının öncelikli sebeplerinden birisi de bu Suriye’li vatandaşların Avrupa ülkelerine geçebileceği tedirginliğiydi. Avrupa ülkeleri, bunu her seferinde en ince ayrıntısına kadar dillendirdi ve kendisini net bir şekilde ön plana çıkardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine rest çeken tüm dış ülkeleri de Suriye’li mülteciler ile yaptırım uygulama konusunda tehdit edebiliyordu. Tabi ki bu da siyasi anlamda çok güçlü bir adım olarak kendisini gösteriyor.

Suriye’de Rus savaş jetlerinin Türk askeri üzerine ateş açması ve birçok şehit vermemiz, ülke gündemini ciddi anlamda sarstı. 27 Şubat günü gündüz saatlerinde gerçekleşen bu saldırı akabinde gece saatlerinde acı bilanço kendisini gösterdi. Güvenlik zirvesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde aynı gece toplandı ve akabinde çok ciddi bir karar alındı. Türkiye sınırları içerisinde yaşayan 5 Milyon Mülteci vatandaş için tüm sınır kapıları denetleme olmaksızın açıldı.

Bu haberin yayılması ile birlikte sınırlarda yaşayan ya da uzun süredir ülkemize yerleşmiş olan Suriyeli müslümanların önemli bir kısmı sınırlara akın etti. An itibari ile sınırdan Suriyeli akınına uğrayan Avrupa ülkeleri, ciddi anlamda tedirgin durumda ki gazete manşetleri de ciddi anlamda bunu kanıtlar nitelikte.

Türk Ordusu

Mülteciler için Sınır Kapısının Açılması Ne Anlama Geliyor?

Bu, Avrupa ülkelerinde çıkacak olan iç karışıklıklar, dünya genelinde meydana gelecek olan çok ciddi bir karmaşa demek. Yukarıda da kullanmış olduğumuz tabir İSLAMOFOBİ, tüm Avrupa ve dünya ülkelerinde kendisini gösteriyor. Suriyeli müslümanlar, bizim ülkemize geldiklerinde Avrupa ülkeleri birlik oldular. Bu Suriyeli vatandaşları sınırdan bırakmayalım diye Türkiye’ye maddi yardım yapma kararı aldılar. Nitekim bu, Cumhurbaşkanımız’ın dirayetli duruşu ile birlikte ülkemiz için sadece maddi ve siyasi anlamda avantaj sağladı.

Rus ordusunun böylesine hain bir saldırı yapması ile birlikte devlet, aniden karar aldı ve tüm sınır kapısı denetimlerini bıraktı. Suriyeli vatandaşlar için Avrupa ülkelerine akın etmenin yolu açıldı. Edirne, Muğla ve Hatay sınır kapılarından çok ciddi bir insan akını kendisini gösteriyor diyebiliriz sanırım. Avrupa ülkelerine karşı bu durumun sıkıntıları aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikle Avrupa ülkelerinde halk, müslüman düşmanlığı nedeni ile ırkçılık yapacak.
  • Bununla birlikte Suriyeli vatandaşların yaşama biçimleri, tüm Avrupa vatandaşlarını rahatsız edecek.
  • Kendi inanışlarına göre müslüman bu topluluk, halk arasında huzurluk sebebi olacak.

An itibari ile Yunanistan, gazete manşetlerinde çok ciddi anlamda korktuğunu ve isyanını dile getirdi. Bununla birlikte diğer ülkelerde kendisini net bir şekilde kendisini gösteriyor. Detayları yakın gelecekte sizlere daha kapsamlı bilgileri sizlere sunacağız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir