Kapat
Reklam Alanı

Koronavirüs (Kovid-19) Nasıl Bulaşır? Nasıl Etki Eder?

Koronavirüs (Kovid-19)
Bilgi 49 0

Bugün ki makalemizde koronavirüs (Kovid-19) nasıl bulaşır, nasıl etki eder gibi sorulara elimizden geldiğince yanıtlar vereceğiz. Türkiye’de özellikle etkilerini ciddi manada gösteren bu hastalık, daha geniş kitlelerce benimsenmiş bir unsur. Artık etkilerini çok daha hızlı yayılarak gösteren bu hastalığa ilişkin olarak önceliğimiz ne olursa olsun doğru bilgi sahibi olmak. Sitemiz içerisinde artık hayat durduğundan dolayı özellikle bu hastalık ile alakalı bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz. Hemen konu üzerine sorularımızı soralım ve bu anlamda daha derinlemesine bir şekilde fikir edinme yoluna gidelim istiyoruz.

Coronavirüs (Covid-19) Nasıl Bulaşır?

Öncelikle akciğerlere saldıran ve ciddi manada tahribat yaratan bir hastalıktan bahsediyoruz. Wuhan’dan yayılan ve etkilerini tüm dünya genelinde ciddi manada gösteren bir hastalık diyebiliriz. An itibari ile İtalya, ABD, İspanya gibi ülkeler bu hastalığın sonuçları en ağır yaşanan ülkeler olarak dikkatleri çekiyor. Açıklanan istatistiklere göre İtalya’da günlük olarak en az 1000 insan hayatını kaybeder hale geldi. Nitekim bu da çok ciddiye alınması gereken bir bilanço.

Koronavirüs hangi yüzeyde ne kadar hayatta kalır? Nasıl bulaşır sorusundan önce bunun yanıtını net bir şekilde vermemiz gerekiyor. Uzmanların araştırmalarına göre bu anlamda sizleri net bir şekilde bilgilendirmemiz gerekirse detaylar aşağıdaki şekilde kendisini gösteriyor;

  • Havada Tutunma Süresi: 3 Saat (180 Dakika)
  • Bakır Elementlerde Tutunma Süresi: 4 Saat (240 Dakika)
  • Karton Materyallerde Tutunma Süresi: 24 Saat (1440 Dakika)
  • Paslanmaz Çelik Materyallerde Tutunma Süresi: 5,5 Saat (330 Dakika)
  • Plastik Materyaller Üzerinde Tutunma Süresi: 6 Saat 49 Dakika (400 Dakika)

olmak üzere bir bilanço söz konusudur. Hastalık, bu tutunma süreleri boyunca en ufak bir temas ile dahi insana geçer ve sonrasında doğrudan boğaz kısmına doğru yürümeye başlar. Bulaşma safhasında özellikle temas en önemli seçenek olarak kendisini gösteriyor. Coronavirüs taşıyıcısı bir hastanın salgısının bulunduğu alanlara temas etmeniz anında virüs hücreleri yaşıyor ise çok kısa bir zaman dilimi içerisinde bulaşır.

Bulaştıktan sonra çok kısa bir zaman dilimi içerisinde boğaza yürür ve orada belli bir süre kalarak kuru öksürük ile yüksek ateş gibi belirtileri meydana getirir. Herhangi bir müdahale ya da dezenfekte müdahalesi olmaz ise çok kısa süre içerisinde akciğerlere hücum eder. Akciğerlere hücum etmesinin ardından ise çok kısa süre içerisinde akciğerler üzerinde ciddi manada tahribat yaratarak kişinin solunum yollarını tahrip etmeye başlar.

KOAH, astım gibi solunum yolu rahatsızlığı bulunan hastalar için bu virüs ciddi manada tehlikeli ve dikkate alınması gereken hastalıklardan birisidir. Çünkü tahrip olmuş ciğerleri çok kısa bir zaman dilimi içerisinde iflasa sürükler ve sonrasında nefes alma faaliyetlerini ortadan kaldırır. Kısacası bu hastalık, herhangi bir önlem alınamaz ya da tedavi çabaları fayda etmez ise sizi nefessiz bırakarak, bir odada yalnız başınıza ölmek zorunda bırakıyor. Bu neden dolayısı ile dikkatli olmak çok önemlidir.

Koronavirüs (Kovid-19) Nasıl Etki Eder?

Doğrudan ciğerlerin tahribatı için çalışan unsurlardan birisidir. Boğazda tabi ki belli bir süre kalan bu rahatsızlık, zaman içerisinde ciğerlere olumsuz etkileri ile insan hayatını ciddi manada tehdit ediyor demek yanlış olmaz sanırım. Kovid-19, yayılma düzeyi ciddi manada yüksek olan bir hastalık.

An itibari ile ülkelerin ekonomileri, insanların yaşantıları ve şirketlerin işleri tamamen bozulmuş ve hayat felç olmuş durumda. Nitekim bu hastalık ile mücadele noktasında her insanın kendi karantinasını evde uygulaması çok çok büyük önem arz eden unsurlardan birisidir. Bu nedenle uzmanların önerilerine dikkat edin ve hijyen kurallarına da ciddi manada önem vermek çok çok önemlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir