Kapat
Reklam Alanı

İntibak Yasası Nedir? Ne Zaman Onaylanır? Avantajları Nelerdir?

İntibak Yasası
Emeklilik 124 0

Emeklilerin aylardır heyecan içerisinde beklediği intibak yasası nedir, ne zaman onaylanır ve avantajları nelerdir sorularına yanıt arayacağız. Bildiğiniz gibi devlet zaman içerisinde emeklilik yasaları ile alakalı olarak değişiklik yaptı. Geçmiş hükümetlerin insanları 30 yaşında emekli etmesi sonucunda devlet hazinesi çok büyük açıklar veriyordu. Günümüzde ise emeklilik yaşı 65’e kadar çıkarıldı. Bu durum insanları memnun etmese de ne yazık ki bu şekilde. Bu yasal değişimler sonrasında insanlar olması gerektiği gibi maaşlar alamıyor. İntibak yasası da tam olarak bu noktada devreye giriyor.

İntibak Yasası Nedir?

İntibak yasası, devletin emekli maaşlarını olması gerektiği seviyeye çekmek için çıkaracağı yasal düzenleme için kullanılan isimdir.

Özellikle 2008 yılından sonra emekli olan vatandaşlar, ciddi anlamda düşük maaşlar ile emekli oldular. 10,000 günden emekli olan bir bayan, alması gereken miktardan en az 500 TL daha az maaş ile emekli oldu. Bununla birlikte emeklilik hakedişi sonrası sigortanın devam etmesi durumunda devlet sizin priminizden de para kesiyor. Yeni yasal düzenleme bu şartları beraberinde getirmişti. İntibak yasası ise bu durumu tamamen değiştiriyor.

İntibak

İntibak Yasası Ne Zaman Onaylanır?

Öncelikle intibak yasasının onaylandığı an itibari ile emeklilerin maaşlarına en ez 350 TL zam gelecek. Bu neden dolayısı ile bütün emekliler bu süreci en ince ayrıntısına kadar takip ediyor da diyebiliriz sanırım. İntibak yasası, devletin gündeminde olan ancak ekonomik nedenler dolayısı ile bir türlü onay veremediği bir düzenleme olarak da dikkat çekiyor.

İntibak yasası ne zaman onaylanır? Bununla alakalı olarak henüz kesin bilgiler vermek ciddi anlamda zor. Ancak devlet, belirli zaman aralıkları ile meclis komisyonunda bu konu için çalışmalar yapıyor. Birkaç kere meclise sunulan bu teklif ise ne yazık ki bir türlü sonuca kavuşturulamadı. Tabi ki bu intibak yasasının onaylanması durumunda devlet hazinesinde yaratacağı azalma da ister istemez düşünülüyor diyebiliriz.

İntibak yasası 2021 yılına kadar sarkacak gibi görünüyor. Devlet her ne kadar bu konuya birinci derecede öncelik verse de 2020 yılında bu konunun çözüme kavuşması gibi bir durum söz konusu değil. 2021 yılı da ne yazık ki bu zaman dilimi için ciddi anlamda büyük bir soru işareti olarak da dikkatleri çekiyor denebilir.

İntibak Yasasının Avantajları Nelerdir?

İntibak yasasının avantajları ile alakalı olarak ciddi anlamda fark yaratan maddeler söz konusu değildir ne yazık ki. Devlet, kendi yasal düzenlemeleri ile birlikte emekli maaşlarında ciddi anlamda sıkıntı yarattı. Emeklilik hakedişi sonrası yaşını doldurana dek çalışan her vatandaştan para kesmek, ciddi anlamda tepki nedeni oldu.

Hal böyle olunca devlet, zaman içerisinde intibak yasası gündemini aldı. İntibak yasası ile birlikte devlet, adaletsiz emekli maaşı alan emekli vatandaşların maaşlarına en az 350 TL zam yapmayı hedefliyor. Tabi ki bu da milyonlarca emekli vatandaş için çok ciddi miktarda hazineden eksilecek bir maddi yat anlamına da geliyor. Dolayısı ile her ne olursa olsun intibak yasası, bilhassa emeklilerin en çok ilgisini çeken unsurlar olarak da ön planda.

İntibak Yasası 2020 Yılında Gelir Mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere şahsi kanaatimiz ve uzman tahminleri 2021 yılına kadar sarkacağı yönünde. Devlet hazinesi, böyle ciddi bir gider için her anlamda hazırlıklı olması gerekiyor. Öyle ki Ali Tezel, günümüzde meydana gelen intibak yasası tartışmaları ile alakalı detayları da mümkün mertebe video içerisinde açıklama yoluna gitti.

Maddi imkanlar ile birlikte günümüzde emekli olacak olan vatandaşların da haklarının gözetilmesi ön planda tutulan bir seçenek. Yakın bir zaman dilimi içerisinde meclis komisyonu tarafından hazırlanan yeni bir gündem maddesi ile intibak yeniden meclise gelecek. 2020 intibak yasası ile alakalı olarak hızlı ve somut adımlar atılması durumunda tabi ki onaylanma olasılığı yüksek.

Ancak en az 3 senedir gündemde olan bir maddeden bahsediyoruz. Bu neden dolayısı ile yine de 2020 yılı için ciddi anlamda umutlu olduğumuzu söyleyemeyiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir