Kapat
Reklam Alanı

Devletin Barınma Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Barınma Yardımı
Para Yardımları 51 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte devletin barınma yardımı nasıl alınır ve ne kadar gibi sorulara yanıtlar vereceğiz. Türkiye genelinde maddi gelir süreçleri ciddi anlamda farklılık gösteriyor. Devlet, hal böyle olunca ciddi anlamda farklılık yaratan yardımları ile birlikte herkes için mükemmel imkanlar sunuyor. Barınma yardımı, özellikle maddi olarak ciddi anlamda sıkıntı çekenler için devlet konaklama açısından da en güzel yardımları sunuyor. Dolayısı ile bunlardan birisi ile alakalı olarak sizleri enine boyuna bilgilendirme amacı içerisindeyiz.

Barınma Yardımı Nedir?

Barınma yardımı, devletin asgari gelirin 3/1’inden az gelire sahip kötü durumda evlerde yaşayan aileler için oluşturduğu yardım fonudur.

Türkiye genelinde özellikle gecekondulaşma konusunda son dönemde azaltmaya yönelik kentsel dönüşüm projeleri yapılıyor. Bu projeler, her geçen gün daha geniş kitlelerce tercih edilen imkanlardan birisidir. Barınma yardımı, devlet tarafından maddi imkanlar ile sunulduğu gibi doğrudan konut yardımı olarak da sunulabilir. Bu yardım, maddi olarak da çok ciddi rakamları içerecek şekilde vatandaşlara sunuluyor. Denetlemesi de en ince ayrıntısına kadar detaylı şekilde yapılıyor.

Barınma Yardımı Nasıl Alınır?

Barınma Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Devlet, bu yardım türü için her zaman olduğu gibi yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı görevlendirmiştir. Bu görevlendirme kapsamında ise devlete sunulan başvurular akabinde denetleme yapmak da yine önem arz eden unsurlar arasında kendisini gösterir. Barınma yardımları, aslında yüksek seviyeli toplumlarda da yine önem arz eden bir unsur.

Barınma yardımı alma şartları ile alakalı olarak geneli düşünmek çok önemlidir. Bu neden dolayısı ile ihtiyaç sahiplerini en hızlı şekilde bulabilmek için de müfettişler denetlemeleri en ince ayrıntısına kadar analiz eder.Barınma yardımı almanın şartları aşağıdaki gibidir;

 • Başvuru sahibinin reşit yani 18 yaşından büyük olması,
 • Hane içi gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması (701 TL’den az olan haneler),
 • Yaşanamayacak kadar küçük, sıkıntılı ve hijyen olmayan evlerde yaşamak,
 • Hane içerisinde yardıma muhtaç kişilerin olması,

bu anlamda önem arz eden seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Barınma yardımı konusunda özellikle bu detaylar ciddi anlamda fark yaratıyor. Şimdi daha detaylı seçenekler hakkında bilgiler sunalım sizlere.

Barınma Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Barınma yardımına başvuru yapabilmek için öncelikli olarak belirli belgeleri toplamanız gerekir. Yukarıdaki şartları da yerine getiriyor iseniz en ufak bir sorun olmadan belgeleri derleyin. Sonrasında ise en kısa süre içerisinde başvurunuzu tamamlama yoluna gidin. Başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Aylık gelirinizi belgeleyen fotokopi,
 • Mevcut ev adresinizi içeren güncel ikametgah,
 • Barınma yardımı başvuru belgesi,

bu anlamda öncelikli olarak talep edilen belgelerdir. Evinize müfettiş gelebilmesi için ikametgah e-devlet üzerinden alınabilir. Bu neden dolayısı ile çok büyük önem arz eden bir unsur da diyebiliriz sanırım.

Barınma Yardımı Örnekleri

Barınma Yardımı Nasıl Alınır?

Barınma yardımı konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sürekli olarak en doğru kişileri bulmayı amaçlar. Bu neden dolayısı ile yukarıdaki kriterler olmazsa olmazlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Barınma yardımları her geçen gün daha fazla önem arz eden unsurlardan birisi oldu.

Barınma yardımı başvuru için gerekli belgeleri yukarıda sizlere sunduk. Bu belgeleri derledikten sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı tüm birimlere başvuru yapabilirsiniz. Başvuru dilekçesi ile birlikte gerekeni yaptıktan sonra 30 iş günü içerisinde değerlendirme süreciniz tamamlanır. Bu süreç içerisinde devletin müfettişleri ikametinizi denetlemek için gelirler. Aynı zamanda SGK ve Vergi İdaresi tarafından da gelir ve iş durumunuz denetleme altına alınır.

Uygun bulunması durumunda ise devletin sizlere sunmuş olduğu maddi imkanlardan faydalanabilme şansına da sahip olursunuz.

Barınma Yardımı Ne Kadar?

Devlet, birçok farklı sorunu çözebilmek için bu yardım modelini tüm muhtaç vatandaşlara ulaştırır. Öncelikli olarak evleri anlamında sıkıntılar yaşayanlar için çok ciddi bir sıkıntı ortaya çıkıyor da diyebiliriz. Devlet, bu barınma yardımı ile amaçladığı detaylar şu şekilde;

 • Prefabrik ev yapturabilme,
 • Düzgün evlere taşınabilme,
 • Ev tadilatı yaptırabilme,
 • Ev içerisi mobilyaları yenileyebilme,

gibi imkanlar ile bu yardım modelini geliştirmiştir. Bu yardım modeli sayesinde sorunsuz bir şekilde daha sağlıklı yaşam alanlarını değerlendirme şansına sahip olursunuz. Devlet, bu yardım kapsamında 15,000 TL, 20,000 TL ve 25,000 TL olmak üzere 3 ayrı paket hazırlamıştır.

Müfettişler, evlerinize geldikten sonra yaptıkları değerlendirme sonrasında ihtiyacınız olan paketin raporunu bakanlığa sunar. Bakanlıktan da onay gelmesi ile birlikte bu ödenek TC kimlik numaranıza PTT hesabına yatırılmak sureti ile yatırılır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir