Kapat
Reklam Alanı

e-Devlet Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır 2020? Nasıl Ödenir?

e-Devlet Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?
Bilgi 39 0

Bu makalemizde e-Devlet trafik cezası nasıl sorgulanır 2020 ve nasıl ödenir sorularına birlikte yanıt vermek istiyoruz. Türkiye her geçen gün büyüyen ve gelişen bir ülke olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Devletin attığı somut adımlar ile birlikte artık devlet kurumu işlemlerinin tamamı online ortama taşındı. Yani anlayacağınız artık birçok işlemi internet ortamından yapma imkanımız var ancak birçok kişi bunu bilmiyor. e-Devlet sistemi, devletin vatandaşları için geliştirdiği ve her geçen gün daha da kapsamlı hale gelen sistem. Şimdilerde ise trafik cezaları konusunda ideal seçenekleri bizlere sunuyor. Şimdi ise e-devlet üzerinden trafik cezası sorgulama 2020 güncel verileri hakkında sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Trafik Cezası Nedir?

Trafik cezası, devletin belirlemiş olduğu trafik kurallarına uymamanız durumunda tarafınıza devletin polisi tarafından kesilen maddi cezadır.

Türkiye genelinde özellikle birçok kişi bilmese de çok ciddi anlamda yasal cezalar bulunur. Ancak trafik polisleri, vatandaşı da düşünerek bu anlamda çok ciddi yaptırımlar uygulamaz. Bu neden dolayısı ile biraz da trafik konusunda rahatız. Ancak emniyet kemeri takmamanın dahi ülkemizde yasal bağlamda çok ciddi yaptırımları söz konusudur. Özellikle trafik cezalarının maddi değerleri ciddi anlamda yüksektir. Çoğu zaman ise size kesilen trafik cezalarından haberiniz olmayabilir. Bunun için sorgulama yapmanız gerekir. Devlete ödenmeyen her borç, zaman içerisinde çok ciddi anlamda sıkıntıya düşmenize neden olur. Hatta e-haciz uygulamasına dahi maruz kalabilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama

Hangi Durumlarda Trafik Cezası Yazılır?

Yani böyle bir başlık açtık ancak saymak ile bitmez. Trafik yönetmeliği yasaları kapsamında ciddi anlamda sağlam yaptırımlar söz konusudur demek de yanlış olmaz sanırım. Trafik cezaları konusunda yaptırımların ciddiyetini gerçek anlamda kabul etmek gerekiyor. Hangi durumlarda trafik cezası yazılır? Bu anlamda sizlere özellikle dikkat etmeniz gereken bazı maddeleri sıralayacak olursak;

 • Araba ile hareket halinde telefon görüşmesi yapma,
 • Emniyet kemeri kullanmama,
 • Sınır sınırı uyarılarına uymama,
 • Park edilmesi yasak olan yerlere park etme,
 • Alkollü, ehliyetsiz, sigortasız ya da muayenesiz araç kullanma,
 • Araç içerisinde sigara içme,
 • Polislerin dur ihtarına uymama,
 • Aracınızın farklarının yanmaması,

Bunlardan sadece birkaçı olarak nitelendirilebilir. Devlet, özellikle çok katı kurallar ile trafik cezalarını belirlemiştir. Ancak trafik polisleri, insanların mağdur olmaması açısından bu anlamda çok ciddi şekilde somut adımlar atar. Dolayısı ile biraz da bu yüzden trafikte ciddi anlamda rahat hareket etmemiz mümkün hale geliyor. İyi mi? Bu durum tabi ki sorgulamaya açık bir durum diyebiliriz sanırım.

2020 e-Devlet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet özellikleri içerisinde zaman içerisinde trafik cezası sorgulama seçeneği de kendisini göstermiştir. Devletin insanlara sunduğu kolaylıklar her geçen gün daha ciddi bir şekilde artıyor ve prosedürler azalıyor. Dolayısı ile ister istemez bu seçenekleri değerlendirme yoluna gidiyoruz diyebiliriz sanırım. e-Devlet üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi aşağıdaki adımları sırası ile izleyerek yapılır;

 1. Öncelikle e-Devlet sitesi olan www.turkiye.gov.tr ya da e-Devlet mobil uygulamasını indirin.
 2. Sonrasında TC kimlik bilginiz ve PTT şubelerinden alarak değiştirdiğiniz kişisel şifreniz ile bireysel e-Devlet hesabınıza giriş yapın.
 3. Arama kısmına “Trafik Para Cezası Sorgulama” yazın. Altta bir seçenek belirecektir. Bu seçeneğe tıklayın.
 4. Gelen ekranda e-Devlet sizleri farklı bir ekrana atacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde adınıza yazılmış borç var ise bu ekrandan görürsünüz ve internet üzerinden kredi kartı ile ödersiniz.
 5. Ancak her ceza adınıza yazılmaz, plakanıza yazılan ceza da olabilir. Bu nedenle e-Devlet sisteminde “Araç Plakasına Ceza” şeklinde arama yapın ve altta çıkan seçeneğe tıklayın.
 6. Bu ekranda ise adınıza kayıtlı otomobillerin plakasına ceza olup olmadığını da görebilirsiniz.

İnternetten Trafik Cezası Ödeme

İnternet Üzerinden Trafik Cezası Ödeme 2020

Devletin tüm hizmetlerini online ortama aktarması her anlamda çok iyi oldu diyebiliriz. Bunun örneklerinden bir yenisini daha sizlere sunacağız. İnternet üzerinden trafik cezası ödeme 2020 yılı itibari ile kullanılabilir bir özellik olarak dikkatleri çekiyor. Bunun için İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ internet sitesini kullanmanız yeterlidir.

İnternet üzerinden trafik cezası borcunuzu ePTT AVM üzerinden de yatırabiliyorsunuz. İnteraktif Vergi Dairesi sistemine e-Devlet bilgileriniz ile giriş yaparak plaka ile trafik cezası borcunuzu hızlı ve güvenilir bir şekilde ödeme şansına sahip olursunuz. Borcunuz devlet sistemlerinden en kısa süre içerisinde düşer.

Bunun dışında HGS ayarlarımızı yapabildiğimiz ePTT AVM uygulaması üzerinden de sorunsuz bir şekilde trafik cezalarımızı ödeyebiliriz. Bunun için internetten alışveriş özelliği açık olan kredi kartınızın bulunması yeterli olacaktır. Yine aynı şekilde ceza borcunuz devlet sistemlerinden anında otomatik düşer.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir