Kapat
Reklam Alanı

e-Devlet Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? 2020

e-Devlet Rapor Parası Sorgulama
Bilgi 68 0

Bu makalemizde sizlerle birlikte e-Devlet rapor parası sorgulama nasıl yapılır 2020 güncel verileri üzerinde bilgileri inceleme yoluna gideceğiz. Sosyal devlet ve dijital dünya kapsamında ülkemiz hükümeti birçok farklı alternatifi bizlere sunma yoluna giderek bu anlamda avantajlar sağladı. e-Devlet sistemi, ülkemiz insanlarının kısa süre içerisinde ciddi anlamda kullanmaya başladığı unsurlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Artık birçok farklı işlemi sorunsuz bir şekilde internetten yapıyor ve devlet kurumlarında zaman kaybı yaşamıyoruz. Bu anlamda sizleri elimizden geldiğince bilgilendirme yoluna da gidiyoruz.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası, devlet kurumu ya da özel kurumlarda çalışanların çeşitli sağlık nedenleri ile rapor almaları akabinde devletin maaş mahiyetinde yatırdığı ödenek türüdür.

Rapor paraları, kısa bir zaman dilimi içerisinde ülkemizde özellikle insanların ciddi anlamda merak ettiği unsurlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor diyebiliriz sanırım. Hamilelik, iş göremezlik raporu, diğer sağlık sorunları nedeni ile sağlık raporu alabilirsiniz. Bundan önceki yıllarda sağlık raporunuz karşılığında kurumunuz ya da şirketiniz sizin maaşınızdan kesinti yapardı. Günümüz hükümeti bunun önüne geçerek SGK ile yaptığı çalışma sonrasında rapor parasını insanlara kendi verme yoluna gitti. Dolayısı ile artık raporlu olduğunuz gün sayısı kadar devlet sizlere ödeme yapıyor. Tabi ki bu ödemelerinizin olup olmadığını da nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsunuz. eDevlet uygulaması bu anlamda sizlere birçok farklı manada avantajlar sunuyor demek yanlış olmaz sanırım.

e-Devlet

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Devletin bu anlamda kendi sınırları içerisinde belirlemiş olduğu tarihler söz konusudur. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, tüm personelleri için maaş yatış tarihleri olarak her ayın 15’ini belirlemiştir. Yani devletin genel olarak ödenek dönemleri her ayın 15. günü olarak kendisini gösterir. Dolayısı ile bu anlamda somut seçenekler kendisini net bir şekilde göstermiş oluyor.

Rapor aldığınız ayı ya da günü bu anlamda dikkate alın. Örneğin 20 Nisan’da rapor aldınız. Bu raporun ödemesi 15 Mayıs dolaylarında PTT hesabınıza yatırılır. Bu gibi rapor ödemelerinin tamamını TC kimlik belgeniz ile PTT şubelerinden sorunsuz bir şekilde çekebilirsiniz. PTT Bank, devletin ödemeler ve yardımlar anlamında anlaşmalı olduğu resmi kurumdur. Kısacası rapor aldığınız ayın bir sonraki 15’i itibari ile sorgulamasını yapabilme şansına sahipsiniz.

e-Devlet Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

e-Devlet sistemi, zaman içerisinde her türlü kolaylığı bizlere sunacak şekilde geliştirilmiş olan mükemmel ötesi bir sistem haline geldi. Rapor paralarını da artık yatan tutar ile birlikte net bir şekilde e-devlet sistemi üzerinden görebiliyoruz. İnsanların önemli bir kısmının rapor param yattı mı, nasıl sorgularım gibi sorularını internet üzerinden araştırdığını biliyoruz. e-Devlet sistemi sizlere bu anlamda her türlü kolaylığı sunuyor ve hemen birkaç bilgiyi elimizden geldiğince sunalım istiyoruz.

  • Öncelikle e-Devlet internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden TC kimlik bilginiz ve kişiye özel şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra yukarıda yer almakta olan arama kısmına “rapor parası” yazın.
  • Ardından altta çıkacak olan “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” sekmesini göreceksiniz, tıklayın.
  • Bu ekranda kısa bir süre işlemin ardından sorunsuz bir şekilde rapor paranızın durumunu görme şansına sahip olacaksınız.

Eğer ki bu ekrand aherhangi bir bilgi listelenmez ise herhangi bir rapor paranızın olmadığını alayabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi rapor paralarınızı kontrol ederken bir sonraki ayın 15’inden itibaren kontrolleri sağlamaya başlamanız gerekiyor. Eğer herhangi bir yatan ödemeniz söz konusu ise bu ödemeler liste halinde listelenir. BANKAYA GÖNDERİLDİ ibaresine sahip ödemeler PTT Bank hesabınıza TC kimlik numaranız üzerinden yatırıldı demektir. Gidip bizzat kimlik belgeniz ile ödemeyi alabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir