Kapat
Reklam Alanı

Corona Virüs (COVID 19) Nedir? Nasıl Bulaşır? Önlemleri

Corona Virüs (COVID 19)
Bilgi 74 0

Bugün ki makalemizde Corona virus (COVID 19) nedir, nasıl bulaşır ve önlemleri ile alakalı olarak sizleri elimizden geldiğince bilgilendireceğiz. Dünya genelindeki ülkeler an itibari ile bu öldürücü virüs ile alakalı olarak kırmızı alarm vermiş durumdalar. Çok hızlı bir şekilde yayılan ve insan hayatını tehdit eden bu hastalık ile alakalı olarak çok fazla bilgi kirliliği söz konusudur. Bu neden dolayısı ile elimizden geldiğince sizleri bu anlamda bilgilendirecek ve fikir edinmenizi sağlayacağız. Hastalık ile alakalı olarak uzman doktorların fikirlerini de elimizden geldiğince sunma amacında olacağız.

Corona Virüs (COVID 19) Nedir?

Corona virüs (COVID 19), yarasa ve yılan bakterilerinden türeyen ve aynı zamanda salgılar, temas yolu ile bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Ancak bu enfeksiyon hastalığını günümüzde gribal enfeksiyon ile kıyaslayanlar da var. Nitekim bu kıyaslamaları da dikkate almak gerekiyor. Gribal enfeksiyon nedeni ile özellikle akciğer ve solunum yolu hastalığı olan insanlardan senede 600.000 dolaylarında insan ölüyor. Corona virüs ölüm rakamları henüz buna yaklaşamadı. Ancak ciddi anlamda hızlı yayıldığından dolayı insan hayatını maksimum şiddet ile tehdit eden unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor.

Covid 19

Corona Virüs (COVID 19) Nasıl Bulaşır?

Öncelikle bu hastalık son derece hızlı yayılan bir virüs olarak tedirginlik yarattığından dolayı dünya genelinde karantina altına alınan ülkeler dahi var. Çin’in Wuhan kentinden türeyerek dünyaya yayılan bu virüs, özellikle İtalya, İran, Çin gibi ülkelerde ciddi anlamda hayat kayıplarına neden olarak herkesi tedirgin etti.

Corona virüs (COVID 19), ana kaynağı yılanlar ve yarasalar olan bir virüs türüdür. Çin insanı da genellikle bu hayvanlardan beslendiğinden dolayı ciddi anlamda yüksek risk arz eden bu hastalık yayıldı. Ülkeler sınır kapılarını kapıyor, OHAL ilan ediyor ve sokağa çıkma yasağı getiriyor. Ticari faaliyetlerin tamamını durduran ülkeler dahi söz konusu. Virüs, özellikle hayat kayıpları ile alakalı olarak ciddi anlamda korkuluyor. Peki corona virüs (COVID 19) nasıl bulaşıyor?

Öncelikle bu hastalık salgı yolu ile bulaşır. Yani bu virüsü taşıyan birisi yüzünüze tükürerek konuştu ise ya da bu kişinin salgısının olduğu yere temas ederseniz bulaşır. Özellikle toplu yaşam alanlarında (AVM, stadyum, düğün salonları vs.) bulaşma olasılığı çok daha yüksektir. Bu neden dolayısı ile virüsün aktif olduğu süreç içerisinde kesinlikle bu ortamlarda bulunmamak gerekiyor.

Corona Virüs (COVID 19) Kimleri Öldürür?

Corona virüs, özellikle solunum yolu ve akciğer hastalıkları ile mücadele eden insanları ciddi anlamda öldürme riski ile karşımıza çıkıyor. Corona virüs, astım ya da akciğer yetmezliği gibi hastalıkları taşıyan ve özellikle de metabolizması zayıflamış, yaşı ilerleyen kişileri öldürme riski taşır.

Yaş ilerledikçe insan vücudunun metabolizması yavaşlar ve hastalıklar ile mücadele konusunda zayıflar. Bu noktada COVID 19 virüsü bulaştığında çok ciddi anlamda riskli bir hale geliyor ve ölüm riskini de beraberinde getiriyor demek yanlış olmaz sanırım. Bunun dışında günümüzde çocuk ölüm hiç görülmemiş ve bununla birlikte 40 yaş altı ölüm oranı ise %0,2 olarak belirlenmiştir.

Corona Virüs (COVID 19) Önlemleri Nasıl Alınır?

Corona Virüs için alınabilecek önlemler içerisinde öncelikle hijyen geliyor. Yani her ne olursa olsun gün içerisinde en az 7 – 8 defa ellerinizi doğal sabun ile en az 30 saniye olacak ve kazıyacak şekilde temizlemeniz gerekir. Bu şekilde enfekte olma olasılığınız daha az bir risk olacaktır.

Bununla birlikte gün içerisinde sürekli yıkanın. Ellerinizi mümkün mertebe yüzünüze, burnunuza ve ağzınıza götürmemeye özen gösterin. Aynı zamanda virüs vücudunuza temas ettiği süre itibari ile tutunması 3 – 4 saat aralığındadır. Bu süreç içerisinde temizlenirseniz virüs tutunamaz.

Bununla birlikte kolonya ya da alkollü dezenfektanlar en büyük dostlarımızdan birisi olacak. Yanınızda mutlak surette kolonya taşımanızı öneriyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir