Kapat
Reklam Alanı

Yaş Haddinden Emeklilik Nedir? Şartları Nelerdir?

Yaş Haddinden Emeklilik
Emeklilik 49 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte yaş haddinden emeklilik nedir, şartları nelerdir gibi sorulara elimizden geldiğince kapsamlı şekilde yanıt vereceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen Türkiye’de emeklilik, en çok önem arz eden unsurlardan birisidir. Zaman içerisinde yapılan düzenlemeler ile birlikte emeklilik yaşı kadın ve erkekler için ayrıca ciddi anlamda yükseltildi. İnsanlar bu durumdan ne yazık ki çok da mutlu değil. Ancak yine de devlet, zaman içerisinde yaşı ilerlemiş olan vatandaşlara birçok farklı seçeneği sizlere sundu. Devletin sunmakta olduğu yaş haddinden emeklilik konusunu birçok kişi bilmiyor. Bizde elimizden geldiğince sizleri bu anlamda bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Yaş Haddinden Emeklilik Nedir? Ne Demek?

Yaş haddinden emeklilik, devletin belirlemiş olduğu emeklilik prim günü ödeneğini doldurmamış ancak yaşı ilerlemiş olan vatandaşlara sunulan emeklilik hakkıdır.

Bildiğimiz gibi Türkiye’de erkek çalışanlar için çalışma sınırı 60 olarak belirlenmiştir. 60 yaşına kadar en az 7000 iş günü çalışmış olmanız ve sigorta priminizin yatırılmış olması gerekiyor. Devlet, özellikle zaman içerisinde bu konuda ciddi anlamda katı kurallar belirledi. Tabi ki çalışamayan kişiler için de ekstra olarak işsizlik ödeneği üzerinde somut adımlar yine atıldı.

60 yaşına kadar 7000 prim günü ödemesi bulunmayan vatandaşlar ise ne yazık ki emekli olamazlar. Yaşları ilerledikten sonra ise tam da bu noktada yaş haddinden emeklilik kavramı devreye girer. Devlet, kendi belirlediği şartlar ile birlikte yaş durumu ve engel durumunu da kontrol altına alarak insanları emekli etmek için somut adımlar atar.

Yaştan Emeklilik

Yaş Haddinden Emeklilik Şartları Nelerdir?

Yaş haddinden emeklilik şartları 2020 yılında çıkarılan yeni düzenleme ile birlikte biraz daha ilgi çekici hale geldi demek yanlış olmaz sanırım. Devlet, özellikle genç nüfusu ve iş gücünü teşvik konusunda ciddi adımlar atıyor. Yaş haddinden emeklilik konusu ile alakalı olarak da şartlar yeniden düzenlenmiş olarak da kendisini gösteriyor. Bu anlamda Resmi Gazete aracılığı ile açıklanmış olan bilgiler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

  • Kısmi emeklilik için ödenmiş olması gereken prim gün sayısı 5400 gündür.
  • Erkeklerde 63, kadınlarda ise 61 yaş sınırı belirlenmiştir.

özellikle bu iki şart çok önemlidir. Yaş haddinden emeklilik konusunda devlet insanları mağdur etmemek adına da ücret ödenekleri konusunda somut adımlar atıyor. Tabi ki yaş haddinden emeklilik maaşı hesaplama da yine bu oranlara göre farklılık gösteriyor. Devlet, herkese eşit davranmak ve buna göre standart belirlemek zorundadır.

Yaş haddinden emekli maaşı hesaplama konusu ile alakalı olarak da sizlere elimizden geldiğince bilgiler sunmak istiyoruz. Aşağıda buna yönelik ayrı bir başlık açıyoruz.

Yaş Haddinden Emeklilik Maaşı Hesaplama

Yaş haddinden emeklilik maaşı hesaplama 2020 yılında standartları tamamen değişti ve henüz internet ortamında buna yönelik olarak herhangi bir araç yok. Hesaplama kriterleri ile alakalı olarak da devlet bu anlamda ne yazık ki kesin bir bilgi vermiyor.

Yaş haddinden emeklilik maaşı hesaplatmak için öncelikli olarak SGK birimlerine başvurmanız çok daha mantıklı olacaktır. SGK birimlerince gidip bilgi almak istediğinizde sizin için üşenmeden maaşınızı hesap etmek ve bu anlamda tahmini bilgileri sizlere sunmak zorundadırlar. Bu bilgiler tahmini bilgiler olarak yansıtılır ve kesinliği de söz konusu değildir. Bu neden dolayısı ile dikkatli olmak ve buna yönelik hareket etmek gerekiyor.

Yaş haddinden emeklilik yasası ile alakalı olarak yakın bir zaman dilimi içerisinde köklü düzenlemelerin geleceği hakkında bilgiler sunuldu. Türkiye geneline baktığımız zaman özellikle birkaç senelik dilim içerisinde emeklilik ile alakalı çok değişim yaşandı. Yakın bir zaman dilimi içerisinde yaş haddi konusu da yeniden gündeme gelecek gibi görünüyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir