Kapat
Reklam Alanı

YouTuber Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

YouTuber Nasıl Olunur?
Bilgi 32 0

Merak ile araştırılan konularda olan YouTuber nasıl olunur, ne kadar para kazanır gibi sorulara kısa ve öz bir şekilde yanıt vererek fikir edineceğiz. YouTube, zaman içerisinde dijital reklam modellerini uygulama noktasında çok ciddi anlamda kazançlı bir model haline geldi ve hal böyle olunca ortaya yeni bir sektörel yapılanma çıktı. YouTuber kavramı da sistemin para kazandırabilir bir hale gelmesi ile birlikte ayrıca dikkat çekici bir hal aldı. Gençler, özellikle bu sektör içerisinde ciddi anlamda popüler seçenekleri getirdi. Şimdi sizleri elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir sahibi olma yoluna gideceğiz.

YouTuber Nedir?

YouTuber, YouTube video içerik platformuna kanal açarak içerik üreten ve bu içeriklerden para kazanan online influencer yayıncılara verilen isimdir.

Türkiye genelinde de artık YouTube platformunun ciddi manada kullanılıyor olması da bizler için ilgi çekici bir diğer alternatif oldu demek yanlış olmaz. YouTuber kavramı zamanla daha gelişmiş ve daha ilgi çekici bir hale geldi demek yanlış olmaz sanıyorum. Artık çıta baya bir yükseldi ve bu sektörde var olmak için sıradan videolardan çok daha fazlasını yapmanız gerekiyor demek yanlış olmaz.

YouTuber Nasıl Olunur?

YouTuber olmak için öncelikle bir GMAİL hesabınızın olması gerekiyor. Sonrasında ise tüm hizmetler ücretsiz olduğundan dolayı bu sektöre kolay ve hızlı bir şekilde adım atma yoluna gidiyorsunuz. Genel hatları ile hızlı bir şekilde sizleri bu anlamda bilgilendirecek ve fikir edinmenizi sağlayacak olursak;

  • GMAİL hesabınızın olması gerekmektedir.
  • Bu GMAİL hesabı ile YouTube sistemine giriş yapın ve ücretsiz olarak kanalınızı oluşturun.
  • Kanalınız için ilgi çekici bir isim, kapak ve profil fotoğrafı belirleyin.
  • Kanalınızın açıklama bilgilerini enine boyuna net şekilde yazın.
  • Üretmek istediğiniz içerik türünü belirleyin ve buna yönelik olarak yatırımlar yapın.
  • İdeal bir kamera ve mikrofon, güzel birkaç konu ve ilk video ile sektöre giriş yapın.
  • Videolarınızın daha geniş kitlelerce izlenmesi için sosyal medya sistemleri üzerinde tanıtım ve reklamlar yapın.
  • Eğlence videoları her zaman için çok daha fazla ilgi görür ve çok daha fazla izleyici çeker.

Genel itibari ile ideal kategorilerde video içerik üreticisi olmanız durumunda çok ciddi gelişmeler kendisini gösterir. Seçenekleri enine boyuna bu şekilde değerlendirmelisiniz.

YouTuber Ne Kadar Para Kazanır?

Influencerlar, çektikleri tüm videolardan yayında kaldığı ve telif yemediği süre boyunca izlendikçe para kazanmaya devam ederler. Tabi ki bu kazanılan ücretlerin net bir hesaplama oranı söz konusu değil. Videoların izlenme oranları, rakamları, reklamlara tıklama oranları gibi birçok detay dikkate alınır. Ancak ne kadar çok izlenirseniz ve ne kadar çok tıklama alırsanız o kadar ciddi paralar kazanmanız mümkün olabilir. Ayda 100,000 TL’ye kadar gelir kapısı olabileceğini de söylememiz gerekiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir