Kapat
Reklam Alanı

Uçak Pilotu Nasıl Olunur?

Uçak Pilotu
Bilgi 52 0

Bugün ki makalemizde uçak pilotu nasıl olunur, ne kadar maaş alır ve şartları nelerdir gibi sorular üzerinde bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen iş piyasalarında insanların en büyük hayallerinden birisi de uçak pilotu olmaktır. Pilot olmak da sanıldığı kadar kolay bir olay değildir. Aslında birçok kişini bu anlamda bilgi sahibi değil. Bizde elimizden geldiğince sizleri bilgilendirerek fikir edinmenizi sağlayacağız. Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilir ve danışabilirsiniz.

Uçak Pilotu Nasıl Olunur?

Uçak pilotu olmak, günümüzün en prestijli ve ilgi çekici mesleki alanlarından birisi olarak dikkat çeker. Pilotluk, her geçen gün büyüyen ve gelişen havayolu ulaşımı açısından en önemli mesleki alanlardan birisidir. Tabi ki pilot olmak için bir üniversite bölümü söz konusu değildir. Uçak mühendisliği bu anlamda alternatif bir alan ancak pilotluk için geçerli bir alan değil. Öncelikli olarak sizlere maddeler halinde tüm detayları sunma yolunda bilgiler sunacağız;

 • Özel havacılık eğitimi veren okullardan eğitim almış olmalısınız.
 • Pilot olacaksanız eğer farklı farklı lisanslar mevcuttur. Bu lisanslar, hangi tipte uçakları kullanacağınızı belirler.
 • Günümüzde devlet destekli havacılık okullarına giderek de özel eğitimler alabilirsiniz.
 • Pilot olacak kişilerde yabancı dil aranan konulardan birisidir. Bu neden dolayısı ile dil bilmeniz gerekir.
 • Bununla birlikte Türk Hava Kuvvetleri kapsamında savaş uçağı pilotu olarak görev yapmış subaylar da özel sektörde havayolu taşımacılığı pilotu olabilir.
 • G kuvveti ve basınç testlerinden başarılı şekilde geçmiş olmanız gerekir.
 • Havayolu pilotluğu için tam teşeküllü sağlık raporu almanız gerekir.

Genel itibari ile uçak pilotu almak gibi bir amaç içerisinde iseniz detaylar ciddi manada fark yaratıyor. Pilotluk, özellikle günümüzde ciddi manada yüksek ilgi gören mesleklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor.

Uçak Pilotu Olmanın Şartları Nelerdir?

Uçak pilotu olma şartları ile alakalı olarak devlet nezdinde de kurallar yazılı olarak belirlenmiştir. Uçak pilotluğu, birçok manada deneyim ve eğitim gerektirir. Dolayısı ile yine alternatif seçenekler ile alakalı olarak bilgiler sunacak olursak;

 • Tam teşeküllü hastaneden uçak pilotu olur raporu almak,
 • Özel havacılık okullarının tüm teorik ve uygulamalı uçuş eğitimlerinden başarılı şekilde geçmek,
 • Yabancı dil eğitimi almış olmak,
 • Kişisel bakımına özen gösteriyor olmak,
 • Türkçe dilini ve İngilizce’yi ana dili gibi konuşabilmek,
 • Uçak pilotluğu için uygun uluslararası uçuş lisanslarını almış olmak,

bu anlamda en çok dikkat çeken şartlardan bazıları olarak dikkatleri çekiyor. Tabi ki merak edilen diğer bir soruyu da hemen yanıtlayarak fikir edinme yoluna gideceğiz.

Uçak Pilotu Maaşı Ne Kadar?

Uçak pilotu maaşları ile alakalı olarak günümüzde çok yüksek ücretler dikkat çekiyor. Özellikle dünya genelinde ki en pahalı sektörlerden birisi olduğunu da net olarak söylememiz gerekiyor. Günümüzde uçak pilotu olarak özel şirkete giren yeni bir pilot 25.000 TL gibi bir aylık ücret ile başlar.

Kıdem ve kademe durumuna göre en üst seviye maaş ise 75.000 TL civarlarına kadar dayanır. Bu, pilotu alan şirketin tamamen kendi fiyat politikası ile alakalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir