Kapat
Reklam Alanı

e-Devlet İkametgah Adresi Değişikliği Nasıl Yapılır?

e-Devlet İkametgah Adresi Değişikliği
Bilgi 116 0

Bugün ki makalemizde sizlere e-Devlet ikametgah adresi değişikliği nasıl yapılır sorusuna elimizden geldiğince yanıt verme yoluna giderek fikir edineceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen sektör içerisinde e-Devlet sisteminin insanlara sunduğu mükemmel imkanlar ciddi manada dikkat çekiyor. İkamet adresi ile alakalı olarak devletin ciddi manada katı tuttuğu belli başlı kurallar söz konusu olduğunu söyleyebiliriz sanırım.

İkamet adresi değişikliği için daha önce doğrudan nüfus müdürlüklerine başvuru yapmak gerekirdi. Şimdilerde özellikle pandemi sürecinde yapılan güncellemeler ile ortaya ilgi çekici seçenekler çıktı. Şimdi bu anlamda sizleri bilgilendirme yoluna gidecek ve fikir edineceğiz hep birlikte.

İkametgah Adresi Değişikliği Nedir?

İkametgah adresi değişikliği, devletin vatandaşların gerçek adreslerini daima güncel tutmak aracılığı ile zorunlu tuttuğu bildirim zorunluluğu kurallar arasındadır.

Devlet, bildiğimiz gibi sosyal projeler kapsamında özellikle insanlara son dönemde ciddi manada farklı alternatifler sizlere sunuluyor. İkamet adresinizin devlet nezdinde doğru olması çok önemlidir. Herhangi bir ikamet değişikliği durumunda 15 gün içerisinde devlete güncel adresinizi beyan etme zorunluluğunuz var. Aksi takdirde maddi olarak ciddi manada sıkıntı yaşamanız muhtemel hale gelir.

Artık adres değişikliği için Nüfus İdaresi binalarına gitmek gibi bir zorunluluğunuz yok. e-Devlet sisteminde sizlere sunulan seçenekler ile pratik bir şekilde eski ve yeni adresinizi değerlendirme şansına sahip olacaksınız.

e-Devlet İkametgah Adresi Değişikliği İşlemi Nasıl Yapılır?

e-Devlet sisteminden artık adres değişikliğinizi sorunsuz bir şekilde yapabilme imkanına sahip olabileceğinizi net şekilde söyleyebiliriz. Son derece pratik bir işlem sayesinde adres değişikliği noktasında en mükemmel imkanları değerlendirebileceksiniz. Aşağıdaki aşamaları sırası ile uygulayarak yeni ikamet adresinizi devlete bildirme şansına erişeceksiniz.

  • Öncelikle e-Devlet sistemine bilgisayarınız üzerinden girin. Doğrudan adres değişikliği ekranına gitmek için TIKLAYIN.
  • Sonrasında kişisel TC kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapın.
  • Akabinde gelen ekranda sadece kendiniz için mi yoksa tüm aile bireyleri için mi değişiklik yapacağınızı seçin.
  • Alt kısmında yer alan taşınma tarihini belirleyin ve ilerleyin.
  • Sonraki ekranda gelen seçeneklerde öncelikle boşalttığınız adresi, sonrasında ise yeni taşındığınız adresi konum ve adres olarak belirleyin.
  • Ardından alt kısımda yer alan SMS ile doğrulama seçeneğini tıklayarak telefonunuza gelen SMS kodu ile işlemi onaylayın.
  • Akabinde tescil ekranında sorunsuz bir şekilde adres bilgilerinizi gördükten sonra talebinizi Nüfus Müdürlükleri’ne tamamen dijital ortamda gönderirsiniz.

Herhangi bir ibraz zorunluluğu vs. olmadan adres değişikliğiniz yapılır. Yeni taşındığınız adreste hali hazırda başkası görünüyor ise NVİ sizden fatura ya da sözleşme ibrazı talep edebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir