Kapat
Reklam Alanı

Türkiye’nin Büyük Markaları ve Sahipleri

Türkiye'nin Büyük Şirketleri ve Sahipleri
Bilgi 30 0

Bugün ki makalemizde merak edenler için Türkiye’nin büyük markaları ve sahipleri ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve fikir edineceğiz. Ülkemiz, özellikle sanayileşme ve kurumsallaşma anlamda çok ciddi bir büyüme eğilimi içerisinde. Yerli markalarımız ise kısa süre içerisinde çok önemli derecede büyüme göstererek yurtdışına kadar açılma başarısını gösteriyor. İnsanlar, ister istemez bu markaların sahiplerini ciddi anlamda merak ediyorlar. Bizde elimizden geldiğince sizleri bilgilendireceğiz. Genel itibari ile bu makalemizde marka sahiplerini tanıyacağız.

Büyük Markalar ve Sahipleri

Bunu bir nevi genel kültür bilgisi olarak da düşünmenizde fayda var aslında. Türkiye genelinde irili ufaklı markalar olduğu gibi uluslararası pazarda hizmet vererek göğsümüzü kabartan da birçok marka olduğunu söyleyebiliriz. Bu markalara biraz yakından bakış atacak ve fikir edineceğiz.

Vestel Sahibi Kim?

Vestel, Zorlu grubu bünyesinde ve dünyaya beyaz eşya ve televizyon üreten markalardan birisidir. Zorlu holding sahibi ise Ahmet Nazif Zorlu’dur. Regal, Hi-Level gibi markaların da üretimleri Vestel tarafından yapıldığı için bu markaların da sahibi Ahmet Nazif Zorlu’dur.

Boyner ve YKM Sahibi Kim?

Boyner Grup bünyesine bağlı olan Boyner ve YKM giyim markaları, Cem Boyner’e aittir. Bununla birlikte Morhipo internet sitesi ve HOPİ markası da yine bu Cem Boyner’e aittir.

Ülker Sahibi Kim?

Türkiye’nin ETİ ile birlikte en büyük markalarından birisi olan ÜLKER, Yıldız Holding’in markalarından birisidir. Sahibi ise an itibari ile Murat ÜLKER olarak bilinir.

Doğuş Otomotiv ve Doğuş Holding Sahibi Kim?

Doğuş Holding, ülkemizin en büyük ve kapsamlı şirketlerinden birisidir. Ferit Şahenk, an itibari ile şirketin yönetim kurulu başkanı olarak dikkatleri çeker. Doğuş holding bünyesinde ise birçok farklı marka vardır. Garanti Bankası, TÜV Türk, DOD, NTV ve STAR televizyonları, N11.com ve Zingat.com sahibi de yine Ferit Şahenk olarak dikkat çeker.

Koç Holding Sahibi Kim?

Koç Holding, ülkemizin gelmiş geçmiş en köklü şirketlerinden birisi olarak dikkat çeker. Vehbi Koç’un kurduğu ve an itibari ile sahibinin Ömer Koç olduğu bir şirkettir. Arçelik, Altus, Beko, Bloomberg, Fiat, Aygaz, Avis, Divan Otelleri, Koçtaş, Opet, Otokoç, Yapı Kredi bankası sahibi kim derseniz bunların da sahibi Koç Holding olarak dikkat çeker.

Anadolu Efes (Pilsen) Sahibi Kim?

Adından da anlayabileceğiniz üzere Anadolu Grubu, Anadolu Efes markasının sahibi olarak dikkat çeker. Tuncay Özilhan, şirketin an itibari ile sahibi konumunda. Migros, Coca-Cola gibi markaların sahibi kim diye sorarsanız da ülkemizde bu markaların sahibi an itibari ile Anadolu Grubudur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir