Kapat
Reklam Alanı

SSK Sorgulama 2018

SSK 104 0

Sosyal Sigortalar Kurumu(SSK), Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) 4A çatısında bazı kurallara bağlı olan ve bu SGK çatısı altında ele alınan bir sigorta kurumudur. 2018 yılı itibarıyla SGK bünyesine katılmıştır. Emekli Sandığı ile SSK ve birlikte BAĞ-KUR ile SSK, 4A, 4B ve 4C alanları da SGK bünyesi altında hizmet vermektedir. 2018-SSK sorgulama ile sigorta kapsamında birçok alanda yapılan sorgulamalara ulaşılabilmektedir.

SSK Hizmet Dökümü 2018

SSK Sorgulama 2018 konusunda hizmet dökümleri en çok yapılan sorgulamalar arasındadır. SSK’nın artık SGK ile birlikte çalıştığından yazımızın başında bahsetmiştik. İnternet kanalının devlet kurumlarında ağırlıklı olarak kullanılması ile sorgulamalar da bir hayli kolaylaşmıştır. Sosyal Sigortalar Kurumu için yapılan hizmet döküm sorgulamaları da bu kolaylığın bir parçası olmaktadır. SGK resmi sitesi tarafından verilen online hizmet ile merak edilen birçok konu ile alakalı kişisel bilgi bulunmaktadır. Devletin vatandaşa açtığı bu hizmet sayesinde en tepeye bireysel şikâyetler dahi gönderilebilmektedir. Buna göre hizmet dökümü için yapılması gerekenler şunlardır:

 • İlk olarak SGK resmi internet sitesine girilmesi gerekir.
 • Site açıldıktan sonra ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ butonu tıklanır.
 • Sonraki adımda giriş bölümünden ‘’e-Devlet Şifresi’’ yazısına tıklanır.
 • Açılan sayfada T.C Kimlik Numarası ile birlikte e-Devlet şifresi gerekli alanlara doğru bir şeklide yazılır. Gönder butonu tıklandığında doğru bilgiler girildiği takdirde e-Devlet hesabına giriş sağlanmış olacaktır.
 • 4A,4B,4C hangisi öğrenilmek isteniliyorsa seçilerek sorgulama yapılır.

SSK Sorgulama 2018 ve Elde Edilen Bilgiler

SSK Sorgulama 2018 yapıldığında sadece hizmet dökümü ile sınırlı sonuçlar yoktur. Sigortalı bilgilerini içeren birçok konu bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çalışılan işyerinin işyeri numarası,
 • Geçmiş dönemlere ait çalışılan ay ya da yıl bilgisi,
 • Çalışanların belge kodu,
 • İş başı yapılan ve işten ayrılma tarihi,
 • Çalışılan sürede aylık yatırılan prim gün sayısı,
 • Aylık prim kazancı,
 • Yıllık pirim kazancı,
 • Sigortalı çalışılan süre boyunca genel prim kazancı

SSK Sorgulama 2018 ve Birikmiş Paranın Alınması

2018-SSK sorgulama konusunda prim tamamlamak için yapılan ödemeler dâhilinde yaş yetersizliği ile yapılan ödemeler geri alınabilmektedir. Geri alınmak istenen bu ödemeler için bazı kurallar getirilmiştir. Emekli olmak için yaptığı prim ödemesini geri talep eden bir kişi, geri ödeme yapılması halinde bütün primlerinin sıfıra çekileceğini bilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda emeklilik yaşına uygun olması da gerekmektedir. Kişi emekli yaşı gelip emekli olabilirken, geri iade konusunda da aranan şartların sağlanması durumunda toplu ödeme de alabilmektedir. 5510 sayılı kanun ile düzenlenen bu durum, kişilere prim yatırımı için yapılan ödemeleri geri iade etme hakkı tanımaktadır.

SSK Sorgulama 2018 ve Çeyiz Parası

2018-SSK sorgulama konusunda, SGK tarafından kadınlara yönelik yapılan düzenlemelerde, anne veya babası vefat etmiş kız evlat için, ölüm parası verildiği gibi evlenmesi durumunda da çeyiz parası verilmektedir. Çeyiz parası almak isteyen bir kızın ebeveynlerinden birisi vefat etmiş olmalıdır. Buna bağlı olarak da kız çocuğunun ölüm maaşı alması gerekmektedir. Erkek çocuklar için aynı durumdan bahsedilemez. Kız çocukların çeyiz parası alması için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Sırasıyla şartlar şunlardır:

 • Kız çocukları evlenmek için resmi nikâh başvurusu yapmalı ve nikâh tarihini almalıdır.
 • Kız çocukları anne veya babayı kaybetmiş olmalı ve ölüm maaşı almalıdır.
 • Evlilik yapan kız çocukları evliği yaparken ölüm maaşı almaya devam etmelidir.
 • Evlenip ayrılmış olan kız çocukları tekrar evlenmesi durumunda çeyiz parası alamazlar.
 • Çeyiz parası almak isteyen kız çocukları İl veya İlçe Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü’ne başvuru yapmalıdır.

SSK Sorgulama 2018 konusunda çeyiz paraları, alınan ölüm maaşının SSK ve BAĞ-KUR olanlarda 2 yıllık toplamının 24 katı, Emekli Sandığı olanlarda ise 12 katı kadar ödeme yapılmaktadır. Mesela 500 tl ölüm maaşı alan bir kız çocuğu 12.000 tl çeyiz desteği almaktadır. Bu miktar tek sefere mahsus topluca ödenmektedir. Kızların çeyiz parası alabilmeleri için gerekli belgeler ile İl ya da İlçe SGK Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. İstenilen belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ebeveynlerinden birinin vefat ettiğini ve ölüm maaşı aldığını beyan eden ayrıca belirlenen tarihte evlilik yapacağına dair açıklamada bulunan ve çeyiz parası talebinde bulunduğunu ifade eden bir dilekçe,
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi,
 • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdan fotokopisi

Çeyiz parası alan kız çocuklarının ölüm maaşı kesilmektedir.

SSK Sorgulama 2018 ve Askerlik Borçlanması

SSK Sorgulama 2018 konusunda, kanun sigortalı çalışan erkekler için güzel bir uygulama getirmiş olup, askerlikte geçen zaman içerisinde sigorta primi sıfır olarak kabul edilmek yerine borçlu olarak devam etmektedir. Buna göre askerliğini yapan bir erkek sigorta primi için borçlu kabul edilmektedir. Yapılan hesaplamalar doğrultusunda askerlik sonrası borcunu ödeyen bir erkek, prim günü kaybına uğramadan ödeme yaptığı takdirde, askerlik süresi boyunca primi geçerli kılınmaktadır.

SSK Sorgulama 2018 konusunda askerlik borçlanması için SGK ile bankalar arasında herhangi bir yapılanmaya yer verilmemektedir. SGK ile banka arasında anlaşma yapılmadığından, askerliğini yapan bir erkek bankadan askerlik borçlanması adı altında hiçbir kredi talebinde bulunamamaktadır. Prim borcunu ödeme gücü olmadığını beyan etse dahi kanunen askerlik borçlanmasına dair banka kredisi yürürlükte olmadığından herhangi bir ödeme verilmemektedir. Ayrıca askerlik borçlanması kişinin yaptığı borçlanma başvurusu sonucunda kişiye yansıtılmaktadır.

SSK Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir