Kapat
Reklam Alanı

Otomobil Fiyatları Nasıl Düşer? Uzman Yorumları

Otomobil Fiyatları
Bilgi 23 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte otomobil fiyatları nasıl düşer üzerine uzman yorumları ile alakalı olarak birkaç önemli bilgi sunacağız. Türkiye geneline baktığımız zaman an itibari ile ikinci el otomobil fiyatlarındaki fahiş yükseliş insanların ciddi manada canını sıkıyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Otomobil fiyatlarının altyapısal olarak bütçeleri tamamen zorladığı aşikar.

6 ay öncesinde 40,000 TL’ye alınan ikinci el aracın günümüzde piyasasının 65,000 TL dolaylarına kadar çıkması aslında enflasyon açısından da ciddi manada kafalarda soru işareti yaratan bir unsur demek yanlış olmaz. İnsanlar merak ediyor, ikinci eldeki bu fiyatlar nasıl kontrol altına alınacak? Devlet ne gibi bir yol izleyecek ve nasıl bir planlama yapacak?

ÖTV Desteği Önemli Faktör Olur

Devletin geçtiğimiz senede yaptığı sıfır otomobillerde yaptığı ÖTV indirimi desteği ciddi manada ön plana çıkan seçeneklerden birisi olabilir. ÖTV ile birlikte insanlar ikinci eli bırakıp tamamen sıfır model arabalara doğru eğilim gösterdi ve ülke ekonomisi de ciddi anlamda ideal bir hale geldi demek yanlış olmaz.

Sıfır otomobiller için bunun yapılabilmesi için de tabi ki firmaların elinde belli miktarlarda stoğun oluşması da önemli faktörler arasında. Uzunca bir süredir de hiçbir markanın elinde çok ciddi anlamda yüksek oranlı biz stok söz konusu değil. Aslında ikinci el otomobil piyasalarının yükselmesinde ki etken seçeneklerden bir diğeri de bu diyebiliriz sanırım.

İkinci El Otomobillere Satış Sınırı

Devlet, geçtiğimiz günlerde çıkardığı bir yasa ile birlikte bu işi ticari olarak yapmayan kişilere bir sene içerisinde maksimum 3 adet otomobil satım sınırı getirdi. Aslına bakarsanız bu da delinebilecek yöntemlerden birisi. Bunu hane başı 3 olarak yapıp tüm aile bireylerini de işin içerisine koymak, her araç satışından kar elde etmek isteyen insanların piyasayı yükseltmesini engelleyecektir.

Günümüzde özellikle ikinci el otomobil pazarında çok ciddi anlamda olumsuz seçenekler kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz. Otomobil piyasalarının bu denli büyüdüğü ülkemiz genelinde kalite kendisini net bir şekilde gösteriyor ancak insanların kar etme isteği piyasaları bitiriyor.

Noter Gerçek Satış Fiyatı Tespiti

Noterler, araç satışı esnasında satış değerini sizlere sorar ve siz ne beyan ederseniz onu satış sözleşmesine ekler. Bunu kontrollü hale getirmek çok mantıklı olabilir. Araç satışında doğru satış değerini o an para devri yaparken göstermek ve bu gerçek satış değerini de satış sözleşmesine eklemek mantıklı olacaktır.

Devlet, çıkaracağı bir yasa ile satış bedelinin üzerine %10’dan fazla eklenemez diye bir ibare getirebilir ve kontrolsüz yükselişlerin önüne de geçilebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir