Kapat
Reklam Alanı

Corona Virüs Danışma Hattı Nedir? Ne İşe Yarar? Numarası Kaç

Corona Virüs Danışma Hattı
Bilgi 67 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte Corona virüs danışma hattı nedir, ne işe yarar ve numarası kaç sorularına yanıt vermek istiyoruz. Türkiye genelinde aylık dilim içerisinde çok ciddi anlamda yaygınlaşan Covid 19 virüsü, insan hayatını çok ciddi manada tehdit ediyor. Dünya genelinde ki hemen tüm ülkelerde kırmızı alarm ve sokağa çıkma yasağı da kendisini net bir şekilde söyleyebiliriz. Türkiye Sağlık Bakanlığı, aldığı önlemler ile bu hastalığı en son yaşayan ülke oldu. Şuan istatistikler yüksek ancak en son bize gelen bu hastalık ile alakalı önlemler devam ediyor. Korona virüs danışma hattı kuruldu ve bu anlamda bilgi sahibi olmayan vatandaşları elimizden geldiğince sizlere sunacağız.

Corona (Korona) Virüs Danışma Hattı Nedir?

Corona (Korona) virüs danışma hattı, Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ve hastalık ile alakalı şikayet, öneri sunup bilgi alabileceğiniz resmi bir telefon hattıdır.

Bildiğimiz gibi SABİM olarak da geçtiğimiz dönemlerde kullanılan gelişmiş bir altyapıya sahip ve insanların önemli bir kısmının kullandıkları telefon hatlarından birisidir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hastalığın ülkemize girmesi ile birlikte insanlara en iyi şekilde ulaşabilmek için SABİM telefon hattını Corona virüs danışma hattı olarak değiştirdi. Bu telefon hattı sayesinde de hastalık ile alakalı olarak tüm somut bileşenlere en kısa süre zarfı içerisinde ulaşmayı kendisine hedef biliyor demek yanlış olmaz sanırım. Nitekim telefon hattı, açıklanan verilere göre insanlarımız tarafından çok ciddi manada kullanılıyor.

Corona Virüs Danışma Hattı

Corona (Korona) Virüs Danışma Hattı Numarası Kaç?

Yıllardan beridir Cumhurbaşkanı genelgesi ile kurulmuş olan Alo 184 SABİM hattı, bu hastalığın ülkemize girmesi ile birlikte resmi olarak korona virüs danışma hattı oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hastalığın girmesi anı itibari ile yaptığı basın toplantısı ile birlikte de bunu resmi olarak hazırladı.

ALO 184 hattı, an itibari ile Coronavirüs danışma hattı olarak resmen hizmet vermeye başladı. Bu danışma hattının esas amacı, Türkiye genelinde bu hastalık ile mücadeleyi en etkin şekilde sağlamak, insan hayatına en hızlı şekilde olumlu olarak müdahale etmek olarak kendisini gösteriyor. Bu sistemin özellikleri ile alakalı olarak da sizlere hemen bilgiler sunalım ve esas olan tüm bilgiler ile alakalı olarak da fikir edinme yoluna gidelim.

Corona (Korona) Virüs Danışma Hattı Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle bu telefon hattının kurulmasında ki esas amaç, insanların bu hastalık ile alakalı olarak yetkili birimleri doğrudan bilgilendirebilmesi içindir. Koronavirüs, her geçen gün büyüyen ve yaygınlaşan bir hastalık olarak dikkatleri çekiyor ki bu hastalığın kimlerde olduğunu da bilmek çok ciddi manada zor.

ALO 184, sizlerden gelecek her türlü ihbarı ve her türlü sorunu çözme noktasında somut adımlar atmak için kurulmuştur. Bu danışma hattını öncelikle İHBAR özellikli olarak kullanabilirsiniz. Çevrenizde ya da aileniz içerisinde corona virüs belirtileri gösteren tüm insanları öncelikle buraya ihbar edebilirsiniz. En kısa süre içerisinde bir ambulans ve sağlık ekibi gönderilir ve bu anlamda tedavi, karantina süreci başlar.

ÖNERİ sistemi olarak kullanabilirsiniz. Devletin korona virüs ile mücadele kapsamında alması gereken önlemler ile alakalı olarak net şekilde fikirler sunma şansına sahip olursunuz. Tüm fikirleriniz, telefondaki yetkili tarafından yazılı olarak yetkili mercilere iletilir.

BİLGİ EDİNME HAKKI sistemi olarak kullanabilirsiniz. ALO 184’ü aradığınızda buradaki yetkililerden en ince ayrıntısına kadar bilgi edinme şansına sahip olabiliyorsunuz. Bilgi edinme hakkı tüm vatandaşların devlet nezdinde özlük hakkı olarak bilinir.

İSTEK hattı olarak da kullanabilir, Sağlık Bakanlığı ile alakalı bu hastalık ile mücadele kapsamında taleplerini iletirsiniz. Aynı zamanda evde karantina altında iseniz gıda taleplerinizi dahi devlet nezdinde iletme şansına sahip olabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir