Kapat
Reklam Alanı

SGK Hizmet Birleştirme Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

SGK Hizmet Birleştirme
SGK 45 0

Bugün ki makalemizde sizlere SGK hizmet birleştirme nedir, nasıl yapılır ve ne işe yarar gibi sorular hakkında bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Sigorta sistemleri ile alakalı olarak zaman içerisinde ciddi değişimler kendisini gösterdi demek yanlış olmaz sanırım. Emeklilik, Türk insanı için özellikle çok önemli olan ve değerlendirilmeye değer olan unsurlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Devlet, özellikle geçmiş yıllarda farklı farklı sigorta birimlerinden girişi olan insanlar için ciddi anlamda somut adımlar attı. Şimdi bu somut adımlar ile alakalı olarak sizleri bilgilendirme yoluna gitmek istiyoruz.

SGK Hizmet Birleştirme Nedir?

SGK hizmet birleştirme, farklı sigorta birimlerinde ki tüm giriş kayıtlarınızı tek bir birimde toplayarak prim gün sayınızı birleştirme anlamına gelmektedir.

Türkiye genelinde özellikle geçmiş yıllarda bu konu ile alakalı olarak herhangi bir girişim durumu söz konusu değildi. Hizmet birleştirme ile alakalı olarak özellikle günü dolmak üzere olan kişiler için ciddi manada somut adımlar atıldı. Özellikle eskiden birçok kişi hem BAĞKUR; hem SGK girişli olabiliyordu. Devlet, bunları kontrol altına almak ve düzene sokabilmek için böyle bir yeni düzenleme içerisine giderek olumlu sonuçları beraberinde getirdi.

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirme için sizlerin de tahmin edebileceğiniz üzere öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine başvuru yapmak durumundasınız. Hizmet birleştirme noktasında özellikle birkaç senelik dilim içerisinde insanların ciddi manada yoğun ilgisi olduğunu da söyleyebiliriz sizlere. Peki SGK bünyesinde hizmet nasıl birleştirilir?

  • Öncelikle sigorta giriş belgelerinizi alarak en yakın SGK hizmet birimlerine gidin.
  • SGK bünyesinde hizmet birleştirme yapmak istediğinizi iletin ve akabinde sizi bu konu ile ilgilenen memura yönlendireceklerdir.
  • Sonrasında bu memura elinizdeki hizmet belgelerinizi beyan edin. TC kimlik kartınız yanınızda olsun.
  • Akabinde memur sizinle alakalı olarak BAĞKUR, SGK ya da emekli sandığı girişlerini inceleme altına alacaktır.
  • Birden çok girişiniz söz konusu ise sizinle alakalı olarak hemen dilekçe düzenleyecektir.
  • Zaman içerisinde farklı sigorta birimlerinde olan gün sayılarınız sonuna kadar incelenir.
  • Sonrasında ise hizmet birleştirme ile alakalı olarak SGK’dan yeniden çağrılırsınız.
  • Son bir imza atarak bu anlamda tüm hizmetlerinizi tek bir ortamda birleştirme imkanına da sahip olursunuz.

SGK Hizmet Birleştirme Ne İşe Yarar?

SGK hizmet birleştirme ile alakalı olarak en önemli seçenek, tüm prim günleriniz ayrı ayrı hesaplanırken birleştirilir ve prim gününüz toplamda yükselir. Bu şekilde prim gününden emekliliği doldurma sürenizde diğer birimlerde ki gün sayınızın toplamı kadar bir azalma olur ki özellikle 2000 yılı öncesinden girişi olanlar için bu durum son derece avantajlı.

Hizmet birleştirme yapmanızın akabinde herhangi bir sorun olmadan prim gün sayılarınızda yükselme söz konusu olur. Dolayısı ile bununla alakalı olarak herhangi bir sorun olmaz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir