Kapat
Reklam Alanı

Polislerin Eş durumu Nasıl Olur ?

SSK 2.650 1

Hayatının büyük bir bölümünü bir suçlunun peşinde koşturarak veya sokak aralarında suçları önlemek amacı ile gece gündüz demeden fedakarca gezen kamu görevlileri polislerdir. Vatandaşın güvenliğinden sorumlu olan bu kahramanlar ne günün hesabını yaparlar ne de zamanın. Vakit sınırlaması olmadan cinayet mahallinde ipuçlarını bulmaya çalışan polislerin evini eşini düşünmesini gerektirecek bir durumun olmaması gerekir. Bir polisin kafası ne kadar rahat ise cinayeti o kadar kolay çözecek veya hırsızı o kadar çabuk yakalayacaktır. Polislerin eş durumu nasıl olur konusu merak edilse de asıl polisler için önemli bir mevzudur. Kendi gibi eşi de memur olan kamu görevlilerinin tayin durumları bazı şartlara bağlıdır.

İlk Atamada Polislerin Eş Durumu Nasıl Olur?

Bir telefon geldiğinde sorgusuz sualsiz evinden çıkan fakat ne zaman eve geleceği belli olmayan bu kahramanların arkasında gizli birer kahraman olarak eşleri bulunmaktadır. Çalışma şartlarının çok zor olmasından dolayı devletimiz polislerin eş durumu nasıl olur mevzusunda bir güzellik yapmış ve evli olarak polis okuluna başlayan polis memurlarının okullarından mezun olur iken ilk tayinlerinde eş durumu atamasına tabi olabilme şansını vermiştir. Yani polis okulundan mezun olanlar ilk atamalarında eş durumundan bir defaya mahsus olarak eşinin görev yaptığı yere gitme şansı bulunmaktadır. Polis adayı okuldan mezun olmadan evvel eş durumunu belirten belgeyi yetkililere bildirmesi gerekir ki mezun olunca eşinin görev yaptığı şehirde görev alabilmektedir. Burada önemli bir ayrıntı var o da polisin eşinin eşlerin nüfusa kayıtlı olduğu yer dışındaki herhangi bir yerde görev yapıyor olması gerekmektedir.

Her İkisi de Polis Olan Polislerin Eş Durumu Nasıl Olur?

İlk atamada polis adayı isterse bir kereye mahsus eşinin yanında görev yapabilmektedir fakat aday eşinin bulunduğu yere gitmek istemez ise bu durumda polis eş durumu nasıl olur diye merak edenler için, kura sonucu polisin gittiği yere eşi tayin isteyebilmektedir. Tabi bu ve benzeri durumlarda atamaların gerçekleşmesi her iki eş için boş kontenjanın olup olmaması ve benzeri durumlardan dolayı biraz zaman almaktadır. Genellikle eşlerin ikisi de polis memuru olduğunda çok ciddi sıkıntı yaşanmayıp atamalar daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Erkek polisin yaptığı tercihlere göre eşinin de tayini aynı şehre çıkarılmaktadır. Tayinlerinin çıktığı şehirde de her iki polis memuru aynı anda göreve başlayarak olabildiğince aynı alanda görevlendirilmektedir.

Eşleri Eğitim ve Sağlık Sektöründe olan Polislerin Eş Durumu Nasıl Olur

Eşleri Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen olarak çalışan polislerin eş durumu nasıl olur sorusunda genellikle Emniyet Genel Teşkilatında atama dönemleri yaz aylarında yapılmaktadır. Bundan dolayı öncelik polis memuruna verilir. Polis memuru gitmek istediği ili tercih etmeli ve tayinin çıkması beklenmelidir. Polisin tayinin çıkması sonucunda öğretmen olan eş de Milli Eğitim Bakanlığı’nın atama zamanında eşinin durumunun göz önünde bulundurulmasını isteyen dilekçesini verir. Ve genellikle bu dilekçe dikkate alınarak tayinini eşinin yanına aldırır.

Eşi sağlık sektöründe çalışan polislerin eş durumu nasıl olur diye merak edenler içinde yine sağlıkçı eş polis eşin bulunduğu ili geçerli olarak tayin isteyebilmektedir. Bu tür atamalar ara dönemlerde veya tayin dönemlerinde yapılmaktadır.

Yeni Evlenen Polislerin Eş Durumu Nasıl Olur?

Evliliğe göreve başladıktan sonra karar vermiş olan polislerin en durumu nasıl olur konusunda gerekli araştırma ve tahkikat yapıldıktan sonra ilk olarak kimin kimin yanına gitmesi gerektiğine karar verilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda erkek kadının yanına veya kadın erkeğin yanına gitme şansını yakalayabilmektedir. Normalde yer değiştirme ve atama yönetmeliğinde atamalardaki kural erkeğe bağlı olarak atamanın gerçekleştirilmesidir. Bu tercih sadece polisin ilk göreve başladığı zamanda ve göreve başladıktan sonra evlilik kararı verdiğinde yapılmaktadır. Atama yönetmeliğinde özel sektörde çalışanlar yönetmelik dışında bırakılmıştır.

Eşleri özel sektörde çalışmaları nedeni ile ne kendisi ne de eşleri herhangi bir şekilde birbirlerinin yanlarına tayin isteme hakları bulunmamaktadır. Sadece bakıma muhtaç olanlar istisna olarak bırakılmıştır. Sağlık problemleri ile bakıma muhtaç eşi olan polislerin eş durumu nasıl olur konusunda bakıma muhtaç eşleri olanlar rapor almak kaydı ile tayin hakkına sahip olmaktadırlar. Polisler mazeret atamalarında atama dönemi dışında eşi sağlık problemleri yaşayıp bulunduğu ilde tedavisi olmayanlar ve büyük sağlık sıkıntıları olanlar zaman dışı ve mazeret tayini de isteyebilirler.

Polislerin Eş Durumu Nasıl Olur Konusunda Atama Problemleri

Polislerin eş durumu nasıl olur mevzuunda bazı atama problemleri yaşanabilmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Polislerin atamasında polis memurunun veya eşinin doğduğu ve nüfusa kayıtlı olduğu şehirlere atama isteme hakları bulunmamaktadır. Fakat bu kural nüfusu bir milyonu geçen yerleşim yerleri için geçerli olmamaktadır.
  • Öğretmen olan eş tayin istedikten sonra polis memuru tayin isteyemez istese bile bu tayin çoğu zaman gerçekleştirilmemektedir.
  • Yeni kadroya geçmiş olan polis memurunun adaylığı kalkmadığı müddetçe tayin isteme hakkı bulunmamaktadır. Polislerin eş durumu tayinleri için adaylıklarının kalması şarttır. Bu gibi durumda olanlarda eşin adaylığı kalkmamış olan polis memurunun yanına tayin aldırması gerekmektedir.
  • Öğretmen olan eşin hizmet süresinin dolmaması veya puanın yeterli olmaması gibi durumlardan dolayı tayin haklarının olmaması mevzusu ilgili Danıştay tarafından verilen aile bütünlüğünün sağlanması amacıyla vermiş olduğu emsal karar neticesinde sorunlar aşılarak Polislerde eş durumu atamaları eskiden olduğu gibi daha fazla sıkıntı yaşanmamakla beraber sadece tayin günü uzamaktadır.

“Polislerin Eş durumu Nasıl Olur ?” üzerine 1 yorum

  1. Nejdet dedi ki:

    Elazığ nüfusuna kayıtlı yım İstanbul’da görev yapmaktayım nişanlım Elazığ’da öğretmen evlendigim zaman eşimin yanına tayin isteye bilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir