Kapat
Reklam Alanı

2019 Yeni Kimlik İçin İstenen Belgeler? (Yeni Kimlik Çıkarma)

Bilgi 100 1

2019’da yeni kimlik için hangi belgelerin istendiği kimliklerini yenilemek için başvuruda bulunmayı düşünen milyonlarca kişi tarafından oldukça fazla sorgulanan bir konu başlığı olmakla beraber, kimlik basımının gerçekleşebilmesi için istenen belgelerin eksiksiz olarak tedarik edilmesi oldukça önemlidir. 02.01.2017 tarihinden hayatımıza giren yeni kimlik kartları o günden bu yana 18 milyona yakın vatandaşın kimliklerinin değişmesi anlamına da gelirken yeni kimliklere sahip olabilmek için belirlenen son tarihin 2023 yılı olduğu da ifade ediliyor.

Yeni Kimlik Kartlarının Sağladığı Yenilikler

Yeni kimlik kartlarının çipli, %100 güvenli ve kesinlikle taklit edilemeyen bir yapıda olması kimlik sahiplerine bugüne kadar sağlanmamış bir fayda sağlamakla birlikte yeni kimlik kartlarının yakın bir gelecekte başta önemli kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere hemen hemen her platformda kullanılacak olması kartların kişiye aidiyet özelliği yanında güvenlik unsurlarının da ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda yeni kimlik kartları avantajları;

  • Kimlikler için henüz başvuru aşamasında avuç içi, damar izi, parmak izi ve kişiye özel PIN tanımlamaları yanında kartların sadece sahiplerine teslim edilmesi özelliği kartların en ufak bir güvenlik açığı içermemesi anlamına da gelmektedir.
  • Tüm bu özellikler geçmişteki tüm nüfus cüzdanlarında olduğu gibi, yeni kimlik kartlarının sahtelerinin yapılması yolunu da tamamen kapatmış olacaktır. Bu yönde eski nüfus cüzdanlarının herhangi bir matbaada kolaylıkla basılabilmesi mümkün olmakla beraber yeni kimlik kartlarında böyle bir husus kesinlikle gerçekleşmemiş olacaktır. Yeni kimlik kartları taklit ve kopyalamaya karşı tamamen güvenlidir.

Yeni Kimlik Kartlarına Sahip Olma Süreci

Eski nüfus cüzdanlarıyla kıyaslandığında yeni kimliklere sahip olma hatta başvuru sürecinin bile oldukça farklı olduğu göze çarparken yeni kimlik kartları için belirlenen şartların yüzbinlerce kişi tarafından zor olduğunun dile getirildiği de görülmektedir. Bu yönde eski kimlik kartlarını çıkarmak için herhangi bir prosedüre bağlı kalmadan nüfus idaresine giderek oldukça kısa bir süre içerisinde ve aynı gün içerisinde başvuru ya da yenileme işlemi yapmak mümkünken, yeni kimlik kartlarının edinilmesi için öncelikle yeni kimlik kartı 2019 randevu işleminin yapılması gerekmektedir. Yani kimliklerini değiştirecek olan vatandaşlar;

  • nvi.gov.tr adresinden, ekimlikrndevu.nvi.gov.tr adresinden ya da ALO 199 üzerinden kimlik değiştirme için randevu alarak, belirlediği nüfus müdürlüğüne o randevu saatinde giderek işlemlerini tamamlamak zorundadır.
  • Bazı nüfus müdürlükleri günde sınırlı sayıda başvuru sahibine randevusuz yenileme işlemi yapmakla beraber bu şekilde randevusuz işlem garantisi olmadığı ve randevusuz bu yönde yapılan başvuruların 08:00-09:00 saatleri arasında yapılması önerilmektedir. Ancak nüfus müdürlüklerinin randevusuz işlem yapma gibi bir zorunluluğu bulunmadığından bu yönde tüm talepleri reddetme yetkisinin bulunduğu unutulmamalıdır.

Yeni Kimlik Kartı İçin Gerekli Olan Belgeler

Yeni kimlik kartına sahip olmak isteyen vatandaşların randevu saatinden en az 15 dakika önce randevu aldıkları nüfus müdürlüğünde olmaları gerekmektedir. Yani kimlik kartları için başvuru sürecinin başladığı ilk zamanlarda kişilerin bu yönde sadece ikamet ettikleri ilçedeki nüfus müdürlüklerine gitme zorunlulukları bulunurken gelinen noktada Türkiye genelindeki tüm nüfus müdürlüklerinden önceden randevu almak koşuluyla kimlik kartı yenilemesi yapmak mümkün hale gelmiştir. 2019 yeni kimlik kartı gerekli belgeler;

  • 1 adet biometrik fotoğraf
  • Eski kimlik belgesinin ibrazı yeterli olmaktadır.

Burada bahsedilen eski kimlik belgesinin ibrazı ile alakalı kişiler ehliyetleri, üzerinde son dönemde çekilmiş fotoğrafları bulunan pasaportları, uluslararası evlilik cüzdanları ya da avukat kimlik kartı gibi belgelerden herhangi biriyle de yeni kimlik kartı başvurularını yapabilmektedirler. Bu noktada önemli olan bir başka husus da yeni kimlik kartı için istenen fotoğrafların biometrik olması gerekliliğidir. Biometrik olmayan fotoğraflar yeni kimlik kartı taleplerinde kesinlikle kabul edilmemekle beraber, biometrik fotoğrafın son altı ay içerisinde çekilmiş olması ve başvuru sahibinin yüzünün de net olarak belirgin olması gerekmektedir.

Güvenlik Uygulamaları Açısından Yeni Kimlik Kartları

Yeni kimlik kartları için en önemli hatta sihirli bir kelime olan “güvenlik” tanımlaması yeni kimlik kartları için birincil husus olmanın yanında, güvenlik uygulama ve teyitlerinin hem başvuru hem de teslim aşamasında olmazsa olmaz bir konumda olduğu görülmektedir.

  • Yeni kimlik kartı başvurusu yapan kişiler bu yönde birçok güvenlik adımıyla muhatap olmaktadır.
  • Bu güvenlik uygulamalarının ilk kısımları parmak izi kaydı ve avuç içi damar izi sayesinde yeni kimlik kartlarına tanımlanacak çok önemli güvenlik teyitlerini gerçekleştirirken bu bilgilere ek olarak başvurunun tamamlanmasının ardından kişilere kapalı bir zarf içerisinde verilen 6 haneli PIN kodu da bu yönde oldukça önem taşımaktadır. Bu sayede yeni kimlik kartı sahiplerinin PIN’leri de tamamen güvenli olmakla beraber verilen kapalı zarfların açılmamış ve yıpranmamış olmasına da çok dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Kapalı zarf içinde alınan PIN kodlarının zarflarının daha önce açıldığına dair bir kuşku varsa durum tutanak altına alınarak ilgili nüfus müdürlüğünde bu yöndeki amirlere iletilmelidir.
  • Kişi yeni kimlik kartını teslim aldığında aktif hale gelen PIN kodlarını yalnızca nüfus müdürlüklerinde bulunan KIOSKLAR vasıtasıyla değiştirebilirken, bu yönde yardım alınacak yetkililere dahi PIN kodlarının söylenmemesi de oldukça önem taşımaktadır.

Geçici Kimlik Belgesi Kullanımı

Yeni kimlik kartlarıyla ilgili işlemler sona erdikten sonra kişilerin yeni kimlik kartı bilgileri kartın basılacağı merkeze iletilirken çipli yeni kimlik kartlarının basım süreci de böylelikle başlamış olacaktır. Yeni kimlik kartlarına sahip olma süreci 2017 yılında ilk kez başladığında kartların basılma zamanının oldukça uzun olması yanında gelinen noktada merkezdeki baskı makinalarının da arttırılmasıyla yeni kimlik kartlarına başvuru yapıldıktan maksimum 3-5 gün içerisinde yeni kimlik kartı teslimleri de gerçekleşmiş olacaktır. Bu noktada kimlik başvurusu esnasında eksik ya da yetersiz adres bilgisi verilmemesi de oldukça önem taşımaktadır. Bu bilgilere ek olarak yeni kimlik kartları PTT kargoyla gönderilip sadece kişilerin kendilerine teslim edildiği için kişinin belirtiği ev ya da iş adresinde bulunması da oldukça önemlidir.

PTT Kargodaki Yeni Kimlik Kartları Teslim Süreci

Yeni kimlik kartları basıldıktan sonra Türkiye’nin her yerine PTT kargo vasıtasıyla gönderilirken, kişinin belirtilen adreste bulunmadığı durumlarda teslimat için bir defa daha kişiye ulaşmaya çalışacaktır. PTT kargo tarafından ikinci kez dağıtıma çıkan kimlik kartları bu kez de kişiye ulaşılamaması durumunda PTT iş yerinde 7 gün beklerken, kişiye durumla alakalı not bırakılması da ihmal edilmemektedir. Yeni kimlik kartı PTT kargo işyerinden de 7 gün içerisinde alınmazsa kimlik kartları bu kez de başvuru yapılan nüfus müdürlüğüne gönderilip burada da 20 gün boyunca beklemektedir. Bu 20 gün sonunda da teslim alınmayan kimlik kartı illi mevzuat çerçevesinde imha edilerek, başvuru sahibinin de bu hakkının geçersiz duruma gelmesine neden olacaktır. Bu durumda çipli yeni kimlik kartları 2019’a sahip olabilmek için bir kez daha başvuru yapılması gerekecektir.

Yeni Kimlik Kartı Ücretleri

Yeni kimlik kartı ücretleri 2019 zaman zaman şehir efsanelerine konu olsa da tüm yenileme ve yeni kimlik kartı çıkarma ücretlerinin 18.5 TL olduğu, kayıp durumunda ise bunun iki katı tutar ödeneceği unutulmamalıdır. Yeni doğan bebekler için hazırlanan yeni kimlik kartları ise ücretsizdir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar ?

Belediye Memur Maaşları Ne Kadar ?

“2019 Yeni Kimlik İçin İstenen Belgeler? (Yeni Kimlik Çıkarma)” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir