Kapat
Reklam Alanı

2019 İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

Bilgi 8.893 29

2019 yılında İBB sosyal yardım kartı açıklanma tarihi belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yani İBB tarafından yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar için çeşitli alanlarda gerekli yardımlar yapılmaktadır. Kadın ve Aile Hizmetleri ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ortaklaşa işbirliği sonucunda elde edilen yardımlar 2019 senesinde de verilmeye devam etmektedir. Sosyal İşler ve Yaardım Esasları Yönetmeliği kararlarına göre ihtiyaç sahiplerine;

 • Beslenme,
 • Barınma,
 • Giyinme başta olmak üzere temel ihtiyaçların karşılanması için hizmet verilmektedir.

Bu ihtiyaçların karşılanması için Sosyal Yardım Kart Hizmeti sunulmaktadır. Gizlilik ilkesi doğrultusunda yapılan bu yardım sayesinde vatandaşların haysiyet vakaları da korunmaktadır. Belediyelerin imkan ve belirledikleri olanakları doğrultusunda sosyal yardım faaliyetlerinin devam ettirilmesi için ihtiyacı olan vatandaşlara sosyal yardım kartı verilmektedir. Sosyal yardım katına başvuran vatandaşlar için öncelikli olarak belediye görevlileri tarafından gerekli araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmanın neticesinde kartı almaya uygun olan vatandaşlar sosyal yardım hizmetlerinden yararlanmaya başlamaktadır. Yardım hizmetleri 2006 senesinde koli dağımı ve beslenme desteği şeklinde devam ediyordur. Ancak 2014 senesinden itibaren bu sistem kartlı sisteme dönüştürülerek, her yılın aralık ayında ihtiyaç duyan vatandaşlara verilmektedir. Denetim süresi kapsamında kullanıma kapalı bırakılan kartlar, denetim süresi dışında kolaylıkla kullanılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nereden Yapılmaktadır?

İBB Kartı ne zaman açılacak 2019 senesi için yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar tarafından en çok sorulan soruların başında gelmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB için sosyal yardım kart başvuru yapmak için 2 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler:

 • Vatandaşlar telefon aracılığı ile sosyal yardım kart başvurusu yapabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aranarak sosyal yardım müracaatı yapılabilir. Mağduriyetini dile getiren ve yardım talep eden vatandaşların araması gereken telefon numarası ise 0212 444 00 93 olmaktadır. Telefon numarası meşgul olabilir, sosyal yardım hizmetleri hattının yoğunluğu sebebiyle ulaşamama durumlarında tekrar denenmesi önerilmektedir.
 • İBB sosyal yardım kart başvurusu için denenebilecek diğer yöntem ise Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü aracılığı ile Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapmaktır. Bunun dışında muhtarlıklar, STK’ler ve inceleme merkezlerine bizzat gidilip kolayca başvuru yapılabilir.

Kart başvurusu yaptıktan sonra gerekli inceleme ve araştırmalar yapıldıktan sonra onay alınması durumunda sosyal yardım kartı teslim edilmektedir.

Kimler Sosyal Yardım Kartı Alabilir?

İBB Sosyal yardım kartı 2019 senesinde de devam eden bir yardım hizmetidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu hizmetten faydalanmak için çeşitli kriterlerin mevcut olması gerekmektedir. Bu yardımı alabilecek kişiler aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 • Eşi vefat etmiş olan kadınlar,
 • Herhangi bir maaş geliri almayan bireyler,
 • Çalışmasına rağmen bakmakla yükümlü olunan kişi sayısı fazla olan kişiler,
 • Yaşadığı sağlık problemleri sebebi ile yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara sosyal yardım desteği sunulmaktadır.

Sosyal yardım kartından yararlanmak için başvuru yapılan süre zarfından kişinin üzerine herhangi bir yapı, araç ya da taşınmazın olmaması gerekmektedir. Kart için başvuru yaptıktan sonra başvurunun onay süreci Belediye Başkanlığı tarafından değerlendirilmektedir. Yapılan incelemeler neticesinde şayet mağduriyet tespit edilir ve onaylanırsa, sosyal yardım kart talebi onaylanmaktadır. Ancak asılsız ya da yanlış veya yanıltıcı bilgiler veren şahısların başvuruları dikkate alınmamaktadır. Başvuruların sonuçlanması için 6 ay gerekmektedir. Sürecin uzun olmasını sebebi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan asılsız ve yanıltıcı başvurular sebebiyle yaşanan mağduriyetlerdir. Bu noktada yardıma ihtiyacı olan ailelerin bulunması ve doğru aileye yardım edilmesi için kaynakların harcanmaması adına böyle bir yönteme başvurulmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Teslim Alınır?

İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek sorularının yanıtından önce yardım kartını teslim almak gerekmektedir. Yapılan incelemeler neticesinde, yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen doğru ailelere, kart teslim edilmektedir. İBB sosyal yardım kartı, başvuru yapan kişinin yaşadığı adrese teslim edilmektedir. Teslim süresi ise kart başvurusunun yapılmasından hemen sonra başlamaktadır. Yardım başvurusu yapan kişinin evde olmaması durumunda ise evde yaşayan diğer yakınlara kart teslim edilmektedir. Sosyal yardım kartının kullanılabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan marketlerden alışveriş yapılması gerekmektedir. İBB sosyal yardım kartının her market ve mağazada kullanılması gerekmemektedir. Mağazalarda belediyelerden temin edilen ve kartı okuyabilecek Pos cihazları bulunması gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan market ve mağazalar ise:

 • Şok
 • Kim
 • Çağrı
 • Ucz
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Ramer
 • Happy Center mağazaları olarak belirlenmiştir.

İBB sosyal yardım kartı aracılığı ile belirlenen limite göre alışveriş yapmak mümkün olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kart Limiti Ne Kadardır?

İBB sosyal yardım kartı limit 2019 senesinde yardımın yapıldığı aileye göre belirlenmektedir. Kart limitleri 3 kategoride belirlenmiştir. Düşük, orta ve üst düzey limitler arasından aile için belirlenen limit teslim edilmektedir. Limitin belirlenmesi için görevli olan mercii ise belediye yetkilileri olmaktadır. Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde mağduriyet derecesi tespit edilen ailelere bu 3 kategoriden limit verilmektedir. Kart limiti etkileyen unsurlar:

 • Evde bakmakla yükümlü olunan kişi sayısı,
 • Kişi başına düşen gelir durumu,
 • Gider oranlarına göre limit belirlenmektedir.

Limitler 50 TL, 100 TL, 150 TL olarak belirlenmiştir. İlk kart yüklemesinde hesaba 200 TL yatırılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Kullanıma Açılmaktadır?

İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek 2019 senesinde de aralık ayında yapılmaktadır. Aralık ayı itibari ile denetim yapılması amacı ile kartlar kapatılmaktadır. Kartların denetimlerinin tamamlanması ise maksimum 3 ay sürmektedir. İBB sosyal yardım kartları bu süre zarfında kullanım dışı bırakılmıştır. Yetkililer yaptıkları denetim sonuçlarına göre cep telefon numaranız aracılığı ile yardım başvurusu yapan kişiye durum seyri hakkında bilgi vermektedir. Bu sebeple cep telefonu ya da ev telefonu numarası değişmiş ise mutlaka belediyeye bilgi vermek gerekmektedir. İBB sosyal yardım kartlar 2019 senesinde Martın 15 ve 20’sinde kullanıma açılacaktır. Kartın kullanılamadığı süreçteki ücretler de karta toplu olarak yatırılacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB yardım kartı 2019 ne zaman açılacak sorularının cevaplarından sonra kişiler tarafından en çok merak edilen konu ise karttaki bakiyeyi öğrenmektir. Sosyal yardım kartı bakiyesinin online olarak öğrenilebilmesi mümkün olmamaktadır. Alışveriş yaparken ya da alışveriş yapmadan önce markette görev alan kasiyer görevliden bakiye sorgulaması yapılabilmektedir. Bu sayede kart içinde kalan bakiye kolayca öğrenilebilmektedir. Sosyal yardım kartı için başvuru yapmak için Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvurulabilir ya da muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşlarından destek talep edilebilmektedir. Yapılan başvurular ilgili merciiler tarafından değerlendirildikten sonra onaylanmaktadır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından verilen bu yardım hizmeti muhtaç ailelerin dışında yardıma ihtiyacı olmayan ailelerin de başvuru yapmaları sebebiyle onaylanma süreci uzun olmaktadır. Yapılan araştırma ve denetimler sıkı tutulmaktadır. Bundan dolayı da kartlar denetim süresi boyunca kullanıma kapatılır. Ancak kart kullanıma açıldığında kullanılmayan sürede yatan ücret de bakiyeye yansıtılmaktadır.

“2019 İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?” üzerine 29 yorum

 1. melek dedi ki:

  Benim Kucuk bebegim var bez ihtiyaclari icin kart yardimi istiyorum toparlanana kadar biraz lutfen hemde esimin isi yok

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Sosyal yardım kartı alabilmeniz için ister Aile Hizmetleri Müdürlüğüne gidip direk başvuru yapabilir, isterseniz de 0212 444 00 93 numaralı telefonu arayarak başvuru yapabilirsiniz.

   1. ALİ dedi ki:

    Biz suriyeli olsaydık koşa koşa yardım ederdiniz öyle değilmi ama.
    Kendi halkına bile acımayan insanlarsınız

   2. SANİYE GÜNEŞ dedi ki:

    Merhaba agustos ayı yardım kartına yükleme yapılmamış bilgilendirirmisiniz telefonla arıyoruz bağlanmadan kapanıyor..

 2. Ali dedi ki:

  Bana yeni verilen sosyal kartta ilk yüklemede 100 tl bakiye var. Ilk yukleme en az 200 tl olmasi gerekmez mi? 2 sorum ise bana sosyal kart 21 martta verildi bir sonraki yukleme ayin kacinda olacak teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Normal’de size verilen kartta 200 TL olması gerekiyor. Konu ile ilgili 0212 444 00 93 numaralı telefonu arayıp sorgulama yaptırmanızı öneriyoruz.

 3. Ebrar dedi ki:

  Ben kart başvurusu yaptım kartı nereden alabiliriz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,

   Kartınız, adresinize teslim edilecektir.

 4. Yeşim dedi ki:

  2019 sene mayıs ayına ne zaman yatacak acaba Nisan ayında da kartlar yatmadı ve alamadık acaba iki aylık olarak yatar mı

 5. Adnan dedi ki:

  Merhaba bende sosyal yardım kartı için başvuruda bulundum gelip benim de evime baktılar ama hala dönüş yapılmadı bana normalde 20 gün içinde dönüş yapıyorlar mış ama benimkisi 1 aydan fazla oldu hala dönüş yapılmadı bana

 6. Elif kızılkaya dedi ki:

  Ben ibb sosyal yardim karti kullaniyorum fakat 2 kucuk cocugum var ve esimin maasi yetersiz kaliyo limit arttirma yapilabiliyormu cok zor durumdayiz

 7. aliye dedi ki:

  kartımı üç ay önce teslim aldım.kullandım fakat bana her ay yenilenecek denmesine rağmen üç aydır yenilenme yok.bunun nedeni ne olabilir?

 8. Sevinur gül dedi ki:

  Ben başvuru yaptım eve geldiler baktılar aradım uygun görülmüşsünüz dediler ama 1aydan fazla oldu gelen giden yok

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,

   Süreç biraz yavaş ilerliyor. Sizin aralıklar ile arayıp bilgi almanız gerekiyor.

 9. Rukiye inslkac dedi ki:

  Yardıma ihtiyaç var kiradayim

 10. Nalan dedi ki:

  Kartım calındı tekrar ı başvuru yap m lazım bana bilgı verirmisın IX bnım mı gidik almam lazım

 11. asiye dedi ki:

  Benim kartim geldi kullanima acildigi söylen şifre gereklimi

 12. Tuğba dedi ki:

  1 kere başvuru yaptım kabul edilmedi çok ihtiyacım var birdaha başvuru yaptım daha gelmediler bu sefer kabul edilirmi acaba çok ihtiyaçm var eşim çalışmıyor sigortası yok

 13. Habibe silistire dedi ki:

  Merhaba ismim habibe silistire İBB yardım kartı başvurusunda bulundum zordurum dayım

 14. Kader çelik dedi ki:

  Merhabalar admin kartlara ayın birinde yükleme yapılacaktı ama yapılmadı ne zmn yuklenicek acaba neyden dolayı yükleme yapilmadi

 15. Emre dedi ki:

  Merhaba 1 temmuzda kartlara yükleme yapılmadı teknik arıza giderildi kartınızı kullana bilirsiniz diye mesaj geldi ne zaman açılacak bununla ilgili bilgi verirmisiniz lütfen

 16. Seda çorluoglu dedi ki:

  Merhaba bizim market kartımız neden kapandı benim durumum yok ve durumu olmayanları neden madur ediyosunuz bı kartnz kapandı die mesaj atıyorsunuz bı açıldı die msj atıyorsunuz markete gidiyoruz açılmamış..

 17. Seda dedi ki:

  Merhaba 1 temmuzda kartlara yükleme yapılmadı teknik arıza giderildi kartınızı kullana bilirsiniz diye mesaj geldi ne zaman açılacak bununla ilgili bilgi verirmisiniz lütfen

 18. Yaşar dedi ki:

  İstanbulkart niye yuklenmedi bugun ayın 2 herzaman 1 rinde yukleniyordu

 19. nisan dedi ki:

  karti kaybettim ne yapmaliyim.3 aydir kayip ne yapmaliyim

 20. bahar dedi ki:

  merhaba ibb kartı niye yüklenmedi ağustos ayında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir