Kapat
Reklam Alanı

2019 Uzman Erbaş Eğitimde Maaş Alıyor Mu

Bilgi 8.075 0

2019 Yılında uzman erbaşlar, eğitimden maaş (para) alıyor mu ? Türk Silahlı Kuvvetlerinde Uzman erbaş olarak görev almak isteyenler, uzman erbaş eğitimi esnasında maaş alıyor mu sorusunun yanıtı merak etmektedir. Eğitim esnasında uzman erbaşlar normal vazifedeymiş gibi aylıklarını almaktadırlar. Ortalama olarak bir uzman erbaş eğitim esnasında 3100 TL maaş alır. Ancak bu maaş görev yapılan birliğe, birliğin bulunduğu yere ve kadrodaki görevine göre değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak jandarma olan, paraşütçü olan, hudut birliğinde görev alan, komanda olarak görevini sürdüren ve ülkemizin doğu bölgesinde görev yapan uzman erbaşlar daha yüksek maaşlar alırlar. Uzman erbaşlar görevlerinin ne olduğuna bağlı olarak ek ödemeler alabilirler. Ek ödemeler de bu maaşa eklenince 5700 TL’ye varan aylıklar alabilmektedirler. Günümüzde pek çok genç TSK’ye uzman erbaş olabilmek için başvurular yapmaktadır.

Uzman Erbaş Eğitimi

TSK tarafından verilen uzman erbaş kurs ve eğitimlerinin belli başlı amaçları bulunmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda eğitim esnasında kişilere komuta kontrol araçlarını ve harp silahlarını kullanmak hususunda eğitimler verilir. Bu araç, silah ve cihazların bakımları, temini zor ve pahalıdır. Uzman erbaş eğiti son derece yoğun bir programa sahiptir. Güncel teknolojik ilerlemelerle aynı yönde verilen bu eğitimler doğrultunda kişiler profesyonel bir şekilde uzman erbaş olarak yetiştirilmektedir. Bu eğitimler kapsamında mesleki gelişim, temel eğitim ve göreve yönelik eğitimler yapılmaktadır. Bu alanda yapılan silah eğitimleri ve sporlar ağır olup, zorlayıcı özellikler taşımaktadır.

Nasıl Uzman Erbaş Olurum?

Uzman erbaş olabilmek için kişinin en az lise mezunu olması gerekmektedir. Bu kişilerin 29 yaşından büyük olmamaları ve eğer kişinin askerliği terhis olmuş ise beş yılı aşmamış olmaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişilerin aynı zaman yapılacak olan güvenlik soruşturmasından da olumlu sonuç alması lazımdır. Bu mesleği yapabilmek için Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ya da Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri web sitelerinden başvuru yapmak gerekmektedir. Eğer kişi askerliğini daha önceden bitirmiş ise kurum tarafından terhis belgesi istenecektir. Web sitelerinden daha önceden yayımlanan konulardan bir yazılı sınav yapılır. Bu sınavın ardından doktor muayenesi yapılır. 3000 metre koşu, mekik ve şınav talimlerinden sonra kişi bir mülakattan geçer ve buradan alınan neticeyle erbaş olmasına veya olmamasına karar verilir. Bütün bu aşamalardan sonra uzman erbaş olmak konusunda yeterli olanlar TSK’de görevlendirilmektedir.

Uzman Erbaş Çalışma Koşulları

Uzman erbaşlığın çalışma ve görev alanları çok kapsamlı değildir. Zira bu rütbe askeriyedeki en alt rütbedir ve devamlı emir alan kişi pozisyonundadır. Uzman erbaşların her sene toplumda 45 gün izin alma hakları vardır. Bu izinlerin 30 günü planlı olarak 15 günü ise mazeret izni olarak kabul edilir. Bunlar dışında eşin ölümü, eşin doğum yapması, çocuğunun ölümü, eşinin ya da kendisin baba, anne ya da kardeşinin vefat etmesi gibi hallerin hepsinde istek üzerine 10 güne kadar izin kullanma hakkı tanınmaktadır. Uzman erbaşlar terör unsurları ile sürekli olarak yakın temas durumunda kalabilir, bu da ne kadar önemli bir görevde olduklarının kanıtlar niteliktedir. Uzman erbaş çalışma koşulları yakın bir zamanda iyileştirilmiş durumdadır.

2019 Uzman Erbaş Eğitim Parası Ne Kadar

Uzman erbaş eğitiminde bulunan kişiler vazife başındaymış gibi aylıklarını alırlar. Bu kişilere ödenen maaş yaklaşık olarak 3100 TL’dir. Bu maaşın değiştiği çeşitli koşullarda mevcuttur. Bu koşulları değiştiren faktörlerden en önemlisi eğitimin yapıldığı yer, bağlı bulunulan birlik ve kadrodaki vazifesidir. Bu faktörlerde eklendiği takdir de bir uzman erbaş eğitim parası 3500 ila 5000 TL arasında bir ücret alabilmektedir. Uzman erbaşlık sözleşmesi imzalandığı andan itibaren adaylar aylık almaya hak kazanmış demektir. Birliğe katıldıktan sonra genelde ilk üç gün içerisinde bu sözleşme imzalanmış olur.

Uzman Erbaşlar Ne Kadar Maaş Alır

Uzman erbaş imtihanlarının içeriği, eğitimlerinin nasıl olduğu adaylar tarafından genelde en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Bu konulardan sonra ise en çok merak edilen şey uzman erbaşlar ne kadar maaş alır sorusudur. Burada net olarak bir rakam söylemek mümkün olmamakla beraber, en az alınacak ücret 3100 TL’dir. Eğer uzman erbaş olan kişi ülkemizin doğu bölgesinde, Kıbrıs’ta, sınır hudutlarında görevini sürdürmekteyse alabileceği aylık daha da artmaktadır. Öte yandan bu kişilerin medeni durumlarına, kaç çocuklarının oldukları da maaş konsunu belirleyen önemli faktörler arasındadır. Uzman erbaşların aldıkları ücretler pek çok genci de askeri personel olmaya yönlendirmektedir diyebiliriz

Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar ?

Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar ?

Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir