Kapat
Reklam Alanı

2019 Kaymakamlık Para Yardımı

Para Yardımları 1.248 2

2019 Kaymakamlık para yardımı, dar gelire sahip olan yurttaşlara devlet tarafından sağlanan önemli bir maddi destek olup bu yardımdan pek çok vatandaşımız faydalanmaktadır. Devlet yurttaşlar arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırmak, fırsat eşitliğini sağlamak ve sosyal adaleti tahsis etmek için pek çok kurum ve kuruluşu aracılığı ile dar gelirli yurttaşlara yardım etmektedir. Yapılmakta olan bu yardımlar eğitim desteği, sağlık, giyim, gıda gibi meseleleri içine alacak biçimde ayni ya da nakdi olarak yapılmaktadır. Kaymakamlık Para Yardımı daha çok kırsal kesimlerde veriliyor olsa da yakın zamandan bu yana şehir merkezlerinde de verilmeye başlanmıştır. Verilen bu yardımlar kırsal kesimlerde dar gelirli yurttaşların sayısının daha fazla olması sebebiyle kaymakamlık makamı vasıtası ile yapılmaktadır. İlçelerde bulunan Kaymakamlık binaları içinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bu yardımları ihtiyaç sahiplerinin kimler olduğunu belirlemekle ve dağıtımının yapılmasını sağlamakla görevlendirilmiştir. Bu yardım parası halk arasında vakıf yardım parası olarak da bilinmektedir.

Sosyal Yardım Nedir?

Bu yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı eli ile yapılmaktadır. Bu yardımların temel amacı dar gelirli yurttaşların refah seviyesini bir nebze olsun arttırmak, bu vatandaşların fırsat eşitliğinden yararlanmasını sağlamak ve sağlıklı bir yaşam sürebilmelerini sağlamaktır. Bu yardımlar organize edilirken ülkedeki ekonomik durum ve gelir gider harcamaları özellikle dikkate alınır. SYDV yardıma muhtaç olan vatandaşları tespit etmekle mükellefidir, fakat bu yardım belirleme yöntemi ile yapılacağı gibi müracaat üzerine de yapılabilinmektedir. Sosyal yardım alanlarından bazıları şunlardır; kira, engelli ihtiyaç, proje destek, afet, sosyal destek, eğitim, yakacak, gıda, giyecek vb. yardımlardır.

Kaymakamlık Yardımını Kimler Alabilir?

Kaymakamlık yardımları ilk elden yetimlere, dullara, dar gelirli yurttaşlara ve muhtaç durumda olan ailelere yapılmaktadır. Temel ihtiyaç maddelerini satın alamayan, mal varlığı olmayan, geçim sıkıntısı yaşayan, belirli bir aylık geliri ve sigortalı işi olmayan kişiler kaymakamlık yardımı kapsamı içerisindedirler. Bu durumda olan kişiler tepsi yöntemi ile belirlenebileceği gibi kendileri de başvuru işlemi yapabilmektedirler. Başvurudan sonra gerekli görülen araştırmalar yapıldıktan sonra yurttaşlar sosyal yardımlarını alabilirler.

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlıktan sosyal yardım almak isteyen yurttaşlar ikamet ettikleri yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine başvurularını yapmak durumundadırlar. Müracaat işlemi yapılırken yardım almak isteyen kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu kimliği mutlaka yanında olmalıdır. Sosyal yardımı hangi alanda alacaksınız o yardım türünün dilekçesini doldurmalısınız. Kaymakamlık yardım parası başvurusu dışında başka bir sosyal yardım alanı ile ilişkin talepte bullunduysanız SYDV sizden ek belge ya da belgeler isteyebilir. Örnek olarak söylemek gerekirse doğum yardımı alacaksanız sizden doğa bebeğinizin doğum belgesi sizden istenecektir. Eğer para yardımı için başvuru gerçekleştireceksiniz fakirlik belgenizin bulunması işleri daha da kolaylaştıracaktır. Ayrıca yeşil katınız varsa bu da para yardımınızı daha rahat bir biçimde almanızı sağlayabilir.

2019 Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar?

Yukarıda belirttiğimiz üzere alacak olduğunuz yardım türlerinin her birinin tutarı birbirinden farklıdır. Yani ben nakit olarak kaç para alırım sorusun tek ve net bir cevabı bulunmamaktadır. Tüm yardım türleri için farklı bir miktar belirlenmiştir. Yardımları bir kısmı aylık olarak verilebilindiği gibi bir bölümü ise bir seferde verilmektedir. Kimi yardımlar ise 2 ayda bir verilmektedir. 2019 yılında sosyal yardım kapsamında verilecek bazı tutarlar ise şöyledir; Doğum yardımı tek seferde ödenir ve kaçıncı çocuk doğumu olduğu dikkate alınır ve buna göre 300 TL, 400 TL ya da 600 TL ödeme yapılır. Dul maaşı iki ayda bir ödenir ve 500 TL’dir. Öğrenci yardımı için aylık olarak ödeme yapılır ana okul ve ilkokul için 456 TL, üniversitede ise 821 TL’dir. Bu yardım çocuklarına bakamayacak kişilere verilir. Hamilelik sürecinde her ay 25 TL, doğum için ise 70 TL yardım alınabilinir.

Yardım Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SYDV yapmış olduğunuz tüm müracaatları e devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Öte yandan e devlet sistemi üzerinden yardım başvurularınızı da yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz müracaatların kabul edilip edilmediğini de yine e devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Eğer başvurunuz kabul edildiyse paranın ne zaman ve ne kadar yattığını da yine bu sistem üzerinden takip edebilirsiniz. Eğer e devlet sistemine üyeliğiniz yoksa PTT şubelerinden şifre alma işlemini yapmalısınız.

Diğer Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet yardımları genelde dar gelirli yurttaşlara, hiçbir geliri olmayan dullara ve öğrenim ücretini karşılayamayacak pozisyonda olan kişilere verilmektedir. Bunun dışında devlet bazı hususlarda yardımlar yapmaktadır. Bunlardan başlıcaları ise şunlarıdır; terörden zarar görme, engelli ihtiyaç yardımı, afet yardımı ve şartlı sağlık yardımıdır.

“2019 Kaymakamlık Para Yardımı” üzerine 2 yorum

  1. Pınar dedi ki:

    Benim esim cezaevinde 1ay oldu kaymakamliktan geldiler biz sizi ararız dediler ve hala aramadılar gercekten cok ihtiyacım var yardımınıza benim bakmakla hukumlu 3 cocugum var yardıma ihtiyacım var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir