Kapat
Reklam Alanı

Bebek Parası Alabilmek İçin Gerekli Evraklar

SSK 275 1

Bebek parası almak için gereken evrakların neler olduğunu bilmeyen kadınlar, devletin son dönemlerde vermeye başladığı bebek parasından yararlanamaz. Bu nedenle, özellikle aktif olarak çalışma hayatı içinde bulunan kadınlar tarafından yakından takip edilmelidir. Vatandaşların bireylere sağladığı tüm bu maddi desteklerin ana amacı, çalışırken çocuk sahibi olan kadın vatandaşları mağdur etmemektir.

Bebek parası almak isteyen vatandaşların, devlet tarafından talep edilen başvuru şartlarına uyması gerekmektedir. Devletin, çocuk sahibi olan çalışan vatandaşlar için birçok maddi destek imkânı bulunmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen vatandaşlar, çalışma hayatı içerisinde bulunurken çocuklarına en iyi şekilde bakabilmek için devletin bu desteklerinden yararlanabilmektedir. Çalışan bireyler, tüm bu maddi imkânlar içerisinde kendisine en uygun destek için başvuruda bulunabilir. Bu yazımız aracılığı ile bebek parasına ilişkin her türlü bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Bebek Parası Nedir?

Bebek parası için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar öncelikle devletin bu maddi desteği hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bebek parası devletin, doğum sonrasında çalışan kadınların bebeklerine bakmak için gereken bakıcı parasına verdiği destektir. Bebek parası desteği sayesinde, bakıcı masraflarının bir kısmı devlet tarafından karşılanmış olur.

Bu maddi destekten yararlanan vatandaşlar, bebekleri için tutmak istediği bakıcılara daha kolay bir şekilde ulaşarak çalışma hayatlarına devam edebilir. Yakın zamanda uygulanmaya başlanan bu destek türü şimdilik İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya gibi pilot illerde verilmektedir. Ancak yakın zamanda Türkiye’nin her ilinde uygulanmaya başlayacaktır.

Kimler Bebek Parasından Yararlanabilir?

Günümüzde çalışan her kadın, bebek parasından yararlanamamaktadır. Bebek parası verilen belli gruplar devlet tarafından vatandaşlara açıklanmaktadır. Bu gruplar içerisinde bulunan kadın çalışanlar, gereken başvuru evrakları ile birlikte başvuruda bulunabilir. Bu maddi destek kapsamında bebek parası alabilen kadınlar:

 • Sigorta kapsamında çalışan, çocuk sahibi kadınlar bebek parası alabilir.
 • Emekli olduktan sonra 4A SSK kapsamında sosyal güvenlik destekleme primine bağlı olarak çalışmaya devam etmeyen, çocuk sahibi kadınlar,
 • Ek 5 tarım SSK kapsamında ve Ek 6 kısmi süreli çalışmamış olan çocuk sahibi kadınlar,
 • 4A sigorta kapsamında çalışan, çocuk sahibi kadınlar, bebek parasından yararlanabilir

Bebek Parası Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bebek parasından yararlanmak isteyen çalışan kadınlar, başvuru öncesinde belirtilen şartlara uygunluk göstermelidir. Bu nedenle vatandaşların, güncel olarak bu başvuru şartlarını takip etmesi ve gerekli şartlara sahip olup olmadığını karşılaştırmalıdır. Devletin tanıdığı bebek parası imkânından faydalanmak isteyen vatandaşlardan talep edilen şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Tam zamanlı ve sigortalı bir çalışan olmak
 • 0- 24 ay yaş aralığında çocuk sahibi olanlar
 • Çalışan vatandaşın o anki maaşının güncel asgari ücretin iki katını geçmemesi,
 • Bakıcı ile herhangi bir akrabalık bağı bulunmaması
 • Çalışan kadının 4A SSK kapsamında çalışıyor olması
 • Doğum sonrası için tanınan analık izninin bitmiş olması
 • Çocuk bakıcısının en az ilkokul mezunu olması
 • Bakıcının da aynı ilde ikamet etmesi

Bebek Parasından Yararlanmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bahsi geçen başvuru şartlarına uyan vatandaşlar, devlete bebek parası talebi ile başvurabilir. Ancak bunun için vatandaşların gerekli tüm başvuru evraklarına sahip olması gerekmektedir. Gereken başvuru evrakları içerisinde eksikler bulunan başvurular, ne yazık ki olumsuz sonuçlanacaktır. Az sonra bahsedeceğimiz bebek parası başvuru evraklarını öğrenerek en doğru şekilde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz doğum parası için gerekli evraklar itibariyle şu şekildedir:

 • Bu işlem için gereken ilk belge doğum raporunun aslıdır. Bu belgeyi, doğum sırasında vizite kâğıdını hastaneye teslim ederek çıkarabilirsiniz. Vizite kâğıdı, son dört ay içerisinde ödenen primlerin basılmış halidir. Bu belge aynı zamanda iş görmez raporu olarak da adlandırılmaktadır.
 • Doğum yaptığınız hastaneden temin edeceğiniz doğum belgesi,
 • Doğum yaptıktan sonra bebeğiniz için çıkarttığınız nüfus cüzdanı
 • Doğum yapan kişinin nüfus cüzdanı

Bu evrakları temin eden vatandaşlar kısa sürede bebek parası başvurusunu tamamlayabilir. Çalışan kadınların bebek parası başvurusunda bulunmadan önce bu belgelerin neler olduğunu öğrenmelidir. Bu şekilde devletin maddi desteklerinden kısa sürede faydalanmak mümkündür.

Bebek Parası Ne Kadardır?

Bebek parası almak isteyen çalışan kadınlar, kendi maddi düzenini oturtturmak için doğum parası ne kadar sorusuna cevap verebilmelidir. Daha önce, devletin çalışan kadınlar için sağladığı pek çok maddi destek olduğunu söylemiştik. Her maddi destek türünün vatandaşlara sunduğu destek miktarı farklıdır. Vatandaşlar, başvuruda bulunmadan önce bu maddi desteğin miktarı hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Bebek parası başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanan ve bu desteği almaya hak kazanan vatandaşların sahip olabileceği destek miktarı 1.540 Türk Lirası’dır. Vatandaşlar, anlaştığı bebek bakıcısının masraflarını karşılamak için aylık olarak 1.540 Türk Lirası almaktadır.

Yapacağınız doğum parası hesaplama için bu bebek parasını alma süresini de öğrenmemiz gerekmektedir. Bebek parası sahibi olmaya hak kazanan vatandaşlar için bu maddi destek 16 hafta, yani 4 aydır. Bu bebek parası miktarını hesaplamak için, doğumdan önce çalıştığınız işte aldığınız maaşın 2/3’lük bir kısmını 4 ay ile çarpmanız gerekmektedir.

Engelli çocuk annesi olan vatandaşların alacağı bebek parası miktarı daha önce belirtilen miktardan fazladır. Engelli çocuğu bulunan vatandaşlar, bakıcı tutmak için devletten 416 Euro almaktadır.

Bebek Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bebek başvurusu için işleyen başvuru süreci son derece kolaydır. Bu süreci başarıyla tamamlayan vatandaşlar, bebek parası hizmetinden yararlanabilir. Devletin, çalışan anneler için sağladığı bebek parası başvurusu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) internet sitesi üzerine gerçekleşmektedir. Bu nedenle, gerekli evraklara sahip olunduğu takdirde başvuru işlemi oldukça hızlı ve pratiktir.

İnternet üzerinden yapmış olduğu başvuru olumlu sonuçlanan annelerin, talep ettiği bakıcıların sigorta işlemleri kısa sürede yapılır. Bu hizmet kapsamında para alan bireylerin sigortasız bir şekilde çalışması söz konusu olamaz. Bakıcının çalışmaya başlamasının ardından süreç bitmemektedir.

Bakıcıya aylık maaş bağlanmasının ardından, devlet tarafından görevlendirilen bireyler, zamanı belli olmayan vakitlerde bakıcının bulunduğu evi ziyaret etmektedir. Bu ani ziyaretlerin amacı, mevcut bakıcının ilgili bebeğe yeterli ve iyi bir şekilde bakılıp bakılamadığının ölçülmesidir. Bu şekilde yapılan ani ziyaretler sonucunda devlet görevlileri, bakıcının bebek parası karşılığında ilgili bebeğe iyi bir şekilde baktığına ikna olursa süreç sona ermektedir.

Devletin çalışan annelere sunduğu pek çok maddi destek bulunmaktadır. Bez parası, süt parası gibi çok daha spesifik amaçlara hizmet eden bu maddi desteklerden yararlanmak için gelişmeleri güncel olarak takip etmeniz gerekmektedir. SGK internet sitesi üzerinden süt parası için gerekli evraklar, bebek bezi parası için gerekli evraklar seçeneklerini görebilirsiniz.

Bebek parasından yararlanmaya hak kazanan çalışan anneler, bu süreci yine internet üzerinden takip edebilir. Ayrıca çalışma hayatıyla ilgili gerekli evrakları temin etmekte zorluk çeken anneler için her türlü belge e- devlet üzerinde bulunmaktadır.

“Bebek Parası Alabilmek İçin Gerekli Evraklar” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir