Kapat
Reklam Alanı

2018 Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu? Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Neler?

SGK 352 1

Başkasının yardımından bağımsız olarak gündelik yaşamdaki hiçbir işlevini tek başına yerine getiremeyen hatta yeme, içme, tuvalet ya da temizlik gibi temel ihtiyaçlarını dahi tek başına karşılayamayan vatandaşlar için devlet, yıllardır belli bir bütçe ayırmakta ve onların hayatlarını biraz daha kolaylaştırmaya çalışmaktadır. Bu husustaki adımlarını ise ailelere maddi ve manevi yönde destek olarak atmaktadır. O halde konumuza artık giriş yapalım ve bakalım 2018 evde bakım parası ne kadar oldu? Evde bakım maaşı alma şartları neler?

2018 Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu?

Yapılan son düzenlemeler ise birlikte evde bakım maaşlarına gelen zamlar ile son durum:

 • 1 Temmuz 2017 ile 31 Aralık 2017 arasında 1.027,00 TL
 • 1 Ocak 2018 ile 30 Haziran 2018 arasında 1.068,15 TL
 • 1 Temmuz 2018 ile 31 Aralık 2018 arasında 1.105,54 TL
 • 1 Ocak 2019 ile 30 Haziran 2019 arasında 1.149,77 TL
 • 1 Temmuz 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında 1.207,26 TL

olarak belirlenmiştir. Ancak bu ödemeleri alabilmek için kanun ile belirlenmiş bazı özellik ve belgelere sahip olmanız gerekir.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Neler?

Son paragrafta bahsettiğimiz özellik ve belgeler tabi ki “Evde bakım maaşı alma şartları neler?” sorusuna cevap oluşturacak niteliktedir. Hemen sayalım…

 • Engelli kişi ve hali hazırda bulunan bakıcıya dair kimlik fotokopileri
 • Engelli kişinin eğitim durumunu gösteren belge
 • Bağlı bulunan muhtarlıktan alınan hane halkı kimlik bildirim formu
 • Ona ait 2 adet fotoğraf
 • Engelli bireye kanunen vasi atanmış ise bunu gösteren vesayete ve vasiye ilişkin mahkeme kararı
 • Anne ile baba arasında bir boşanma gerçekleşmiş ise buna dair yine mahkeme kararı
 • Tam teşekküllü bir hastaneden alınmış, en az %50 oranında rapor ve bu raporda geçen “Ağır engellidir.” ifadesi, aynı zamanda bu belgenin fotokopisi
 • Kişinin bakıma ciddi şekilde ihtiyaç duyacak kadar engelli olma durumu
 • Kişi başı gelir sınırının aile içerisinde aşılmıyor oluşu ya da hane halkı net gelirinin asgari ücretin en fazla 2/3’ü kadar olması
 • Müracaat edene dair dilekçe
 • Talep formu
 • Gelir durumunu işaret eden beyan belgesi

Not: Kişi başı gelir sınırı, her yıl belirlenen asgari ücret esas alınarak oluşturulur. Buna göre 2018 yılı azami kişi başı gelir sınırı 967,00 TL’dir.

Evde Bakım Maaş Başvurusu

2018 evde bakım parası ne kadar oldu? Evde bakım maaşı alma şartları neler? konusunda yukarıda detaylı olarak bilgi verdik. Ancak devamı için bilinmeyen başka hususlar da bulunmaktadır. Biraz da bunları anlatmak istedik.

Evde bakım maaş başvurusunun Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne yapılması ile başlayalım o halde. Tüm evraklarınızı eksiksiz şekilde toplayarak bu kuruma gitmeniz gerekir. Orada teslim işlemini gerçekleştirdikten sonra ise hakkınızda bir dizi araştırma yapılacaktır. Burada verdiğiniz bilgilerin doğruluğu kontrol edilmektedir. Devamında da kurum tarafından yetkilendirilen kişiler evinize gelecek ve son bir detaylı inceleme yapacaklardır. Hemen akabinde ise size dair tuttukları raporu kuruma ileteceklerdir.

Ancak başvuru sonucu konusu biraz zaman alabilir. Siz de takdir edersiniz ki, bu durumda olan birçok aile bulunmaktadır. Böyle insanlar arasında da tabi ki kötü niyetli olanlar da bulunmaktadır. İşte bu iyi niyetli ve kötü niyetli insanları birbirinden ayırmak, yardımı gerçekten ihtiyacı olanlara yapmak da biraz vakit alabilmektedir. Başvuru sonuçlarınız bu durumda 2 ile 6 ay arasında sonuçlanacaktır.

Aslında burada yaşadığınız şehir önemli bir kıstas sayılmaktadır. Büyükşehirlerde yaşayan insan sayısı daha fazla olduğundan başvuru yoğunluğu yaşanabileceği gibi küçük şehirlerde çok daha erken vakitlerde dönüş alabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Neye Göre Hesaplanıyor?

Evde bakım desteği almak isteyenler için “2018 evde bakım parası ne kadar oldu?” sorunun yanı sıra neye göre hesaplandığını bilmek de önemlidir. Burada 10.000 gösterge rakamı ile kanunda belirtilen rakamlar ve gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilerek uygulanmasında yer alan katsayı çarpım sonuçları rol oynamaktadır. Sözü edilen kanuna dair bilgiler ise 654 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 154. maddesinin gölgesinde oluşturulmaktadır.

“Engelli değilim. Ancak ağır bir hastalık geçirdim ve kalıcı etkileri oldu. Evde bakım maaşı alabilir miyim?”

Bazı durumlarda kişilerde engel teşkil edecek olay doğuştan gelmeyebiliyor ya da sonrasında kendiliğinden oluşmayabiliyor. Kanser ya da felç buradaki iki önemli örnektir. Bu durumdaki kişiler de yine yukarıda yazan şartları yerine getirdikleri takdirde evde bakım maaşından yararlanabilmektedirler. Bu maaş halk arasında zaten hasta bakım maaşı olarak geçmektedir.

Evde Bakım Maaşı Hangi Günlerde Yatmaktadır?

Kanun önünde bu soru için net bir cevap verilmemiştir. O yüzden yaşadığınız şehre göre değişebileceğini söylememiz de hiç yanlış olmaz. A ilindeki maaşlar ayın 6’sında yatıyorken, B ilinde 23’ünde, C ilinde ise ayın 15’inde yatıyor olabilir. Yaşadığınız şehir hakkında en doğru bilgiyi Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’nden alabilirsiniz.

Diğer hususlar…

 • Bakıcının ya da engellinin sosyal güvencesi olması maaş alma durumunu etkilememektedir.
 • Bakım maaşı için alınan rapor eğer süreli olarak verilmiş ise, süresi dolmadan değiştirilmelidir. Yoksa ücret alma işleminiz durdurulabilinir.
 • Engelli için bakıcı değişikliği yapılacak ise hem eski hem de yeni bakıcının bizzat kuruma giderek değişiklik talebinde bulunması gerekir.
 • Adres değişikliği gibi zorunlu bildirimlerin de bu değişiklikler yapılmadan önce kuruma iletilmiş olması önemlidir.
 • Maaş alımı sırasında engelli bireyin vefatı gerçekleşirse en fazla 15 gün içerisinde bu durum yine kuruma bildirilmelidir.

“2018 Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu? Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Neler?” üzerine 1 yorum

 1. tunc dedi ki:

  bu nasıl mantık böyle engeleye maaş var ama şartların tutmaması icin ne varsa hesaplamısınız sizene bakanın gelirinden önemli olan hizmet vermesi degilmi bence esneklik yapılması gerekir bakacak kişinin şartları hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir