Kapat
Reklam Alanı

2019 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar ?

Bilgi 552 1

TSK bünyesine personel alımı yapmaya devam ediyor. Özellikle astsubay, subay ve uzman çavuşluk için binlerce yurttaş Türk Silah Kuvvetlerine başvuruda bulunuyor. Bu nedenle bu askeri rütbelerde olan askerlerin ne kadar maaşla göreve başladığı binlerce kişi tarafından merak edilmekte olan bir konudur. Özellikle 2018 senesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapmak üzere binlerce askeri personel alınmıştı. Uzman çavuş olarak göreve başlayacak olan kişilerin ne kadar maaş alacaklarına dair net bir tutar belirtmek mümkün değildir. Zira bu durum kıdeme, aile durumuna ve görev aldıkları yere göre farklılıklar göstermektedir. Bir uzman çavuş maaşı 3500 TL ila 4500 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. 2019 senesinde de TSK bünyesinde askeri personel olarak alımların sürmesi beklenmektedir.

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Uzman çavuş olarak TSK’de göreve başlamak günümüzde pek çok gencin ortak hayalidir. Bu hayali yerine getirmek isteyen kişilerin yerine getirmesi ya da sağlaması gereken bazı şartlar mevcuttur. Öncelikle uzman çavuş olarak göreve başlamak isteyen kişiler mutlaka T.C. vatandaşı olmak zorundadır. Uzman çavuş olmak için başvuru yaptığı tarihte, terhisinin üstünden 3 senden daha az bir süre geçmiş olması gerekir. Öte yandan bu kişilerin er ya da erbaş olarak askerlik vazifelerini tamamlamış olması lazımdır.

25 yaşını tamamlamış olmak da uzman çavuş başvuru şartları arasında yer alır. Ayıca daha öncesinde askeri okuldan ilişiği kesilen kişiler uzman çavuşluk başvuru yapamazlar. Daha öncesinde TSK bünyesinde uzman erbaş, uzman jandarma, astsubay, yedek subay ve subay olarak görev yapmış olanlar yine uzman çavuşluk müracaat da bulunamazlar. Herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymiş kişilerin başvuruları da geçerli olmaz. TSK’nin haysiyetini ve onurunu aşağılayıcı bir eylemin içinde bulunmuş olan kişiler uzman çavuş olamazlar. Askeriyenin tespit ettiği kilo ve boy aralığında olmak da bir başka şarttır.

Bu aralıklar ise şöyledir, minimum 164 cm ve en çok 210 cm aralığında olmak. Kilo ise boya oranına uygun olmalıdır. Öncesinde bir suç örgütü veya terör örgütünün üyesi olanlarda uzman çavuşluk için müracaatta bulunmazlar. Öte yandan Askeri hastaneden alınacak olan sağlık raporları da gerekli evraklar arasındadır. TSK bünyesinde uzman çavuş olarak göreve başlamak isteyen kişiler 3 farklı sınava tabii tutulmaktadır. Bu sınavlarda başarılı olmak şarttır. Yapılan sınavların alanı ise fiziki yeterlilik, mülakat ve yazılıdır.

Uzman Çavuş Görev Ve Yetkileri

Günümüz itibariyle uzman çavuş görevleri kanunla sabit olmaktadır. Eğer gerekli şartlar sağlanmışsa sürekli olarak uzman çavuş olabilen kişiler, 45 yaşın sonrasında askeriye içerisinde sivil memur olarak çalışmaktadırlar. İsteyen kişiler sınavlardan başarılı sonuçlar alırlarsa subaylığı da geçiş yapabilmektedir. Kırsal alanlarda görev alan uzman çavuşların sürekli olarak terör unsurlarıyla yakın temas halinde bulunması görevinin ne kadar mühim olduğunu göstermektedir. Bu sebepten ötürü uzman çavuşların silah eğitimleri ve sporları çok daha yoğun bir biçimde sürmektedir. Bu konularla ilgili olarak bilinmesi lazım olan tüm detaylar yapılan eğitimlerde öğretilir. Askerlik vazifesini henüz yerine getirmemiş olan kişilerde uzman çavuşluk imtihanlarına girebilirler.

Uzman Çavuş Tazminat Tutarları

2019 tarihi itibariyle uzman çavuş tazminatları güncellemiştir. Uzman çavuş görevinde 20 senesini geçirmiş olan bir kişi 4.830 TL civarında bir ücret almaktadır. Eğer bir uzman çavuş terör bölgelerinde görev yapıyorsa terör tazminatı olarak ek 900 TL daha almaktadır. 25 sene TSK bünyesinde görev yapmış olan bir asker yıpranma payı da dahil olmak üzere emekliliği hak etmiş olur. Uzman çavuş olan kişiler 3 senede bir olmak üzere rütbe almaktadır. Dalgıç ve denizaltıcı uzman çavuşlar görevde bulundukları zamanlarda maaşlarının %25 ek yapılır. Kıbrıs’ta görev yapanlar ise Kıbrıs Ada Tazminatı alır ve bu tutar yaklaşık olarak 800 TL’dir. Hudutlarda görevlerini sürdürenler yaklaşık 300 TL, tankçılar ise aldıkları maaşlarından %15 daha fazla bir ücret almaktadırlar.

Güncel Uzman Çavuş Maaşları

Uzman çavuş maaşlarının tespit edilmesinde çok farklı kriterler mevcuttur. Bu nedenle konuyla alakalı net bir ücret belirtmek yanlış olacaktır. Ancak şunu net olarak söyleyebiliriz ki ek ödemesiz olarak en düşük olan uzman çavuş aylıkları 4100 TL’dir. Bu ücret görev alınan yere, çocukların sayısına, çocukların eğitim durumuna ve uzman çavuşun evli ya da bekâr olmasına göre değişebilmektedir. Örnek bir uzman çavuş terör örgütleri ile yakın bir temas kurabileceği bir bölgede ya da Kıbrıs’ta görev yapmaktaysa maaşlarına ilaveler yapılacaktır. 2019 uzman çavuş maaşları terör tazminatı vs gibi ek ödemelerle artış göstermektedir.

Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar ?

Askerlik Yol Parası Ne Kadar ?

“2019 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar ?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir