Kapat
Reklam Alanı

2019 Askerlik Yol Parası Ne Kadar ?

Para Yardımları 9.650 0

2019 Askerlik yol parası ne kadar ? Askerlik vazifesini yerine getirmek için birliğine katılmak isteyen kişilerin ulaşımını devlet sağlamakla yükümlüdür ve bu görevini yerine getirecek olan herkes için yol parası ödemek durumundadır. Askeri birliğine katılmak için yola çıkmış olan kişilerin sağlıklı bir biçimde teslim olabilmesi için devlet çeşitli düzenlemeler yapmıştır. Gerekli oldukça da yapmayı sürdürmektedir. Bu düzenlemelere ilişkin olarak en fazla merak edilen ise askerlik yol parası konusudur. Bu para belirlenirken kişinin yapacağı yolculuğun mesafesi kıstas alınmaktadır. 0-600 kilometre için ödenecek tutar 20 TL, 601-1200 km için 40 TL, 1201-1800 km için ise 60 TL tutarında ödeme yapılmaktadır. Eğer teslim olacağınız birlik belli olmuşsa kilometre üzerinde hesap yaparak ne kadar yol parası alacağını belirleyebilirsiniz.

Yol Ve İaşe Bedeli Nedir

Askerlik görevini yapabilmek için kişiler seyahat etme durumunda kalırlar. Bu seyahatin bedeli devlet tarafından karşılanmaktadır. Askerlik görevi yerine getirecek olan herkes için bu uygulama yapılmaktadır. İnsanların askerin yol parası olarak bildiği bu ödemenin asıl adı yol ve iaşe bedeli denmektedir. İaşe bedeli ise birliğine katılacak olan için yeme ve içme masraflarının yine devlet tarafından karşılanmasıdır. İster acemi birliği olsun ister usta birliği olsun askerlik görevini yerine getirecek olan kişilere yol ve iaşe bedeli kesin ödenmektedir. Bu bedelin ne kadar olduğu ve nereden, nasıl alınacağı oldukça merak edilen bir konudur.

Askerlik Yol Parası Nasıl Alınır

Askerlik yol ve iaşe parasını e devletten sorgulayabilirsiniz ancak bu paranın sizin adınıza yatıp yatmadığını öğrenmek için size en yakın PTT şubesine gitmelisiniz. Üstünde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesinden sorgulama yapabilirsiniz. Teslim olma tarihi yaklaşmış olan kişilerin paranın yatıp yatmadığını öğrenmek için yapacakları en sağlıklı yöntem PTT şubesinden sorgulama yapmaktır. Bu ücret Milli Savunma Bakanlığı tarafından ödenmektedir ve askerlik şubelerinin bu konu ile ilgili hiçbir alakaları bulunmamaktadır. Bazen para yatırma işleminde aksaklıklar olabilir fakat konunun muhatabı askerlik şubeleri değildir. Eğer evraklarınızda eksik yoksa askerlik yol ve iaşe parası mutlaka sizin adınıza yatacaktır.

Askerlik Parası Nasıl Öğrenilir

Askere gidecek olan tüm yurttaşlara devlet yol ve iaşe bedeli ödemektedir. Eğer sizde askere gideceksiniz mutlaka bu para sizin adınıza PTT şubelerine yatacaktır. Askerlik parasının tutarının ne kadar olduğunu ve sizin konu ile alakanızın olup olmadığını e devlet sistemi üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak paranın sizin adınıza yatıp yatmadığını e devler üzerinden öğrenemezsiniz. Bunu öğrenmenin tek yolu ise herhangi bir PTT şubesine nüfus kâğıdınızla giderek adınıza sorgulama yapılmasıdır. Askerlik parası PTT’ye yatar ve teslim olmadan önce bu parayı alırsanız sizin için daha iyi olur. Paranın yatıp yatmadığını ancak PTT’de sorgulama yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Yol Parası Şartları Nelerdir

Devlet askerlik vazifesini yerine getirecek vatandaşlara yol ve iaşe paralarının ödemelerini yapmaktadır. Terör bölgesi olarak kabul edilen 13 tane il vardır. Bu illerde askerlik görevini yerine getirecek kişilere devlet uçak biletlerini ayırtır ve ödemesini gene devlet yapar. Uçak bileti alınan askerlere ayrıca bir de yol ve iaşe parası ödenmez. Yani askerlik yol parası alabilmek için gereken tek şart askerliği yapamaya yönelik bir durumun ortaya çıkmamasıdır. Eğer askerlik için hazırlanan evraklarda hatalı ya da eksik bir şey yoksa yol ve iaşe parası kesinlikle sizin adınıza PTT şubelerine yatırılır. Paranın ne zaman yatacağına dair net bir tarih yoktur.

2019 Askerlik Yol Parası Ne Kadar

Askere gidecek olan kişilerin yol paraları hesap edilirken kat edeceği mesafe üzerinden bir hesaplama yapılır. Bu duruma göre 0-600 kilometre için ödenecek tutar 20 TL, 601-1200 km için 40 TL, 1201-1800 km için ise 60 TL olarak ödenecektir. Eğer teslim olacağınız askeri birlik belli olmuşsa kilometre üzerinden hesap yaparak size ne kadar miktarda yol parası ücreti yatacağını hesap edebilirsiniz. Askerlik yol parası acemi birliğine katılırken ödendiği gibi usta birliğine katılırken de ödenmektedir. Devlet askerlik grevini yapacak olan yurttaşların sağlıklı bir şekilde birliklerine katılmaları için askerlik yo paralarını ödemektedir. Paranın yatıp yatmadığını e devletten öğrenemezsiniz.

Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar

Askerlik yol parası daha önceki zamanlarda askerlik şubesi tarafından elden verilmekteydi. Bu uygulamaya iki sene önce son verilmiştir. Askerlik yol parası artık PTT şubelerine yatırılmakta ve buradan alınmaktadır. Durum böyle onunca askerlik görevini yapacak olan kişiler paranın ne zaman yatacağını merak etmektedirler. Bu para Milli Savunma Bakanlığı tarafından ödenmektedir ve paranın sizin adınıza ne zaman yatacağına dair herhangi bir net tarih yoktur. Bu para teslim olma günü gelemeden bir iki gün evvel yatırıldığı gibi birkaç hafta önceden de yatırılabilinmektedir. Bu sebeple bu zaman dilimleri içerisinde PTT şubelerine giderek sorgulama yaptırmanız lazımdır.

Terhis Olan Askerler Yol Parası Alır Mı

Terhis olacak askerlere yol parası verilmektedir. Bilindiği üzere askerlik yapan kişiler çok cüzi miktarda bir maaş alırlar. Terhisi yakın olan askerlere bu maaşın yanında bir de yol parası verilir. Bu paranın ücreti kişinin gideceği yere göre değişkenlik göstermektedir. Uzak mesafelere biraz daha fazla, kısa mesafeler için biraz daha az ödeme yapılmaktadır. Bu paranın terhis olan askerlere verilmesinin nedeni güvenli bir şekilde memleketlerine dönmelerini sağlamaktır. Bu para askerin maaşını aldığı hesabına otomatik olarak yatmaktadır. Bu paranın ne zaman yatacağı kestirilmez ancak terhise az bir süre kala ödenir. İzin haklarını kullanıp da gidip gelen askerler bu yol parasından faydalanamaz.

Bedelli Askerlikte Yol Parası Var Mı

Bedelli askerlik yapacak olan kişilere de devlet yol ve iaşe bedeli verilmektedir. Yine burada gideceği kilometre üzerinden bir hesaplama yapılmaktadır. Burada paranın hangi tarih aralığında yatacağına ilişkin olarak net bir bilgi yoktur. Bedelli askerlik yapan kişiler yol paralarını gene PTT şubelerinden kimlikleri ile alabilmektedirler.

Kaymakamlık Para Yardımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir