Kapat
Reklam Alanı

2019 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar

SGK 543 1

2019 Çocuk yardım parası almak devlet tarafından sağlanan desteklerden yararlanmak için belirli olan şartlar bulunur. 2019 yılında çocuk yardım parası destekleri devam etmekte ve yardıma muhtaç ailelere çeşitli alanlarda çocuk yardımı parası almak için başvurular yapılabilmektedir. Çocuk yardımı destekleri arasında eğitim destek yardımları, aile yardımları ve muhtaç aylıkları bulunmaktadır.

SYDV Çocuk Yardımı Parası Nedir, Kimlere Verilir?

Kaymakamlıklara bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen çocuk yardımlarına kaymakamlık çocuk parası da denilmektedir. SYDV tarafından verilen destekler hem eğitim hem de yaşam standartlarını iyileştirme adına verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlar hem kaymakamlıklar hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında ve desteği ile verilmektedir.

Devlet tarafından desteklenen yardım projeleri ile muhtaç durumda olan çocuklu ailelere ve çocuklara birçok farklı destek yapılmaktadır. Bu desteklerden faydalanılabilmesi için en büyük şartlardan bir tanesi ise hane içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te birini geçmemesidir. Muhtaç sınırı olan adlandırılan bu sınırın altında gelir sahibi olan aileler çocukları için yardım desteklerinden faydalanabilmektedir.

 • Eğitim Yardımları
  1. Eğitim Materyali Yardımı:

SYDV aracılığı ile muhtaç ailelerin okumakta olan çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamaları için verilmektedir. Çocuk yardımı olarak verilen bu ödenek çocukların ayakkabı, kıyafet, önlük, çanta ve kırtasiye gibi ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik verilmektedir.

 1. Şartlı Eğitim Yardımı:

Özellikle kırsal kesimlerde yaşayan ve şartlar doğrultusunda çocuklarını okula gönderemeyen çocukları için okula devam etmeleri şartı ile ödenen yardım parasıdır. Çocuk yardım parası 2019 yılı ödenekleri Ziraat Bankası ve PTT aracılığı ile doğrudan annelerin adına yatırılmakta ve kız çocukları ve erkek çocukları için ödenen yardım paraları aynı miktarda ödenmemektedir. Buna göre;

 • İlköğretim kız öğrencilerine ödenen aylık tutar 40 TL
 • İlköğretim erkek öğrencilerine ödenen aylık tutar 35 TL
 • Ortaöğrenim kız öğrencilerine ödenen aylık tutar 60 TL
 • Ortaöğrenim erkek öğrencilerine ödenen aylık tutar 50 TL
 1. Ücretsiz Kitap Yardımı:

2003-2004 öğretim yılından beri MEB tarafından ilköğrenim öğrencilerinin kitapları ücretsiz olarak öğrencilere dağıtılmaktadır. Kitapların dağıtımı SYDV fonundan MRB aktarılmaktadır.

 1. Öğle Yemeği Yardımı:

8 yıllık temel eğitimdeki taşımalı eğitim kapsamında okulların bulunduğu bölgelere taşınan yoksul öğrencilere sağlanan destek yardımı olmaktadır. Yoksul öğrencilere verilen öğlen yemeği yardımı SYDV fonundan karşılanmaktadır.

 1. Öğrenci Taşıma, Barınma, İaşe Yardımı:

Taşımalı sistem haricinde bulunan ilk ve orta öğrenim öğrencilerine SYDV tarafından sağlanan çocuk yardımları arasında bulunur. Öğrencilerin ulaşım, barınma ve öğle yemeği ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ödenmektedir.

 1. Engelli Öğrencilerin Okullarına Ücretsiz Taşınması:

Engelli öğrencilerin okullarına ücretsiz olarak taşınmasına yönelik yapılan çocuk yardım desteklerinden birisidir ve 2004-2005 öğrenim yılından bu yana uygulanmaktadır.

 1. Yurt ve Barınma Yardımı:

Orta öğretim öğrencilerine barınma yardımı olarak verilen yurt ve pansiyon gibi ihtiyaçlara yönelik olarak uygulanan çocuk yardımları arasında yer almaktadır. SYDV fonu kaynaklı destekten faydalanmak için gerekli olan şartlar:

 • SYDV başvuru dilekçesi
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Yurt ya da pansiyon giderlerini gösteren belge(yurt aylık gideri)
 • Sosyal Yardımlaşma nakdi yardım başvuru formu
 • Aile Yardımları
  1. Öksüz ve Yetim Yardımı:

Öksüz ve yetim aylığına başvuruları, valilik ve kaymakamlık bünyesinde bulunan SYDV yapılır. Öksüz ve yetim aylığı almak için gerekli olan şartlar şunlardır:

 • Çocuğun bekar olması ve 18 yaşını doldurmamış olması gerekir.
 • Anne ya da babanın vefat etmiş olması gerekir.
 • Hane içerisinde sosyal güvenceye sahip birisinin olmaması gerekir.
 • Çocuğun herhangi bir kurum tarafından koruma altında olmaması gerekir.
 • Evde bakım için para alınmaması gerekir.
 • 2022 aylığından faydalanmıyor olmak gerekir (çocuk adına).

Anne ve babası vefat etmiş çocukların alacakları yardım tek maaş bağlanması şeklinde olmaktadır.

 1. Doğum Yardımı:

15.05.2015 tarihi sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için uygulanan çocuk aile yardımları arasında bulunur. Doğum yardımı 2019 yılında verilmeye devam etmektedir. Doğum yardımından yararlanmak için bazı şartlara uyum sağlamak gerekir. Doğum yardımından yararlanmak için;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Mavi kart sahibi olmak gerekir.

Tek seferde verilen doğum yardımı birinci ve sonrasında olan çocuklarda değişik tutarlarda ödenmektedir. Buna göre canlı olarak doğan;

 • İlk bebekler için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü ve sonrası bebeler için 600 TL olmaktadır.

Devlet tarafından doğum yardım desteği olarak verilen çocuk parası diğer yardımları doğum parası ve süt parası olmaktadır. Doğum yardımından farklı olarak verilen doğum parası 4A ve 4C kapsamında çalışan kadınlara verilmektedir. Doğum parası için yapılan başvurular Sosyal Güvenlik Kurumunda yapılır.

Emzirme ödeneği olarak verilen süt parası çocuk yardımının doğum parasından farkı annenin çalışma koşulu bulunmamasıdır. Bu yardımdan yararlanmak için babaların Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışması yeterli olmaktadır. Süt parası olarak verilen yardım ödenekleri tek sefer olarak verilir. 2019 yılı ödemelerinde süt parası 149 TL olarak ödenmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Çocuk Yardımı (Muhtaç Aylığı) Nedir?

Vakıflar Genel Müdürlüğünce bağlanan muhtaç aylığından yararlanma şartları şunlardır;

 • Muhtaç aylığından yararlanmak için sosyal güvence sahibi olmamak gerekir.
 • Çocuk yardımından yararlanabilmek için herhangi bir gelir sahibi olmamak gerekir.
 • Her hangi bir şekilde bakım altına alınmamış olması gerekir(mahkeme kararı ile).
 • Her hangi bir gayrimenkule sahibi olunmaması gerekir. Taşınır ya da taşınmaz mal sahibi olunsa dahi buna yönelik elde edilen gelirin muhtaçlık aylığı miktarını geçmemesi gerekir.

Başvuru için gereken belgeler;

 • Muhtaç aylığı çocuk parası başvuru dilekçesi
 • Engelli vatandaşlar için sağlık kurulu raporu

Muhtaç aylığı başvuruları ikamet edilen illere bağlı bulunan Vakıf Bölge Müdürlüklerine bizzat yapılmalı ya da posta yolu ile gönderilmelidir. 2019 yılında muhtaç engelli vatandaşlar ve yetim çocuklara verilen çocuk yardım parası aylık olarak 817,67 TL olmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk yardım parası sorgulama işlemleri teknolojinin gelişmesi ile birlikte E-Devlet üzerinden online olarak kolayca uygulanmaktadır. Devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlar arasında bulunan çocuk parası yardım sorgulamaları E-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilir.

Çocuk parası sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden yapmak için sisteme giriş şifresine ihtiyaç vardır. Vatandaşların şifreye sahip olması için yapması gereken PTT şubelerine giderek şifre temin etmek olmaktadır. E-Devlet sistemine şifre ile giriş yaparak çocuk parası sorgulamalarını yapmak mümkün olmaktadır. Çocuk parası ile ilgili sorgulamalar şu şekilde yapılabilmektedir;

 • Vakıflar Genel Müdürlüğünce verilen yardımların sorgulanabilmesi için https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir. Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalı ve kimlik doğrulama işlemi tamamlanmalıdır. Ardından sorgulama sonucu otomatik olarak görüntülenebilecektir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde verilen SYDV yardımları için sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresi üzerinden yapılabilmektedir. İlgili adres tıklandığında açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır. Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sosyal yardım bilgileri sorgulama sonucu görüntülenebilecektir.

“2019 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir