Kapat
Reklam Alanı
SGK 114 0

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2018

Çocuk yardım parası ne kadar 2018? Konusuna başlamadan önce kısa bir giriş yapalım…

Günümüz şartlarında ne yazık ki herkes aynı eğitim düzeyine ve işlere sahip olamıyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da kimilerimiz aylık çok büyük paralar kazanabiliyorken, kimilerimiz sadece tek bir asgari ücret ile geçinmek zorunda kalabiliyoruz. Böylesi bir durumun doğal bir sonucu olarak da yapılan evliliklerde zaman zaman devlet desteğine ihtiyaç duyabiliyoruz. İşte tam da burada çocuk yardım parası devreye giriyor. Yani her çocuk için önceden belli şartlar aranarak yapılan araştırmaların ardından ebeveynlerine verilen para, çocuk yardım parası olarak geçmektedir sonucuna varabiliriz. Anne ya da babanın en az birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması konu açısından fazlası ile önemlidir. O halde bakalım çocuk yardım parası ne kadar 2018?

Çocuk Yardım Parası Kimlere Verilir

Çocuk yardım parası ile ilgili bilmeniz gereken ilk husus, diğer yardım ödemelerinden ayırıcı bir özelliğinin olduğudur. Eğer bu yardımdan faydalanmak istiyorsanız sigortalı halde çalıştığınız bir işinizin hali hazırda bulunması gerekir. Üstelik öz çocuklarınız için bu ödemeden faydalanabileceğiniz gibi evlatlık edindiğiniz minikler için de devlet yardımı alabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2018

Ücretlendirme konusunda çocukların yaşına bakılarak karar verilmektedir. Durumu sayısal olarak ifade edecek olursak:

 • 0 – 6 yaş arası her çocuk için aylık 51,35 TL
 • 6 yaş üzeri her çocuk için aylık 25,68 TL
 • İlköğretime devam eden erkek çocuklar için aylık 30,00 TL
 • Aynı şekilde ilköğretime devam eden kız çocukları için aylık 35,00 TL
 • Orta öğretim çağındaki erkek çocuklara aylık 45,00 TL
 • Orta öğretim çağındaki kız çocuklara ise aylık 55,00 TL

ödeme yapılmaktadır. Çocukların reşit olduğu ancak aile gelirinin hala yeterli seviyede olmadığı durumlarda erkek evlatlar için 25 yaşına girinceye kadar bu ödeme devam etmektedir. Ancak kız çocukları içinse belli bir yaş sınırı yoktur. Evlilik yapıncaya kadar bu fırsattan yararlanabilirler.

Çocuk Yardım Parası Nereden Alınır?

Aynı zamanda “Çocuk yardım parası ne kadar 2018?” sorusunun cevabının da alınabileceği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile belediyelere yapacağınız başvuru sonrası yapılacak araştırma ile maaşa ek olarak alınabilineceği gibi, bu kurumlardan da tedarik edilebilinir.

Yeni Doğan Çocuklarda Durum Nasıl Şekillenir?

Düzenli alınan ödemeler kadar bir de tek sefere mahsus yapılan ödemeler bulunmaktadır. Burada çocuğun 15 Mayıs 2015 sonrası doğması aranan ilk şarttır. Yine anne ya da babadan en az birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.

Bu Çocuklar İçin Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2018?

Burada göz önünde tutulan nitelik ise yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olarak dünyaya geldiğidir. Yani:

 • İlk çocuk olarak doğmuş ise 300,00 TL
 • İkinci çocuk olarak doğmuş ise 400,00 TL
 • Üçüncü çocuk olarak doğmuş ise de 600,00 TL’lik

tek sefere mahsus ödemeler yapılır. Bu ücretler başvuru sonrası 1 ay içerisinde alınabilinmektedir.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır

Çocuk yardım projesi kapsamındaki tüm başvurular 2018 yılının tamamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılacaktır. Ayrıca yine bu bakanlığın görevlendirdiği kurumlara da başvuruların yapılabileceği bildirilmiştir.

Bu süreç için ilk adımı atmak isteyenlerin yanlarında çocuğa ait doğum belgelerinin götürülmeleri istenmektedir. Tabi ki internet yolu ile edinebileceğiniz başvuru dilekçesini de doldurmalısınız. (Ek’te dilekçeyi bulabilirsiniz.)

Memurlar için süreç biraz daha farklı gelişir. Onlar bağlı bulundukları kuruma müracaat etmek zorundadırlar.

Gurbetçi Vatandaşlar İçin bu Ödemeler Geçerli midir

Yurtdışında yaşayan ancak Türkiye vatandaşlığı bulunan bireyler de bu yardımdan faydalanabilmektedirler. Ancak öncelikle bulundukları ülkelerdeki Türkiye Büyükelçiliği’ne ya da Türkiye Konsolosluğu’na başvurmaları gerekir. Devamında ise çocuk yardım parası ne kadar 2018?  konusundaki tüm özelliklerin onlar için de geçerli olduğunu görebilirler.

Bu Para Nereye ve Kimin Adına Yatar

Ödemeler genellikle anne adına PTT’ye yatırılmaktadır. Nüfus cüzdanı ile rahatça alımını gerçekleştirilebilinir. Ancak konu ile ilgili yine birkaç farklı husus bulunmaktadır. Mesela:

 • Annenin yabancı uyruklu olması durumunda babanın adına yatırılır.
 • Anne vefat etmiş ise yine babanın adına yatırılır.
 • Hem anne hem de babanın vefat ettiği durumlarda vasi olarak tayin edilmiş olan kişinin adına yatırılır.

Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenirsiniz?

Çocuk yardım parası ne kadar 2018?  kadar bir diğer önemli soru da yatıp yatmadığı duruma dairdir.

e-devlet her konuda vatandaşın yardımına koştuğu gibi bu konuda da yine açık bir dil ile kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Burada ilgili adımları takip ederek yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi’nden konu ile ilgili kimlik bilgilerininiz ile birlikte yardım alabilirsiniz.

SGK Emzirme Parası

Adından da belli olduğu üzere bir defaya mahsus annelere sağlanan ödemedir ve en az çocuk yardım parası ne kadar 2018? sorusu kadar önemli bir diğer cevabı içermektedir.

1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasındaki yeni annelere ödenecek tutarın 133,00 TL olarak belirlenmesi konuyu daha da önemli bir hale getirmektedir. Ebeveynlerden biri eğer son 1 yıl içerisinde 120 günlük primi yatırmış ise ve Bağkur durumunda hiçbir borcu bulunmuyor ise rahatlıkla bu ödemeden faydalanılabilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir