Kapat
Reklam Alanı

Sıfır Otomobiller için ÖTV Zammı Oranları 2020

Sıfır Otomobiller için ÖTV Zammı
Bilgi 23 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte sıfır otomobiller için ÖTV zammı oranları 2020 verilerini hep birlikte incelemek istiyoruz. Koronavirüs nedeni ile tahmin edebileceğiniz üzere ülkemiz genelinde çok ciddi manada maddi sıkıntılar meydana gelmeye başladı. Devlet, gücü ölçüsünde ailelere maddi yardımlar yaparak bu anlamda yaşanacak tüm sorunları en aza indirmeyi mümkün mertebe hedefledi ve nitekim başarılı da oldu.

Şimdilerde ise normalleşme sürecinin sıkıntılı noktasında iken sıfır otomobiller için ÖTV zammı haberi geldi. İkinci el otomobil piyasaları bu denli yüksek durumda iken sıfır otomobillere bir de ÖTV zammı eklenmesi, sanırım durumu ciddi manada kötüye sürükledi.

Anadolu Haber Ajansı’nın haberine göre de Türkiye’nin 2020 ikinci çeyreğinde ekonomi güven derecesi %9,9 düşerek bu anlamda tehlike sinyalleri verdi. Şimdilerde ise vergiler ile alakalı düzenlemeler geliyor.

Sıfır Araçlara ÖTV Zammı Oranları

İkinci el otomobil fiyatlarının düşmesi için ülke genelinde bir ÖTV indirimi beklentisi söz konusu iken ciddi bir zam durumu ortaya çıktı. Devlet, alacağı bu vergiler ile birlikte ekonomi güven endeksini tekrar güvenli hale getirmenin amacı içerisinde. Peki ne kadar ciddi bir zam yapıldı? Zamlara dair detaylar şu şekilde;

  • 1600 motor ve 130 Bin TL üzeri araçlar için ÖTV oranı %60’tan %80’e yükseltildi.
  • 2000 motor ve üstü araçlarda ÖTV oranı %100 – %160 seviyesinden %130 – %220 seviyesine yükseltildi.
  • Matrah seviyelerinde 70 Bin TL olarak belirlenmiş olan sınır, 85 Bin TL seviyesine yükseltildi.
  • Fiyatı 85 Bin TL’ye kadar olan tüm otomobillerden %45 ÖTV alınacak.
  • Fiyatı 85 Bin TL ile 130 Bin TL aralığında olan tüm araçlardan ise %50 ÖTV alınacak.

Tabi ki bu zamların ardından insanlar ister istemez bir kaba taslak hesap yapma amacı içerisine girecek ve ne yazık ki başarılı olamayacak. Bunun için de bir örnek fiyatlandırma tablomuz söz konusu. Aracın motor hacmi ve lüks seviyesi yükseldikçe otomobilin kendi fiyatından daha fazla ÖTV ödeyeceğimizi bu tablo içerisinde de görüyoruz.

BMW, Audi, Mercedes gibi üst segment araç markalarının otomobillerini almak istediğimizde ödeyeceğimiz fiyatların ciddi manada fahiş olduğu aşikar olacak. Aşağıdaki tabloda da buna dair verileri inceleme şansına sahip olabileceksiniz.

Genel olarak yukarıdaki hesaba göre baktığımızda özellikle BMW 7 gibi bir model için vergi fiyatının üzerine hemen hemen %200 gibi bir ÖTV ödemek durumunda kalıyoruz. Türkiye an itibari ile gündem maddesi olarak bunu ciddi manada görüşüyor. Neler olacağını ise yakın bir zaman dilimi içerisinde hep birlikte göreceğiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir