Kapat
Reklam Alanı

e-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

e-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur?
Bilgi 11 0

Bugün ki makalemize sizlerle birlikte e-Spor oyuncusu nasıl olunur, ne kadar para kazanır gibi sorulara kısa ve öz şekilde yanıt vererek bilgi edineceğiz. Türkiye genelinde özellikle son yıllarda bilgisayar oyunlarına karşı olan eğilimin ciddi manada yükselmesi ile birlikte sektörler oluşmaya başladı. Eskiden olmasa da günümüzde oyuncu olmak da bir mesleki sınıf olarak ön plana çıkıyor.

Artık ülkemizin en büyük şirketleri dahi e-Spor turnuvaları düzenleyerek bu anlamda hem oyunculara gelir hem de kendi reklamlarını yapabilmek için çeşitli somut adımlar atıyorlar demek yanlış olmaz sanıyorum. Şimdi bu mesleki alan ile alakalı olarak sizlere bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

e-Spor Oyuncusu Nedir, Kimdir?

e-Spor oyuncusu, online olarak oynana ve takım halinde de oynanabilen herhangi bir oyun konusunda uzmanlaşmış ve bir takıma girmiş olan oyuncu modelidir.

Bu aslında bir mesleki alan olarak dikkatleri çeker ve günümüzde turnuvalar da düzenlendiğinden dolayı çokça önem arz eden bir alan demek de yanlış olmaz. e-Spor turnuvaları sayesinde gençlerin çok önemli bir kısmı da bu sektöre doğru eğilim göstererek aslında insanların bu anlamda ki mesleki arayışları da farklılık gösterdi demek yanlış olmaz sanırım.

e-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur?

Bununla alakalı olarak aslında bilinmnesi gereken en önemli seçenek bir oyunu gerçek manada uzmanlık seviyesinde oynuyor olmanız gerekiyor. Tabi ki her oyun için e-Spor takımları kurulmuyor. Ancak online oyundaki başarılarınız sayesinde takımlardan teklif alırsınız. FIFA, PES, Leauge of Legends, Zula, Knight Online ve Metin2 gibi oyunların e-Spor takımları ve turnuvaları düzenlenmektedir. Genel olarak detayları inceleyecek olursak;

  • Öncelikle yukarıdaki oyunlardan herhangi birinde uzmanlık seviyesinde oynuyor olmanız gerekir.
  • Oyunculuk teknikleri ve oyun ekipmanlarını tanımak ve en iyi verimi almak oyuncuların görevidir.
  • Başarı durumunuza göre e-Spor takımlarından teklif alırsınız.
  • eSpor takımlarının kamplarında ve evlerinde kalır, kendinizi geliştirir ve takım oyunu nasıl oynanır öğrenmelisiniz.
  • Her eSpor takımının bir başkanı ve bir kaptanı bulunuyor. Üstelik kimi zaman taktisyenleri de olduğu doğrudur.

e-Spor oyuncusu olduktan sonra kendinizi takımınıza adarsınız ve bu anlamda turnuva başarıları elde ederek paralar kazanma yoluna gidersiniz. Sponsorlar da sizlere birçok farklı imkanı sunar.

e-Spor Oyuncusu Ne Kadar Para Kazanır?

e-Spor oyuncularının gelirleri genellikle kazandıkları turnuvalardan gelir. Turnuva kazanamasanız dahi takımınıza sponsor olan markaların sizlere sunduğu imkanları kullanırsınız. Üstelik sizleri aylık olarak maaşa bağlayan eSpor sponsorları da söz konusudur ancak her birinde farklı ücret tarifleri ön plana çıkar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir