Kapat
Reklam Alanı

Diş Eksikliği Polisliğe Engel Mi

E-Devlet 166 0

Polis mesleğini seçen kişiler meslek hayatlarında karşılaşacakları zorlukların yanı sıra mesleğe girmeden önce de sınavlarda olsun sağlık raporu olsun bazı zorluklarla karşılaşmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımlarında özellikle Polis Meslek Yüksek Okuluna girişte başvuran adayların sağlık yönünden titizlikle inceleme yapılmaktadır. PMYO’na başvurusunu yapan adaylar ilk sözlü mülakata gittiklerinde komisyonda bulunan doktorlar tarafından dış muayene yapılmaktadır. Polis alımlarda özellikle dikkat edilen hususlardan birisi eşkal belirleyici nitelikte iz veya emare bulunmaması gerekmektedir. Onun için yüz bölümünde, kolda, ellerde veya dişlerde dışarıdan bakıldığı zaman kişinin aklında kalıcı iz veya belirtilerin bulunmaması gerekmektedir. Polis adayların akıllarına takılan sorulardan birisi de Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi sorusu bulunmaktadır.

Polis Adayları İçin Diş Eksikliği Polisliğe Engel Mi

Polis alımlarında Emniyet Genel Müdürlüğünün Sağlık Şartları Yönetmenliğindeki kurallar geçerli olduğu için Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi sorusuna buradaki maddelere bakarak cevaplamak açıklayıcı olacaktır. Yönetmeliğin Ağız ve Diş Sağlığı bölümünde yer alan maddelerde şu hususlar belirtilmektedir.

  • Ön grup dişlerin olmaması öğrenciliği etkileyeceği,
  • Ön grup dişlerinden hariç 5 veya 5’ten fazla diş eksiğinin bulunması,
  • Alt ve üst çene arasındaki dişler arasında 6 mm’den fazla açıklık olması nedeni ile alt çene geriliği,
  • Alt ve üst çene arasındaki dişler arasında 3 mm’den fazla açıklık olması nedeni ile alt çene ilerikliği,
  • 6 mm fazla open – bite vakaları,
  • Çene eklem rahatsızlığı, kemik iltihapları ve şekil bozuklukları gibi durumları bulunan kişiler başvuru yapsalar dahi sağlık yönünden elenmektedirler.

Belirtilen kurallara bakıldığında kişilerin güldüğünde veya normal olarak duruşlarında ön dişlerinin olmaması nedeni ile konuşmalarında yaşanılan bozukluk ve dikkat çekici olması, ayrıca ön dişler haricinde 5 dişin eksikliği de öğrenciliğe kabul edilmemektedir. Alt çenenin önce veya geride olması durumunda da belirleyici bir özellik olduğu kabul edilerek böyle durumda olan kişilerde sağlık raporunda elenerek öğrenciliğe kabul edilmemektedir. Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi sorusu ile ilgili olarak Open – Bite vakası denilen ön dişler ile alt dişler arasındaki açıklıktan dolayı dişlerin birbirine temas etmemesinden dolayı ağızda istemsiz açıklık meydana geldiğinden bu durumda belirleyici bir etken olduğundan bu rahatsızlığı bulunan kişilerde öğrenciliğe kabul edilmemektedir.

Diş Eksikliği Polisliğe Engel Mi Sorusunun Cevabı

Yönetmelik kapsamında sayılan diş rahatsızlıklarının hepsinin tedavisi bulunduğu için polis olmak isteyen kişiler bu rahatsızlıklarından biri mevcut ise başvuru da bulunmadan önce mutlaka gerekli tedavilerini yaptırmaları gerekmektedir. Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi sorusuna cevap arayanlar yönetmelikte belirtilen bu hususlar kapsamında kendilerinde bir rahatsızlığı yer alıyorsa sağlık kurulunda elenebilirler. Dişlerin tel bulunan kişiler sağlık kurulunda herhangi bir problem yaşamayacaklardır ancak telin ne zaman çıkarılacağı bu noktada önemlidir. Dişlerde bulunan tellerde belirleyici bir özellik olarak değerlendirilmektedir.

Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi diye merak eden kişiler diş problemlerini aşmaları dahilinde12 ayrı birimden de muayene olmaları ve sağlam raporu almaları gerekmektedir. Lisans ve Önlisans mezunu olan kişilerin başvuru yaptıkları POMEM başvurularında da sağlık rapor alımlarında da bu hususlara dikkat edilmektedir. Bunun yanı sıra adaylardan bazı tahlillerin yapılması istenildiğinden yapılacak bu tahliller de polisliğe engel teşkil edecek durumun olmaması gerekmektedir.  Adaylara başvuru yaptıktan sonra verilen Sağlık Bilgi Formunda yer alan soruları doldurarak imzalamaları istenilmektedir. Bu alanda adayların geçmişten itibaren sağlıkları ile herhangi bir problemlerinin olup olmadığı, yaşadıkları sağlık problemleri ile ilgili sorular yöneltilmektedir. Burada istenilen bilgiler var veya yok olarak cevaplandırılmaktadır.

Diş Eksikliği Polisliğe Engel Mi Tedavisi Bulunmakta mı

Dahiliye bölümünde muayene olan adaylarda şeker, tansiyon, organ eksikliği gibi rahatsızlığı bulunan kişiler adaylığa kabul edilmemektedirler. Bulaşıcı rahatsızlığı bulunanlar rahatsızlığını sürekli ilaç tedavisi altında tutmaya çalışanlar, solunum rahatsızlığı bulunanlar da elenmektedirler. Konuşma bozukluğu bulunanlar, iç kulak iltihabı olanlar, Vertigo ve venier gibi kulak rahatsızlığı bulunanlar ile dişlerinde belirli sayıda eksik olanlar kişilerinde adaylığı kabul edilmemektedir. Polis adaylarının lens kullanılmasına izin verilmediği için renk körü olanlar, şaşı, göz bebeklerinde yabancı cisim olanlar, görme oranı gözündeki rahatsızlığa göre belirtilen orandan yüksek olan kişilerde sağlık kurulunca elenmektedirler. Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi diye düşünen adaylar bu konuları da değerlendirmelidir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Şartları Yönetmeliğinde adayların hangi rahatsızlıkları bulunduğu ve derecesinin ne olduğunda adaylıklarının kabul edileceği veya edilmeyeceği ayrıntılı olarak belirtildiği için polis olmayı düşünenler http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/01/20180103-1-1.pdf adresinde yer alan şartları kontrol etmeleri gerekmektedir. Sağlık şartlarının yanı sıra polis alımlarında ayrıca belirtilen şartları da okuyarak başvurunuzu yaparsanız, şartlarınızın uymadığı gerekçesi ile elenme yaşadığınızda hayal kırıklığı yaşamamış olursunuz. Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi sorusunun cevabını hem yazı da hem de belirtilen adreste bulmanız mümkündür.

Ön dişlerde veya ön dişler haricinde 5 ve 5’ten fazla diş eksiği olanlar ile dişlerin arasındaki açıklıktan dolayı ağız ve çene yapısında bozukluk bulunan kişiler komisyonda elenebildikleri gibi, tam teşekküllü devlet hastanelerinden alacakları raporlarda ilgili bölüme şerh düşürüldüğü için elenebilmektedirler. Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi sorusuna cevap bulan adaylar böyle rahatsızlıkları bulunuyor ise tedavilerine baktırarak başvurularını yapabilirler. Zorlu bir yoldan geçecek olan adaylar polislik mesleğine gönül vermişler ise bu meşakkatli yolu geçerlerken dikkatli olmaları gerektiği gibi belirtilen hususlara bakmaları gerekmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir